window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-10827022417'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-N8327BQ');
×
Jak odzwyczaić dziecko od karmienia piersią?

Kiedy jest najlepsza pora na odstawienie dziecka od piersi? To pytanie zadaje sobie wiele mam na różnych etapach karmienia naturalnego. Zakończenie karmienia to trudny, ale niezwykle ważny etap w rozwoju dziecka, który przygotowuje malucha do większej samodzielności, a jednocześnie pozwala mamie na powrót do pracy. Z poniższego artykułu blogowego dowiesz się, jak pomóc dziecku zaakceptować nową sytuację i co zrobić, by proces odzwyczajania od karmienia piersią przebiegł sprawniej.

Jak długo karmić dziecko piersią?

Światowa Organizacja zdrowia (WHO) zaleca, aby wyłączne karmienie piersią trwało 6. miesięcy. Po tym czasie należy kontynuować karmienie naturalne z jednoczesnym rozszerzaniem diety niemowlęcia o różnorodne pokarmy (zgodnie z kolejnością wprowadzania poszczególnych produktów). Mleko matki jest pełnowartościowe i dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jego unikalny skład zmienia się wraz z czasem trwania laktacji, dostosowując do potrzeb żywieniowych malucha. Górna granica wieku, do którego warto karmić dziecko piersią nie została ustalona i zależy od indywidualnych potrzeb mamy i malucha. Na decyzję o czasie odstawienia dziecka od piersi bardzo często mają wpływ normy obyczajowe i środowiskowe, wychowanie oraz opinie najbliższych członków rodziny. Nie warto im ulegać, ale dobrze jest wiedzieć jakie są zalety i wady karmienia malucha do późnego wieku. 

O długim karmieniu piersią mówi się, gdy dziecko karmione jest mlekiem matki powyżej roku. Według statystyk decyduje się na to ok. 9% kobiet. Powodem jest chęć zapewnienia dziecku poczucia bezpieczeństwa i bliskości oraz budowania głębokiej więzi. Wbrew niektórym opiniom, mleko kobiece po roku laktacji nie jest mniej wartościowe, po prostu zmienia się jego skład. Badania nie potwierdzają też, że długotrwałe karmienie piersią ma negatywny wpływ na psychikę dziecka. Niemniej jednak, karmienie piersią kilkulatka może utrudnić mu adaptację z nowym otoczeniem, np. gdy dziecko pójdzie do żłobka. Niekorzystnie wpływa też na autonomię kobiety i może narazić ją na nieprzychylne opinie ze strony społeczeństwa.

W jakim czasie odstawić dziecko od piersi?

Wyróżnia się trzy sposoby odstawiania dzieci od piersi: odstawienie częściowe, nagłe i planowe. Częściowe odzwyczajanie dziecka od ssania piersi polega na zmniejszeniu liczby karmień w ciągu dnia i zastępowaniu ich samodzielnymi posiłkami. Warto pamiętać, że do pierwszego roku życia mleko stanowi podstawowy składnik jadłospisu niemowlaka, a inne pokarmy mają za zadanie jedynie uzupełnić dietę. Z tego względu dziecko wciąż powinno otrzymywać posiłki mleczne. W czasie odstawiania od piersi można zachować np. 1-2 karmienia mlekiem naturalnym i utrzymywać je przez najbliższe kilka miesięcy. Dzięki temu kobieta może pracować, a dziecko być karmione mlekiem np. rano i wieczorem.

Odstawienie planowe opiera się na eliminowaniu poszczególnych karmień piersią w stałych odstępach czasu. To, jak długo zajmie odstawianie malucha od karmienia naturalnego zależy od początkowej ilości karmień i czasu, który potrzebuje dziecko i kobieta, aby dostosować się do nowej sytuacji. Najpierw najlepiej jest zrezygnować z najmniej istotnego karmienia, a po kilku dniach lub tygodniu z następnego. Nagłe odstawienie od piersi niesie ze sobą ryzyko zastoju pokarmu oraz niezadowolenia ze strony dziecka, ale czasem jest nieuniknione. Zaprzestanie karmienia piersią może być konieczne podczas choroby, wyjazdu lub z innych osobistych powodów.

Co ciekawe, dziecko może samo zrezygnować z karmienia piersią. Taka sytuacja nazywana jest samoodstawieniem i ma ona miejsce zazwyczaj między 2. a 4. rokiem życia dziecka, jednak nie wcześniej niż przed 1. rokiem życia. Jeśli roczne lub młodsze dziecko odmawia ssania piersi, przyczyną może być stan chorobowy (zapalenie ucha, pleśniawki), ząbkowanie, wzrost aktywności ruchowej związany z nauką raczkowania czy zbyt szybkie wprowadzanie nowych pokarmów.

Odzwyczajanie dziecka od piersi - pomocne porady

Odstawienie od piersi jest procesem, który może przebiegać z pewnymi komplikacjami. Dziecko od urodzenia karmione jest mlekiem matki i nie zna innego pokarmu, dlatego trzeba przygotować się na to, że maluch będzie się go mimo wszystko domagał. Tym bardziej, że poprzez karmienie piersią dziecko zyskuje poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Nagła zmiana sytuacji, zwłaszcza gdy maluch nie zna jej przyczyny spowoduje zagubienie, frustrację, a czasem także i złość. Co w takim razie zrobić, aby odzwyczajanie od piersi przebiegło jak najbardziej naturalnie?

Niezwykle istotną kwestią jest odpowiednie rozszerzanie diety dziecka. Maluch powinien dostawać do próbowania różnorodne produkty i oswajać się z ich smakiem. Możesz zaangażować swoją pociechę we wspólne przygotowywanie posiłków i jedzenie razem przy stole. Dzięki temu dziecko będzie obserwować, jak jedzą dorośli, a jednocześnie zazna ich bliskości. Zadbaj też o codzienne rytuały. Czas po kolacji i kąpieli poświęć np. na czytanie bajek lub śpiewanie kołysanek, co odwróci uwagę dziecka od wieczornych karmień.

Jeśli twoja pociecha bardzo emocjonalnie reaguje na odstawienie od piersi, trzeba zapewnić jej wsparcie i zaproponować w zamian inną aktywność, np. przytulanie, wyjście na spacer albo zabawę. Nie można zapominać o rozmowie z dzieckiem. Nawet małe dzieci całkiem dużo rozumieją, jeśli tylko odpowiednio dobierze się słownictwo. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę? W czasie odstawienia od piersi warto zrezygnować z głębokich dekoltów, które kojarzą się dziecku z karmieniem. Głód może spowodować, że maluch będzie uporczywie domagał się piersi, dlatego trzeba zadbać o regularne przygotowywanie posiłków bez czasu oczekiwania na nie. Nie poddawaj się po pierwszych nieudanych próbach rezygnacji z karmienia piersią. Dziecko musi mieć czas na zaakceptowanie nowej sytuacji.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

WIOSENNA PROMOCJA %% Rabaty do -60%