window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417'); window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-K77WYTRGCY'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-N8327BQ');
×
Jak zatrzymać laktację?

Nie każda młoda mama może lub chce karmić piersią. Jeśli znajdujesz się w takiej właśnie sytuacji, na pewno szukasz sposobów na wyciszenie laktacji. Masz zamiar wcześniej zakończyć karmienie naturalne? Choroba bądź przyjmowane leki uniemożliwiają ci karmienie piersią? A może cierpisz na zastoje pokarmu i częste przepełnienie piersi mlekiem? W naszym artykule dowiesz się, jak zatrzymać laktację w bezpieczny sposób. Sprawdź!

Kilka słów o laktacji

Laktacja to proces wytwarzania mleka w gruczołach piersiowych i uwalniania go za pośrednictwem    brodawek piersiowych. Produkcja pokarmu rozpoczyna się już w trakcie ciąży, między 16.- a 22. tygodniem. Piersi stopniowo powiększają się i stają się bardziej tkliwe. Bodźcem do produkcji mleka jest „urodzenie” łożyska, które pociąga za sobą liczne zmiany hormonalne. W czasie połogu ilość wytwarzanego pokarmu zwiększa się. Pierwsze mleko kobiece (tzw. siara) wytwarzane jest przez 1.-2. dni po porodzie, następnie pojawia się mleko przejściowe, które po 2.-4. tygodniach staje się mlekiem dojrzałym. Niemowlę ssące pierś pobudza laktację i przyczynia się do stałej produkcji mleka. Im częściej opróżniana jest pierś, tym więcej pokarmu zostaje wyprodukowane.

Kiedy konieczne jest zatrzymanie laktacji?

Jak powszechnie wiadomo, karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia niemowląt. Mleko kobiece dostarcza szereg składników, które zapewniają maluchowi prawidłowe wzrastanie i rozwój. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, niemowlę powinno być karmione piersią do co najmniej 6. miesiąca życia, a następnie kobieta powinna utrzymać karmienie piersią wraz z wprowadzaniem dodatkowych produktów rozszerzających dietę dziecka. Górna granica karmienia piersią nie została określona.

Karmienie piersią nie zawsze jest jednak możliwe. Niekiedy na zaprzestanie karmienia mają wpływ względy medyczne. Czasem kobieta po prostu nie chce karmić piersią i należy uszanować jej decyzję. Zahamowanie laktacji jest konieczne, gdy:

  • urodzi się martwy płód,
  • zostanie wykonana aborcja,
  • stosowane są leki, które przenikają do pokarmu: leki przeciwnowotworowe, cytostatyki, antybiotyki (chloramfenikol), leki przeciwarytmiczne (amiodaron), leki przeciwdepresyjne (doksepina), preparaty stosowane w leczeniu trądziku (izotretynoina), lek immunomodulujący – fingolimod,
  • kobieta jest nosicielem wirusa HIV, choruje na chorobę nowotworową, jest w trakcie chemio- lub radioterapii,
  • występuje zaawansowane zapalenie piersi,
  • stan zdrowia niemowlęcia uniemożliwia karmienie go piersią (niemowlę cierpi na wady serca, choroby neurologiczne, rozszczep podniebienia),
  • kobieta z powodów osobistych nie chce karmić piersią.

Zatrzymanie laktacji krok po kroku

Niekiedy zahamowanie laktacji przebiega bardzo sprawnie. Gdy dziecko nie ssie piersi, nie dochodzi do stymulacji wydzielania pokarmu. Produkcja mleka jest więc coraz mniejsza ze względu na brak zapotrzebowania na nie. Jednak nie zawsze zatrzymanie laktacji jest takie proste. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że wygaszanie laktacji to proces, który trochę potrwa, a mleko nie przestanie być wytwarzane z dnia na dzień.

