window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417');
×
Ile śpi niemowlę w zależności od wieku?

Ilość snu, jakiej potrzebuje maluch jest inna w zależności od jego indywidualnych preferencji. Istnieją jednak ogólnie przyjęte normy, w których z mniejszymi lub większymi odstępstwami powinno mieścić się dziecko w konkretnym przedziale wiekowym. Zanim jednak przedstawimy zestawienie długości snu w zależności od wieku dziecka, odpowiemy na pytanie, dlaczego sen jest tak ważny w pierwszych latach życia dziecka. Jesteś ciekawa, ile śpi miesięczne dziecko? A może potrzebujesz dowiedzieć się, ile śpi roczne dziecko? Sprawdź!

Dlaczego małe dzieci tak dużo śpią?

Przede wszystkim podczas snu w organizmie (nie tylko niemowlęcia) zachodzi wiele procesów. Podczas odpoczynku utrzymywana jest równowaga pomiędzy neuroprzekaźnikami, odpowiedzialnymi za przekazywanie informacji w mózgu. Odpowiednia ilość dobrego jakościowo snu pozwala zachować taką równowagę neuroprzekaźnikową, a co za tym idzie, dobry nastrój, koncentrację i energię na kolejny dzień pełen nowych bodźców poznawczych — bo pamiętajmy, że w pierwszych latach życia, dziecko jest niemal bombardowane nowymi informacjami, bodźcami, doznaniami i stymulantami.

Sen zatem wpływa pozytywnie na rozwój mózgu dziecka. Podczas snu u dzieci przysadka mózgowa wydziela najwięcej hormonu snu, zwłaszcza po zaśnięciu w głębokim śnie. Krótki, nieregularny lub słaby jakościowo sen może zaburzać wydzielanie hormonu wzrostu — dziecko nadal będzie rosło jednak mniej intensywnie. Sen ma dobroczynny wpływ nie tylko na rozwój mózgu niemowlęcia i jego prawidłowy wzrost, lecz również układ immunologiczny czerpie wiele ze snu. Odporność może się pogorszyć u zmęczonego, niewyspanego malucha. Dlatego i z tego powodu warto zwracać uwagę na długość snu dziecka.

Ile śpi niemowlę i małe dziecko?

Noworodek średnio przesypia od 17 do 20 godzin na dobę. Na tak wczesnym etapie życia dziecko nie ma określonego wzorca snu — może po tym, jak zaśnie przespać kilka minut albo kilka godzin. Osoby dorosłe mogą bez problemów przechodzą z jednej fazy snu w drugą bez całkowitego przebudzenia. Noworodki są bardziej podatne na przebudzenia, gdyż w ich przypadku głęboki sen (REM) nie trwa zbyt długo. Zazwyczaj drzemki nie trwają dłużej niż 35-40 minut. Po tym czasie maluch przebudza się, aby zakomunikować głód lub dyskomfort. Tak częste pobudki, po których trzeba dziecko nakarmić lub zmienić w pieluchę sprawiają, że młodzi rodzice są wykończeni: niewyspani, zmęczeni, rozdrażnieni. Jest to bardzo wyczerpujący etap opieki nad maluchem.

Najważniejsze na tym etapie życia malucha jest spełnianie wszystkich potrzeb dziecka w zakresie karmienia i snu. Musisz upewnić się, że maluszek śpi w bezpiecznym miejscu, czyli we własnym łóżeczku. Noworodek powinien leżeć płasko na plecach. Nigdy nie zostawiaj w łóżeczku zabawek i innych przedmiotów, do których dziecko mogłoby przyłożyć twarz, gdyż grozi to uduszeniem.

Ile śpi miesięczne dziecko?

W pierwszym miesiącu życia dziecko wciąż przesypia około 17 godzin na dobę, jedyną zmiana jaką możemy zaobserwować u malucha jest powolne rozróżnianie dnia od nocy. W ciągu dnia niemowlę zapada w 3-5 drzemek, każda z nich trwa średnio od 15 minut do 3 godzin. Najdłuższy okres snu w nocy wynosi od 2 do 4 godzin. Przy usypianiu malutkich dzieci bardzo pomocne są szumiące zabawki, czyli pluszowe zabawki wytwarzające biały szum. Emitowany przez nie dźwięk ten przypomina niemowlętom czas, który spędzały w łonie matki. Słyszały wtedy przytłumione odgłosy i bicie serca matki. Po narodzeniu dźwięków tych już nie ma, a to właśnie one kojarzą się maluchom z bezpieczeństwem.

Ile śpi 2-miesięczne i dziecko?

Dwumiesięczne niemowlę potrzebuje snu przez 16 do 17 godzin na dobę. Teraz jednak większość tego czasu przypada na nocną porę — w ciągu dnia maluszek potrzebuje od 3 do 4 godzin drzemek.

Choć 2-3-miesięczne dzieci pozostają w stanie czuwania już przez około 1,5 godziny i jest to dwa razy dłuższy czas niż w przypadku noworodków, wciąż nie jest to zbyt długa przerwa dla rodziców, którzy chcieliby w tym czasie załatwić swoje sprawy w domu.

Ile śpi 3-miesięczne dziecko?

Po trzecim miesiącu życia dziecko śpi około 16 godzin na dobę. Niektóre trzymiesięczne niemowlęta potrafią przespać już od 6 do 8 godzin nieprzerwanie w nocy, zaś w ciągu dnia ich organizm domaga się zazwyczaj około 3 drzemek.

