window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417');
×
Jak usypiać niemowlę?

Widząc w Internecie zdjęcie słodko śpiącego niemowlaka marzysz o tym, by i Twoja pociecha tak bezproblemowo zapadała w drzemkę? Cóż, nieprzespane noce i dnie spędzane na żmudnych próbach tulenia do snu maluszka to zmora większości rodziców. Jeśli usypianie dziecka sprawia Ci dużą trudność, pamiętaj, że nie jesteś z tym problemem sama! Spieszymy z naszym nowym wpisem blogowym i poradami, które ułatwią Ci codzienną opiekę nad smykiem. Istnieje wiele sposobów na to, aby maluch szybciej wpadł w objęcia Morfeusza. Podpowiemy Ci, jak usypiać niemowlę i jakie akcesoria mogą Ci w tym pomóc. Sprawdź i wykorzystaj nasze rady w praktyce.

Usypianie niemowlaka – dlaczego bywa trudne?

Choć noworodek to mała kopia dorosłego człowieka, jego potrzeby są nieco inne. Dla młodego organizmu w pierwszych miesiącach życia najważniejsze są jedzenie oraz sen. W czasie snu organizm rozwija się, wydzielane są hormony wzrostu, a mózg przetwarza informacje zebrane w ciągu dnia. Niemowlę nie ma wykształconego cyklu dobowego, nie “synchronizuje” się więc z rytmem dobowym rodziców. A to oznacza jedno - kłopoty. Sen niemowlaka składa się z krótkich drzemek, których może być nawet kilkanaście w ciągu doby. Trwają one od kilku do kilkunastu minut. Pomiędzy tym czasem noworodek domaga się jedzenia oraz sygnalizuje płaczem o potrzebie zmiany pieluchy.

Usypianie niemowlaka bywa trudne z wielu powodów. Każde dziecko jest jedyne w swoim rodzaju, a to oznacza, że nie istnieje jeden sprawdzony schemat opieki nad maluchem. Twoim zadaniem jest więc wsłuchanie się w sygnały dawane przez dziecko i poznanie jego preferencji, ale też wykształcanie prawidłowych nawyków związanych ze snem. Dzięki nim w przyszłości niemowlę zacznie przesypiać większą część nocy, a drzemki w dzień zostaną zredukowane.

Nieskuteczne usypianie dziecka – wielu rodziców się z tym boryka. Przyczyn nieudanych prób może być naprawdę wiele. Czasem trudności wynikają ze zmęczenia rodziców. Jeśli dziecko ciągle płacze i nie może zasnąć masz prawo być zirytowana i sfrustrowana. Wiedz jednak o tym, że niemowlę wyczuwa Twoje emocje i to one mogą budzić u niego niepokój. Innym powodem może być rozbudzenie dziecka, np. poprzez zabawę z nim. W tym przypadku szkrab na pewno nie będzie miał ochoty na sen.

Usypianie dziecka – trzymaj się tych zasad

Zastanawiasz się, jak usypiać niemowlę? Chętnie Ci podpowiemy. Sprawdź poniższe porady i wciel je w życie

Kładź dziecko spać zawsze w swoim łóżeczku.

Przyzwyczajaj malucha do miejsca, które kojarzyć mu się będzie ze snem. Oczywiście powinno to być łóżeczko dla dzieci - czyli bezpieczny i wygodny mebel z dosyć twardym materacykiem. Niektórzy rodzice często śpią z dzieckiem w jednym łóżku - z jednej strony takie rozwiązanie zapewnia maluchowi bliskość i ułatwia karmienie piersią w nocy, z drugiej strony może rodzić obawy o przygniecenie niemowlaka własnym ciałem. Nawet jeśli przez pierwsze miesiące niemowlak śpi z rodzicami, trzeba go od tego stopniowo odzwyczajać, aby stawał się coraz bardziej samodzielny. Niemniej jednak do 6. miesiąca życia łóżeczko dziecięce powinno znajdować się w tym samym pomieszczeniu, w którym śpią rodzice.

Zapewnij dobre warunki do snu

Wywietrzenie mieszkania, przygaszenie światła, zapewnienie cichego miejsca do spania – spełnienie tych warunków to kolejny krok w drodze do sukcesu. Zbyt jasne światło może razić dziecko, wywoływać rozdrażnienie i skutecznie uniemożliwiać zapadnięcie w drzemkę. Hałas oczywiście też nie sprzyja chęci do spania. Nawet jeśli wyeliminujesz głośne dźwięki, postaraj się też obniżyć też swój głos i nadać mu spokojniejszy ton. Dla małych dzieci wiele dźwięków dochodzących z otoczenia jest zupełnie nowych, więc mogą reagować na nie w różnorodny sposób - zaciekawieniem, strachem, płaczem lub niepokojem. Im więcej bodźców z otoczenia, tym trudniej będzie zachęcić niemowlaka do snu.