Jeśli chcesz przestać karmić dziecko piersią, zacznij od zamiany jednego karmienia na inny rodzaj posiłku. W przypadku dzieci poniżej 1 roku życia będzie to mleko modyfikowane, starszym pociechom podaj zaś posiłek stały. W kolejnych tygodniach stopniowo zamieniaj karmienia piersią na równoważne posiłki. Z reguły dziecku najtrudniej poradzić sobie z brakiem wieczornych lub porannych karmień piersią, dlatego najlepiej zaprzestać ich na samym końcu. Eliminując karmienia piersią wydłużasz czas bez stymulacji piersi. Pomocne będzie też nieopróżnianie piersi do samego końca.

Wiedząc już, jak zatrzymać laktację, uzbrój się w cierpliwość. Zahamowanie produkcji mleka może trwać nawet do kilku tygodni. Dla dziecka może to być trudny okres, ale istotna jest konsekwencja działania. W chwilach, gdy maluch będzie domagał się ssania piersi, postaraj się zainteresować go zabawą lub zapewnij mu bliskość, której potrzebuje.

Jak zatrzymać laktację – domowe sposoby na zatrzymanie laktacji

Wśród domowych sposobów na zatrzymanie laktacji wymienia się stosowanie wybranych ziół. Skutecznie działają napary z szałwi lekarskiej; nieco słabsze działanie hamujące laktację wykazuje też mięta pieprzowa. Herbatki ziołowe można pić nawet 3 razy dziennie. Wiedz jednak o tym, że niektóre zioła wspomagają laktację. Należą do nich: kozieradka, anyż, koper, pokrzywa, lucerna, kminek i kmin czarny. Te napary wyklucz z diety. Dodatkowo możesz zrezygnować ze spożywania produktów pobudzających laktację: siemienia lnianego, płatków owsianych, kaszy jęczmiennej czy migdałów.

Innym sposobem na to, jak zatrzymać latację, jest stosowanie zimnych okładów na piersi oraz branie chłodnego prysznicu. Zimna woda powoduje obkurczenie kanalików mlecznych i zmniejszenie produkcji pokarmu. Dyskomfort związany z obrzmieniem piersi złagodzisz stosując okłady z liści kapusty. Aby przygotować takie kompresy dokładnie umyj liście kapusty, włóż je do lodówki lub zamrażarki, a gdy staną się zimne wyjmij i potłucz tłuczkiem. Następnie włóż okłady do stanika. Liście pod wpływem ciepła puszczą sok.

Ponadto staraj się nie pobudzać piersi mechanicznie. Masaż piersi może przyczyniać się do zwiększenia wytwarzania mleka. W ciągu dnia noś usztywniany stanik w celu dobrego podtrzymania piersi. Zalecane jest także noszenie stanika nocą. W nocy postaraj się leżeć na plecach lub na boku i dodatkowo podeprzeć się poduszką, aby złagodzić nacisk na piersi. Nie zapominaj o dobrym nawodnieniu organizmu – codziennie wypijaj dwa litry płynów. Ograniczanie płynów nie zmniejszy produkcji mleka.

Jak zatrzymać laktację – leki na wyciszenie laktacji

Metody niefarmakologiczne nie pomagają? W celu wyciszenia laktacji można wspomóc się preparatami medycznymi. Jednakże przed zastosowaniem leków koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Dobierze on specjalne preparaty, które hamują wydzielanie prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka.

Substancje czynne w lekach hamujących laktację to bromokryptyna i kabergolina. Niekiedy lekarz przepisuje dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, które zawierają estrogeny – hormony hamującewydzielanie mleka. Niestety przyjmowanie powyższych preparatów może wiązać się z wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych, takich jak: bóle i zawroty głowy, senność, nudności i wymioty czy zaparcia. Ze względu na fakt, że leki na zahamowanie laktacji oddziałują na stężenie prolaktyny, ich skuteczność jest największa, gdy poziom prolaktyny jest wysoki. Jeśli karmisz piersią od miesięcy, działanie preparatów farmakologicznych może być ograniczone

W większości przypadków naturalne sposoby na to, jak zatrzymać laktację, okazują się skuteczne i młode mamy nie muszą zażywać leków. Mamy nadzieję, że i w Twoim przypadku okażą się skuteczne!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Zapisz się do newslettera i odbierz

20 zł w prezencie na pierwsze zakupy!

Newsletter