Na tym etapie życia maluszka możesz zacząć wprowadzać dobre nawyki, które będą stanowić podwalinę w tworzeniu prawidłowych wzorców snu. Z pewnością dostrzegłaś już, jakie czynności uspokajają Twoją pociechę. Opowiadanie historyjek, kąpiel, a może ciasne owijanie? Każdy wieczór powinien wyglądać tak samo, gdyż rutyna i następujące po sobie wydarzenia będą uczyły malca, że nadchodzi czas snu.

Ile śpi 4-6 miesięczne dziecko?

Optymalny czas snu na dobę dla półrocznego dziecka to około 15 godzin. Zdarza się, że sześciomiesięczne maluchy potrafią przespać 10 godzin podczas jednej nocy, bez przerw. Niektóre smyki zapadają jedynie w 2 drzemki dziennie, inne w 3, trwające średnio 1-3 godziny. Pomiędzy drzemkami okres aktywności trwa 1,5-2,5 godziny. Jeśli Twoje dziecko uspokaja kołysanie, możesz kupić bujak dla niemowlaka. Jest on przeznaczony dla dzieci, które potrafią kontrolować główkę, leżąc na brzuszku i umieją przetaczać się na boki. Takie umiejętności występują zazwyczaj od ok. 4. miesiąca życia. Bujanie ułatwia usypianie i uspakaja maluchy. Pamiętaj jednak o tym, że maluch nie powinien przebywać w bujaku zbyt długo.

Ile śpi 7-10 miesięczne dziecko?

Między 7. a 10. miesiącem życia maluch śpi około 11- 15 godzin na dobę. Znaczna część snu, czyli od 5 do 10 godzin, przypada na godziny nocne. Okres czuwania pomiędzy snem wynosi 2-3 godziny. U niemowląt w tym wieku uaktywnia się lęk separacyjny. Z tego powodu dziecko może mieć większy problem z zasypianiem i może częściej się przebudzać. Dziecko może wybudzać się w nocy również z powodu ząbkowania. Niektóre półroczne dzieci przesypiają już całe noce, jednak wiele szkrabów w tym wieku nadal tego nie potrafi. Jeśli Twój maluch zalicza się do tej grupy, nie ma powodów do obaw.

Ile śpi roczne dziecko?

Twoja pociecha właśnie kończy roczek. Czy wiesz, ile śpi roczne dziecko? W tym wieku niemowlę potrzebuje około 14 godzin snu na dobę — z tego około 10 do 11 jest w stanie przespać w nocy. W ciągu dnia może domagać się dwóch drzemek, jednak ich czas powinien się nieznacznie skracać. Każda drzemka trwa ok. 1-2 godziny. Co może zakłócać sen? Niemowlę nie zawsze będzie miało ochotę na sen, gdy w jego otoczeniu będzie dzieje się coś ciekawego. Problemem bywa także hałas albo zbyt duża ilość światła. Jeśli Twoje dziecko właśnie uczy się nowych umiejętności, jak np. raczkowania, to także może wpływać negatywnie na sen. Kto by chciał spać, kiedy tyle jest do odkrycia?

Ile śpi półtoraroczne dziecko?

Półtoraroczne dziecko nie potrzebuje już porannych drzemek. Maluch zapada jednak w jedną- dwie krótkie drzemki w ciągu dnia, a w nocy przesypia bez przerw nawet 11 godzin. Problemy ze snem u 18-miesięcznych dzieci mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Dziecko w takim wieku staje się coraz bardziej komunikatywne, rozwijają się jego umiejętności poznawcze, myślenie i rozumowanie. Rodzic może spotkać się z odmową wykonania jakiejś czynności. U małych dzieci powszechny jest także lęk separacyjny. Jeśli się on pojawi, warto wiedzieć, jak reagować, by nie wzmocnić tego stanu. Gdy dziecko zacznie płakać, nie pocieszaj go od razu, tylko daj dziecku możliwość uspokojenia się przed Twoim przyjściem. Nie zabieraj malucha ze sobą do łóżka, nie zapalaj światła i unikaj innych bodźców, które mogłyby rozbudzić dziecko.

Ile śpi dwulatek?

Dwulatek wciąż spędza więcej czasu we śnie niż na jawie. Potrzebuje od 11 do 14 godzin snu na dobę, a w nocy przesypia nieprzerwanie nawet do 12 godzin. W ciągu dnia wystarcza mu jedna drzemka, by zregenerować siły. Powinna ona trwać 1,5-2 godziny i wypadać mniej więcej w południe. Dwuletnie dzieci zaczynają testować granice, zwłaszcza gdy nadchodzi wieczór i czas spania. Niech nie zwiodą Cię prośby o przeczytanie jeszcze jednej książeczki czy zaczynanie nowej zabawy. Nawet jeśli maluch wpada w złość na wieść o konieczności pójścia spać, pozostań konsekwentna i trzymaj się planu. Kładź dwulatka spać około godziny 18:00-20:00, aby zapewnić mu co najmniej 11 godzin snu.

Jesteśmy pewni, że po przeczytaniu tego tekstu wiesz już bardzo dużo na temat snu małych dzieci. Już nie musisz zastanawiać się, ile śpi miesięczne dziecko, wiesz też, ile śpi półroczne dziecko czy też roczny smyk. Wykorzystaj te wiedzę w praktyce i upewnij się, że Twoja pociecha śpi wystarczająco długo. Kolejną dawkę wiedzy znajdziesz w naszych pozostałych wpisach. Zapraszamy na bloga!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 08:00 do 16:00

Kontakt

Zapisz się do newslettera i odbierz

20 zł w prezencie na pierwsze zakupy!

Newsletter