×
Jak wybierać książki dla dzieci?

W poprzednim artykule pisaliśmy, jak miło spędzić czas z dzieckiem czytając książki. O tym jak ta czynność jest ważna nie tylko w rozwoju maluchów ale i więzi rodzinnych wie każdy rodzic dlatego dziś podpowiemy jak wybierać książki by nie tylko zainteresować nimi małego czytelnika ale by dziecko wyniosło z lektury jak najwięcej.

Jak wybierać książki dla dzieci?

Książki dla niemowlaka

Na początku przygody dziecka z książką (zwłaszcza w przypadku noworodków i we wczesnym niemowlęctwie) nie ma większego znaczenia co czytasz, niemowlak i tak przecież nie rozumie słów, więc możesz sięgnąć po lekturę ciekawą dla siebie lub dziecięcą klasykę (np. baśnie braci Grimm). Kluczowe znaczenie ma zaś ton, rytm i melodyjność Twojego głosu, na których skupiać będzie się uwaga maluszka. Sposób w jaki czytasz dziecku nie tylko pozwoli mu się wyciszyć przed snem, poczuć bezpiecznie i komfortowo ale dodatkowo stymuluje rozwój intelektualny poprzez dostarczanie nowych bodźców. Ważne dla rozwoju tak małych dzieci okażą się książeczki z prostymi, czarno-białymi ilustracjami na których maluch będzie skupiał wzrok (kontrastowe czerń i biel to pierwsze kolory jakie widzi dziecko).

Książki dla malucha

Starsze niemowlaki i dzieci powyżej 1 roku życia docenią krótkie, kolorowe, ciekawie ilustrowane lub interaktywne książeczki z małą ilością tekstu (zrezygnujmy z pozycji o cienkich, papierowych stronach — tego typu książki łatwo ulegną zniszczeniu w niesfornych rączkach). Wśród pozycji dedykowanych dla małych czytelników prym wiodą książeczki sensoryczne i kontrastowe. Pierwsze wspierają wszechstronny rozwój kompetencji poznawczych malucha — różnorodność tekstur, kolorów i dźwięków motywuje dziecko do przewracania kolejnych stron i odkrywania magii książki; drugie zaś, kontrastowe, skupiają się na stymulowaniu głównie wzroku dziecka dzięki różnorodności kolorów i kształtów przedstawionych na kolejnych stronach.

Książeczki po okresie niemowlęcym doskonale sprawdzą się również jako środek do nauczania podstawowych nazw z otaczającego dziecko świata — kolorów, dźwięków, zwierząt czy przedmiotów oraz kojarzenia tych nazw z ilustracjami, to niezwykle ważny etap rozwojowy.

Książki dla przedszkolaka

Przedszkolak z pewnością doceni pozycje z ciekawą lecz nieskomplikowaną fabułą oraz niesztampowymi ilustracjami. Okres przedszkolny do doskonały moment aby zacząć do dziecięcej biblioteczki przemycać dowcipne, nowatorskie książki poruszające ważne dla rozwoju tematy. Zabawy słowne, barwne anegdoty, atrakcyjny design (a czasem design sam w sobie), oprawa wybitnych illustratorów i dziecięce perypetie i problemy ukazane w przystępny ale i uwrażliwiający sposób to to, na co obecnie stawiają najmodniejsze wydawnictwa dziecięce, prześcigające się w przykuwaniu uwagi nie tylko małego czytelnika doby smartfonów i Internetu ale także jego podążającego z duchem czasu rodzica.

Książki dla uczniaka

W wieku wczesnoszkolnym warto zmienić kolorowe, krótkie książeczki na nieco bardziej rozbudowane fabularnie lektury. Wciąż ilustrowane lecz w znacznie mniejszym stopniu pozycje pozwolą świeżo upieczonemu uczniowi przyzwyczaić się do książek, które już wkrótce przyjdzie mu omawiać na lekcjach. Również poruszane tematy powinny być nieco bardziej skomplikowane i zajmujące tak, aby nie tylko zaciekawić ale i stanowić swego rodzaju wyzwanie intelektualne. Dobrze dobrana do zainteresowań dziecka książka może być dobrym pretekstem do wspólnych ciekawych rozważań na temat poruszanych w niej problemów. 

Uczniowie docenią również ciekawe książki edukacyjne, np. pięknie ilustrowane atlasy geograficzne czy historyczne, wszelkiego rodzaju dziecięce encyklopedie rozwijające nie tylko wiedzę ale i cieszące oko.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!