×
Jak pielęgnować ciemieniuchę by nie podrażnić skóry głowy?

Ciemieniucha to jeden z pierwszych problemów, z jakimi borykają się rodzice u maluszka. Nie jest niebezpieczna, nie dokucza też dziecku, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Ciemieniucha u niemowlaka - co to jest?

Ciemieniucha u niemowlaka to żółte łuski, które są przyklejone do skóry (z wyglądu przypominają tłusty łupież). Przyczyną ciemieniuchy nie jest brak higieny czy tocząca się choroba, a naturalne przemiany w organizmie malca. U niemowlaków komórki naskórka szybciej dzielą się niż odpadają w naturalnym procesie rogowacenia. Najczęściej, jako przyczynę tego zaburzenia podaje się zbyt wysoki poziom hormonów matki, które nie zostały usunięte jeszcze z organizmu dziecka i krążą w krwiobiegu dziecka powodując drobne zaburzenia. Bardzo często dodatkowym elementem jest rozwój grzybów na skórze dziecka. Podobieństwo ciemieniuchy i łupieżu wynika z faktu, że w obu wypadkach obserwuje się zbyt intensywną produkcję sebum przez gruczoły łojowe. Zapowiedzią ciemieniuchy są ledwo widoczne białe łuski tuż przy skórze głowy. Po ich pojawieniu się należy rozpocząć działania, bo chociaż nie jest to objaw groźnego schorzenia, to jednak ciemieniucha uniemożliwia skórze oddychanie.

Jak usunąć ciemieniuchę?

Nie ma skutecznego sposobu na całkowite pozbycie się ciemieniuchy, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji możesz w pewien sposób załagodzić jej objawy. Postaraj się każdego dnia dokładnie umyć główkę maleństwa i dokładnie wyczesać zrogowaciałą warstwę, tak, aby umożliwić skórze oddychanie. Przed każdym myciem główki należy nawilżyć główkę dziecka oliwką, (ale nie wolno tego robić oliwką z oliwek, bo jeśli przyczyną jest grzybica, to ta oliwa sprzyja dalszemu rozwojowi grzyba) — niekiedy lekarze polecają oliwkę salicylową, którą smaruję się główkę na godzinę przed jej myciem. Oliwka salicylowa ma niezbyt przyjemny zapach i źle zmywa się z ubranek — należy, więc do tego celu przeznaczyć jedną czapeczkę. Zawsze po kąpieli należy bardzo dokładnie wyczesać włoski, aby usunąć wszystkie łuski z główki. Jeszcze inna metoda polecana przez niektórych lekarzy to polewanie główki rzadkim roztworem mąki ziemniaczanej (krochmalem), co później umożliwia lepsze wyczesywanie „strupków". Należy uważać na kremy, maści i płyny — na przykład Elocom jest często polecany, jako bardzo skuteczny, ale nie zawsze jest dodawane, że to preparat ze sterydami i to silnie działającymi.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!