window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417');
×
Czkawka u noworodka

Zauważyłaś, że Twój maluszek ma czkawkę i bardzo Cię to zaniepokoiło? Bez obaw - czkawka u noworodka nie jest niczym niezwykłym i wiele małych dzieci zmaga się z tą dolegliwością nawet kilkanaście razy dziennie. Odruch czkania może mieć różne przyczyny, jak np. szybkie spożycie mleka czy ochłodzenie ciała po kąpieli. W większości przypadków czkawka u niemowlaka jest niegroźna i można ją wyeliminować, jeśli tylko wie się, co na czkawkę u noworodka będzie najlepsze. Jednak w sytuacji, gdy czkawka u niemowlaka jest uporczywa i nasila się, nie lekceważ jej i udaj się z pociechą do pediatry.

Czkawka u noworodka – dlaczego się pojawia?

Czkawka powstaje w wyniku mimowolnego skurczu przepony i mięśni międzyżebrowych, a pojawiający się charakterystyczny dźwięk jest skutkiem zamknięcia głośni po wzięciu nagłego wdechu. Czkawki doświadczają zarówno dorośli, jak i dzieci. Można uznać, że jest to odruch do pewnego stopnia fizjologiczny. Co ciekawe, czkanie występuje już w życiu płodowym (od 9 tygodnia ciąży) i jest spowodowane niedojrzałym układem nerwowy niemowlaka. Jak wynika z badań, czkawka u niemowlaka trwa łącznie około 15-30 minut dziennie. U wcześniaków częstotliwość czkania jest z reguły jeszcze większa.

Przyczyny występowania czkawki nie zostały do końca wyjaśnione, ale sugeruje się, że może mieć ona znaczenie rozwojowe. Ciekawe badanie w tym zakresie przeprowadzono w 2019 roku w dwóch ośrodkach: UCL Neuroscience, Physiology & Pharmacology oraz Elizabeth Garrett Anderson Maternity Wing (University College London Hospitals NHS Foundation Trust (UCLH)). Wzięło w nim udział 13 noworodków, zarówno wcześniaków jak i dzieci urodzonych o czasie. Badania wykazały, że czkawka powodowała wyzwolenie fali impulsów mózgowych, które docelowo mogą pomóc w regulacji oddychania. Dzięki aktywności mózgowej istnieje możliwość nauki oddychania poprzez kontrolę ruchów przepony. Naukowcy sugerują także, że czkawka u dorosłych może być przetrwałym odruchem czkania, który pełnił ważną funkcję w okresie niemowlęcym.

Czkawka u niemowlaka – co może ją wywołać?

Sytuacje, które mogą spowodować pojawienie się czkawki, to:

 • połknięcie powietrza podczas karmienia piersią lub butelką; zdarza się to, gdy maluchy jedzą zbyt łapczywie bądź nie mają całkowicie wykształconego odruchu ssania; czkawka może być również skutkiem nieprawidłowej pozycji do karmienia bądź niewłaściwie dobranego rozmiaru smoczka,
 • zbyt szybkie zjedzenie dużej ilości posiłku, które prowadzi do rozciągnięcia żołądka i nacisku narządu na nerwy; gdy żołądek nieco się opróżni, czkawka ustępuje,
 • zmiana temperatury; np. po wyjściu na spacer w chłodny dzień, po kąpieli lub podczas przewijania,
 • energiczne śmianie się, w czasie którego niemowlę połyka powietrze,
 • głośny płacz,
 • narażenie na nadmiar bodźców.

Co na czkawkę u noworodka?

Czkawka u noworodka przeważnie trwa kilka minut i w większości przypadków ustępuje samoistnie. Gdy niemowlę rośnie i jego narządy dojrzewają, odruch czkania staje się coraz rzadszy. Zazwyczaj dzieje się to około 3. miesiąca życia, gdy nerw przeponowy staje się w pełni rozwinięty. Nim jednak do tego dojdzie, warto wiedzieć, jak można pomóc noworodkowi, gdy męczy go czkawka.

Co stosować na czkawkę u noworodka? Pamiętaj o tym, że sporadycznie występująca czkawka właściwie nie wymaga żadnej interwencji. Odruch czkania nie zaburza oddychania i nie powoduje dyskomfortu. Z powtarzającą się czkawką możesz radzić sobie w następujący sposób:

 • unieś malucha do pozycji pionowej, opierając głowę dziecka na ramieniu;
 • po karmieniu połóż dziecko na ramieniu i delikatnie poklep po plecach, aby mu się odbiło;
 • podczas przewijania dziecka zapewnij mu odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu; po kąpieli możesz owinąć maluszka w ręcznik z kapturkiema>, dzięki któremu nie wychłodzi się;
 • na czkawkę u noworodka występującą między karmieniami pomocny będzie smoczek do ssania;
 • jeśli czkawka pojawia się podczas posiłku, przyczyną może być źle dobrany smoczek; aby mleko płynęło nieco wolniej, należy wybrać smoczek do butelki o wolniejszym przepływie.

Kiedy czkawka u noworodka jest niebezpieczna?

Jak już zostało wspomniane, noworodki mogą mieć czkawkę nawet kilkanaście razy dziennie. Niepokój powinna wzbudzić dopiero taka czkawka u niemowlaka, która utrzymuje się powyżej 48 godzin (tzw. czkawka przedłużająca się). Wyróżnia się także czkawkę przewlekłą, jeśli dolegliwość trwa powyżej dwóch miesięcy. Utrudniony przez czkawkę sen, trudności w karmieniu czy pogorszone samopoczucie malucha powinny skłonić rodzica do skorzystania z pomocy lekarza. Czkawka może bowiem być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, zaburzeń metabolicznych czy chorób układu nerwowego.

Następnym razem, gdy usłyszysz czkawkę u swojej pociechy, będziesz już wiedzieć, że tak naprawdę nie ma czego się bać. W jej pokonaniu pomoże Ci zastosowanie się do naszych rad. Jeśli szukasz odpowiedniego smoczka, który zapobiega przedostawaniu się powietrza do brzucha maluszka, koniecznie skorzystaj z oferty naszego sklepu. Zapraszamy!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 08:00 do 16:00

Kontakt

Zapisz się do newslettera i odbierz

20 zł w prezencie na pierwsze zakupy!

Newsletter