×
Wypadanie włosów po ciąży – poznaj przyczyny i dowiedz się jak wzmocnić włosy

Obawiasz się, że wypadanie włosów po ciąży nie ominie i Ciebie? Nic w tym dziwnego — każda kobieta marzy o pięknych, gęstych i lśniących włosach, które stanowią naturalną ozdobę. Jednak ciąża i okres połogu to czas, w którym w organizmie zachodzi wiele zmian hormonalnych mających niekorzystny wpływ na kondycję włosów. Czy wypadające włosy po ciąży powinny zaniepokoić młodą mamę i czy można w jakiś sposób temu zaradzić? Dowiedz się, dlaczego wypadają włosy i jak sobie z tym poradzić.

Wypadanie włosów po ciąży — przyczyny

Wypadanie włosów po porodzie określane jest jako łysienie poporodowe. Proces ten to powszechne zjawisko, które dotyka wiele kobiet w połogu. Aby zrozumieć problem wypadania włosów, należy przyjrzeć się nieco budowie mieszka włosowego i cyklowi życia włosów. Włosy to zrogowaciałe włókna zbudowane z keratyny. Martwą częścią włosa jest łodyga wystająca nad powierzchnię skóry. Pod powierzchnią skóry znajduje się mieszek włosowy z cebulką, brodawką włosa oraz macierzą stanowiące żywą część włosa. Wzrost włosa odbywa się w trzech fazach i są to: anagen (faza wzrostu), katagen (faza zaniku) oraz telogen (faza wypadania). Takie cykle powtarzają się i zachodzą przez całe życie, przy czym nie wszystkie włosy są jednocześnie w tej samej fazie cyklu (gdyby tak było, człowiek co pewien czas stawałby się łysy). Liczba wszystkich włosów u człowieka wynosi od ok. 85 tys. do 145 tys. Dziennie może wypadać nawet do 100 włosów i jest to proces całkowicie naturalny.

W czasie ciąży poziom estrogenów wzrasta, a to sprawia, że włosy nie przechodzą w fazę zaniku, a tym samym nie wypadają w standardowych ilościach. Właśnie dlatego w II i III trymestrze ciąży kondycja włosów wielu kobiet poprawia się, włosy stają się gęste i lśniące. Ale dlaczego wypadają włosy po ciąży? Otóż wypadanie włosów po ciąży związane jest z ponownym zsymchronizowaniem się cyklu włosowego. Po porodzie stężenie estrogenu w organizmie gwałtownie spada – wiele włosów przechodzi w opóźnioną fazę telogenu. Wtedy mówi się o łysieniu typu telogenowego.

Dlaczego wypadają włosy po porodzie?

Spadający poziom estrogenów po ciąży to nie jedyna przyczyna wypadających włosów. Po porodzie w organizmie kobiecym rośnie poziom prolaktyny. Hormon ten ma za zadanie pobudzać produkcję mleka w gruczołach piersiowych. Niestety wzrost ilości prolaktyny przyczynia się m.in. do powstawania łojotokowego zapalenia skóry. Dolegliwość ta może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów.

Dlaczego wypadają włosy? Utrata włosów może być wynikiem stosowania w ciąży eliminacyjnych diet, które zawierają niewystarczającą ilość składników mineralnych. Niekorzystny wpływ ma także stres, a o ten nietrudno w czasie ciąży i tuż po niej. Warto wiedzieć o tym, że stres nasila syntezę prolaktyny. Po porodzie może pojawić się smutek poporodowy nazywany baby blues, a nawet depresja poporodowa. Więcej włosów wypada też w okresie zimowym, gdyż po lecie są one osłabione, a zimne powietrze, wiatr oraz noszone okrycia głowy naruszają strukturę włosów.

Wypadanie włosów po ciąży — jak długo trwa?

Nadmierne wypadające włosy po ciąży to przypadłość, która rozpoczyna się ok. 2-4 miesiące po porodzie, ponieważ tyle czasu trwa faza katagenu. Włosy stają się słabsze, cieńsze, matowe. Szacuje się, że nawet co 3 włos może w tym czasie przejść z fazy wzrostu do fazy telogenowej. Czas, przez jaki wypadają włosy po ciąży jest kwestią bardzo indywidualną. Czasem sytuacja powraca do normy po 3-4 miesiącach, a niekiedy utrata włosów trwa przez nawet rok. W tym czasie warto pomyśleć o właściwej pielęgnacji włosów, która je wzmocni i zahamuje proces wypadania włosów. Jeśli po 12 miesiącach znacząca utrata włosów jest nadal zauważalna, warto udać się do trychologa na konsultację.