Pomóż dziecku w odróżnianiu dnia od nocy

Noworodek przesypia ok. 14-17 godzin dziennie, niemowlę potrzebuje natomiast 12-15 godzin snu na dobę. Początkowo rytm dobowy jest bardzo nieregularny. Stopniowo zmienia się to około 8-12 tygodnia życia dziecka – maluch zaczyna budzić się i zasypiać zgodnie z biologicznym zegarem. To właśnie wtedy możesz zacząć uświadamiać malucha, że noc jest czasem do spania, a dzień miejscem na zabawę. Podczas drzemek w ciągu dnia nie zasłaniaj zasłon i nie izoluj malucha od dźwięków otoczenia. A Jeśli maluch przebudzi się w nocy, nie zachęcaj go do podejmowania aktywności, lecz staraj się ponownie wyciszyć.

Wprowadź stały rytm dnia

Usypianie niemowlaka stanie się prostsze, jeśli zaczniesz przyzwyczajać dziecko do tego, czego może się spodziewać w danym momencie dnia lub nocy. Ustal godziny spacerów, karm o tej samej porze, ostatnią drzemkę organizuj dziecku popołudniem, by w nocy chciało iść spać. Wieczorem, przed położeniem do łóżeczka, wykonuj przy dziecku czynności pielęgnacyjne w tej samej kolejności. Kąpiel, mycie zębów, przebranie w piżamę, czytanie na głos książeczki lub śpiewanie kołysanki - wszystkie te rytuały z czasem zaczną kojarzyć się dziecku ze snem. Do spania kładź dziecko o stałej porze, optymalnie między godziną 19 a 20.

Usypianie niemowlaka – co jeszcze pomaga?

Jeśli stosujesz się do wszystkich powyższych rad, ale Twój maluch wciąż ma problemy z zasypianiem, możesz sięgnąć po kolejne metody. Któraś z nich na pewno się sprawdzi, ale trzeba je najpierw wypróbować i przetestować. Jak usypiać niemowlę? Od czego zacząć? Najlepiej od klasycznego sposobu, a mianowicie bujania, huśtania lub kołysania. Gdy niemowlę znajduje się w ramionach mamy, jej naturalnym odruchem jest delikatne kołysanie się z dzieckiem. To jednak dość męcząca czynność, która może skończyć się ponownym rozbudzeniem dziecka, gdy zostanie ono odłożone do łóżeczka. Na pomoc przychodzą wtedy bujaki, czyli leżaczki na płozach. Zazwyczaj są one wyposażone w becik, którym można szczelnie otulić smyka. Mogą też mieć pałąk z zabawkami oraz mechanizm wygrywający różne melodie – elementy te dodatkowo zachęcą malucha do drzemki.

Prawdziwe cuda potrafi sprawić też... szum. Niegdyś rodzice małych dzieci radzili sobie z usypianiem maluchów włączając suszarkę czy też odkurzacz. Dziś nie trzeba się już uciekać do takich środków, bowiem biały szum emitują szumisie, ukochane maskotki tysięcy dzieci. Cichy, jednostajny szum wytwarzany przez pluszowego misia przypomina dziecku stłumione dźwięki, które słyszało będąc w brzuchu matki. Znajomy odgłos działa tym samym uspokajająco i daje poczucie bezpieczeństwa. Usypianie dziecka w kilka minut? Z szumisiem to możliwe!

Wyciszająco działa również ssanie. Ten naturalny odruch jest bardzo silny w pierwszych miesiącach życia. Właśnie dlatego małym dzieciom podaje się smoczki uspokajające. Z ich pomocą można ukoić dzieci i ułatwić im zasypianie. Smoczki trzeba jednak stosować z rozwagą, aby nie uczyniły więcej szkody niż pożytku. Dawanie smoczka nie może być odpowiedzią na każde problemy ze snem.

Sen to podstawowa potrzeba każdego człowieka. W szczególności widać to w przypadku małych dzieci, które w pierwszych miesiącach życia przesypiają większość doby. Aby młody organizm prawidłowo się rozwijał i mógł się zregenerować po każdym dniu pełnym wrażeń, trzeba zapewnić maluszkowi odpowiednie warunki do odpoczynku. Dlatego właśnie tak ważne jest znalezienie skutecznej metody na usypianie niemowlaka. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wpisowi właśnie ją odkryłaś i wiesz już, jak usypiać niemowlę.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 08:00 do 16:00

Kontakt

Zapisz się do newslettera i odbierz

20 zł w prezencie na pierwsze zakupy!

Newsletter