window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-10827022417'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-N8327BQ');
×
Higiena w połogu

Poród to wielkie wydarzenie. Na świecie pojawia się nowe życie — największy skarb rodziców. Jest jednak druga strona tej wspaniałej historii — połóg. To temat ważny, bardzo intymny i indywidualny dla każdej kobiety. Radzimy jak przetrwać połóg aby bezpiecznie i jak najszybciej wrócić do sprawności.

Higiena w połogu

Pojawienie się małego dziecka w naszym życiu bywa niezwykle absorbujące. Do opieki nad noworodkiem i jego pielęgnacji trzeba się odpowiednio przygotować i przestrzegać wielu zasad. W ferworze ogromu nowych obowiązków świeżo upieczona mama nie może z zapominać o sobie i pielęgnacji własnego ciała, które — nie da się ukryć — podczas porodu, czy to naturalnego czy też cesarskiego cięcia, wiele przeszło.

Połóg trwa około 6–8 tygodni po porodzie. W czasie tym organizm stara się jednocześnie wrócić do stanu sprzed ciąży i adaptować się do nowej roli, zwłaszcza jeśli decydujesz się na karmienie piersią. Jednym z głównych zjawisk występujących w okresie połogu jest obkurczanie się macicy, a co za tym pojawienie się tzw. odchodów połogowych. Zawierają one krew i skrzepy, śluz oraz fragmenty nabłonka. Ich ilość, skład i wygląd zmieniają się z czasem — początkowo (od 3 do 7 dni) wydzielina dróg rodnych jest krwista, następnie zmienia się w wydzielinę o różowawym zabarwieniu, a później żółtawą i na koniec przezroczystą. W przypadku odchodów połogowych zwykła podpaska (zwłaszcza w pierwszych dniach) może okazać się niewystarczająca, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne podkłady poporodowe, najlepiej te przepuszczające powietrze. Należy pamiętać również o częstej ich wymianie aby nie doprowadzić do infekcji i powikłań.

Pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka to również czas, w którym goją się powstałe w skutek porodu rany: po oddzieleniu się od ścian macicy łożyska, po pęknięciu lub nacięciu krocza lub ta po cesarskim cięciu. Choć na tę pierwszą nie mamy wpływu — rana po łożysku musi zagoić się sama — to jednak o dwie pozostałe należy zadbać w szczególny sposób przestrzegając kilku ważnych dla zdrowia zasad. Przede wszystkim w okresie połogu warto zrezygnować z kąpieli — moczenie ran, nie tylko tych poporodowych, spowalnia ich gojenie i może doprowadzić do wystąpienia zakażeń i infekcji, dlatego przez pierwsze 6 tygodniu warto korzystać wyłącznie z prysznica. Niezwykle ważne jest również dokładne, acz delikatne, osuszanie ran. W tym przypadku warto skorzystać z jednorazowych ręczników papierowych (niektóre Panie chętnie sięgają również po suszarkę).

Rana po pęknięciu lub nacięciu krocza wymaga również zachowania szczególnej higieny i czystości, dlatego ważne jest przemywanie jej kilka razy dziennie oraz po każdej wizycie w toalecie delikatnym środkiem higienicznym (np. płynem do higieny intymnej z kory dębu). Lekarze i położne zalecają tzw. wietrzenie miejsc intymnych przynajmniej raz dziennie, choć jeśli jest to tylko możliwe warto robić to częściej, gdyż dostęp powietrza przyspiesza gojenie. Z tego też powodu bielizna powinna być przewiewna, bawełniana lub specjalnie przeznaczona na czas połogu — np. siateczkowe figi, które doskonale przepuszczają powietrze i utrzymują podkład poporodowy.

W okresie połogu nie należ zapominać również o piersiach, które nawet jeśli nie decydujemy się na karmienie przechodzą wiele zmian. Wszelkie bóle załagodzą ciepłe okłady i przystawianie dziecka. Regularne odciąganie pokarmu jest niezwykle ważne nie tylko dla dziecka ale i dla samej mamy, gdyż zapobiega zastojowi pokarmu, mogącemu skutkować zapaleniem piersi. Niezwykle ważne jest również zwracanie uwagi na czystość brodawki, jak i całej piersi. Stosowane przez mamy wkładki laktacyjne są wygodnym zabezpieczeniem bielizny, z drugiej strony jednak stanowią pożywkę dla bakterii, które szybko rozwijają się w ciepłym, wilgotnym środowisku, odżywiając się mlekiem kobiecym.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

WIOSENNA PROMOCJA %% Rabaty do -60%