Jak wzmocnić włosy po porodzie?

Choć na fizjologiczne wahania poziomu hormonów nie mamy wpływu i trzeba ten okres przeczekać, w międzyczasie dobrze jest podjąć działania, które pomogą włosom w odzyskaniu dobrej kondycji.  Jak wzmocnić włosy po ciąży? Oto sposoby na wypadanie włosów po porodzie:

  • Stosuj łagodne szampony z naturalnym składem, dzięki czemu unikniesz podrażnień skóry i uczuleń. Unikaj preparatów zawierających silne detergenty -SLS (Sodium Lauryl Sulfate), stabilizatory – EDTA, fenole przyczyniające się do zawrotów głowy i mdłości, chlorek amonu wywołujący alergie.
  • Wybieraj produkty polecane dla kobiet w ciąży i laktacji. Preparaty do pielęgnacji skóry głowy powinny zawierać np. wyciąg z liści pokrzywy, rumianku, chmielu, ekstrakt z liści brzozy, cytryny czy grejpfruta.
  • Do pielęgnacji używaj masek (np. maski drożdżowej), ampułek, olejków i wcierek. Po aplikacji preparatów możesz wykonać masaż głowy, który pozwoli na lepsze przenikanie substancji do mieszków włosowych.
  • Zadbaj o włosy po myciu. Susząc włosy staraj się korzystać z zimnego strumienia powietrza, nie przetrzymuj zbyt długo włosów zawiniętych ciasno w ręcznik, a także nie pocieraj ich ręcznikiem, a jedynie delikatnie odciskaj nim wodę.
  • Jeśli korzystasz z prostownicy, zabezpiecz włosy ochronnym sprayem.
  • W razie potrzeby skorzystaj z profesjonalnych zabiegów: karboksyterapii skóry głowy, mezoterapii czy dermapena. Przed przystąpieniem do zabiegu kosmetolog zbada włosy i dobierze odpowiednią terapię.

Wypadające włosy po ciąży a dieta

Dieta ma bardzo duży wpływ na kondycję włosów. Jadłospis powinien być urozmaicony, bogaty w pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce, chude mięsa, ryby i produkty mleczne. Korzystnie na włosy wpływają:

  • Białko — dużą ilość aminokwasów siarkowych (siarka wzmacnia macierz włosów) zawierają jajka, ryby, mięso i owoce morza.
  • Witaminy z grupy B — zmniejszają wydzielanie sebum; można je znaleźć w produktach zbożowych, orzechach i pestkach.
  • Witamina H – chroni przed nadmiernym wypadaniem włosów; w największej ilości występuje w wątróbce wołowej, a ponadto w jajach, ziarnach słonecznika, otrębach i bananach.
  • Żelazo — wpływa na prawidłową budowę włosa i właściwe tempo jego wzrostu; bogate w żelazo są mięso, podroby, zielone warzywa liściaste.
  • Cynk – warunkuje prawidłowy wzrost włosów, wpływa na ich wygląd — sprawia, że włosy są lśniące; cynku szukaj w wątróbce, żółtych serach, jajach, pestkach i nasionach.
  • Magnez – zapobiega kruchości i łamaniu się włosów; pierwiastek ten znajduje się w zbożach, mleku, jajach.

Jeśli chcesz skorzystać z suplementów diety, zachowaj ostrożność. Lepiej wybrać suplement jednoskładnikowy niż multiwitaminowy, gdyż pierwiastki i witaminy mogą wchodzić ze sobą w interakcje i spowodować więcej szkody niż pożytku. Wybór preparatu najlepiej skonsultować z lekarzem.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi dowiedziałaś się, dlaczego wypadają włosy po ciąży i jak temu zaradzić. Już teraz możesz wykorzystać porady, jak wzmocnić włosy i zadbać o ich dobrą kondycję. Pamiętaj o tym, że wypadanie włosów po ciąży jest przejściowe i za pewien czas wszystko powinno wrócić do normy!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!