×
Jaki basen do ogrodu wybrać dla dzieci?

Gorące, wakacyjne dni najlepiej spędza się w wodzie, która daje ochłodę i zapewnia długie godziny beztroskiej zabawy. Nawet jeśli urlop nad morzem już za wami, nic straconego! Wystarczy nabyć basen ogrodowy dla dzieci - dla niemowląt lub starszych dzieci - i pluskać się do woli w przydomowym ogródku. Własny basen to świetny sposób na zaprzyjaźnienie malucha z wodą i spędzanie fantastycznych chwil na nauce pływania. Jaki basen do ogrodu wybrać, aby kąpanie się było bezpieczne? Sprawdź, na które modele zwrócić uwagę i czym kierować się podczas zakupów.

Baseny ogrodowe dla dzieci – rodzaje

Baseny ogrodowe dla dzieci to zróżnicowana gama produktów, dlatego jest w czym wybierać. Na rynku możesz znaleźć zarówno niewielki basen ogrodowy dla niemowląt, jak i pokaźnych rozmiarów basen dziecięcy ogrodowy przeznaczony dla starszych pociech. Niektóre baseny są przenośne, dzięki czemu zapewniają dużą mobilność, inne montuje się na stałe, by móc cieszyć się częstymi kąpielami bez konieczności stałego rozkładania sprzętu.

Kupując basen dziecięcy ogrodowy, masz do wyboru:

  • Basen dmuchany – jest to najprostszy typ basenu, przeznaczony dla najmłodszych pociech. W zależności od wybranego modelu, mogą korzystać z niego zarówno niemowlaki, jak i dzieci do 2-3 (niekiedy 4) roku życia. Basen dmuchany to niewielki wydatek - można nabyć go już za ok. 50 zł. Potem wystarczy tylko napompować basen, napełnić go wodą i gotowe. Zaletą dmuchanego basenu jest możliwość zabierania go ze sobą na wakacyjne wyjazdy – taki basen jest lekki i wygodny w transporcie. Główną wadą basenów dmuchanych jest z kolei ich niska trwałość. Dmuchany basen stosunkowo łatwo można uszkodzić i przebić.
  • Basen dla dzieci rozporowy – jest nieco droższy niż basen dmuchany, ale za to ma większe rozmiary i jest bardziej wytrzymały. Rozporowy basen łatwo rozłożyć – wystarczy zacząć nalewać wodę, a zacznie ona napierać na ścianki basenu i utrzyma je we właściwej pozycji. Basen rozporowy dedykowany jest dzieciom powyżej 3 roku życia.
  • Basen dla dzieci stelażowy – najlepsza opcja dla osób szukających basenu na lata. Dzięki solidnej konstrukcji basen stelażowy jest wyjątkowo wytrzymały. Jego rozłożenie sprawia nieco trudności, ale potem basen może stać na zewnątrz przez cały sezon.

Jaki basen do ogrodu dla niemowlaka, a jaki dla kilkulatka lub starszaka?

Zasadniczym kryterium, które w dużej mierze decyduje o wyborze basenu, jest wiek dziecka. To na tym parametrze musisz skupić się w pierwszej kolejności. Powinnaś też wziąć pod uwagę miejsce, jakim dysponujesz w ogrodzie, liczbę dzieci, które będą korzystać z basenu oraz finanse, jakie możesz przeznaczyć na ten cel.

Basen dla niemowlaka

Dla niemowlaków przeznaczone są najmniejsze baseny i brodziki. Poziom wody w basenie dla niemowlaka musi być niski – wszak najważniejsze jest bezpieczeństwo. Już nawet niewielka ilość wody pozwoli maluchowi ochłodzić się i świetnie bawić się podczas kąpieli. Dla niemowlaka świetnie sprawdzi się brodzik lub minibasen o wysokości 25-30 cm.

Dmuchane baseny dla niemowlaków łatwo poznać po żywych kolorach i ciekawych wzorach. Dno takich basenów ma miękką, dmuchaną podłogę. Baseny dmuchane często wyposażone są w ciekawe elementy dodatkowe, takie jak natryski, okienka widokowe, dmuchane zjeżdżalnie, a nawet mini ściankę wspinaczkową. Tego typu atrakcje zdecydowanie podobają się najmłodszym dzieciom. Podczas upalnych dni świetnie sprawdza się basen dmuchany z daszkiem, który chroni maluchy przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.

Basen dla kilkulatka

Kilkuletnie dzieci potrzebują więcej przestrzeni do zabawy niż niemowlęta. Dla pociech w takim wieku można kupić zarówno basen dmuchany, jak i rozporowy, niemniej jednak basen rozporowy stworzy więcej możliwości. Jest on głębszy i bardziej pojemny, przez co frajda z kąpania się stanie się o wiele większa. Baseny rozporowe łatwo poznać po charakterystycznym, okrągłym kształcie, który powstaje, gdy woda „rozpiera” ścianki basenu (powstaje ciśnienie hydrostatyczne). W przeciwieństwie do basenów rozporowych, baseny dmuchane mogą być nie tylko okrągłe, ale i prostokątne oraz o nieregularnych kształtach. Wybierając basen rozporowy, zwróć uwagę na pojemność basenu i wysokość jego boków, aby zapewnić dziecku odpowiednią przestrzeń do zabawy. Mały basen rozporowy dla dzieci wymiary 152x38 cm. Jeśli szukasz czegoś większego, możesz zdecydować się na basen 305x76 cm lub 457x84cm.

Basen dla starszych dzieci i dorosłych

Jaki basen do ogrodu wybrać dla 5-6 latków? Dla starszaków przyda się basen stelażowy. Dzieci mogą się w nim kąpać razem z rodzicami, na co pozwalają pokaźne rozmiary basenu. Jeśli najmłodsze dzieci chcą również pluskać się w takim basenie, muszą być pod stałą opieką rodziców oraz mieć założone nadmuchiwane rękawki lub pływać z kółkiem z siedziskiem. Basen stelażowy ma dość wysokie ścianki, dlatego niezbędna jest drabinka, za pomocą której swobodnie wchodzi się do środka. Przykładowe rozmiary basenów stelażowych to: 274 x 66, 366 x 76 cm, 488 x 122 cm.

Baseny ogrodowe dla dzieci - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając basen warto zwrócić uwagę na elementy konstrukcyjne, od których zależy m.in. trwałość produktu. W takim razie jaki basen stelażowy wybrać? Poszukaj basenu ze stelażem wykonanym ze stali nierdzewnej. Ze względu na duże obciążenie, poszycie basenu powinno być wykonane z wytrzymałego materiału odpornego na rozdarcia i wysokie temperatury, np. PVC.  Aby Twoje dziecko nie nudziło się podczas kąpieli, dobrze jest zaopatrzyć je w zabawki do kąpieli, natomiast tobie może przydać się wygodny leżak ogrodowy.

Jedną z wiodących marek basenów jest renomowana marka Bestway – światowy producent basenów i akcesoriów ogrodowych. Przeglądając ofertę basenów z pewnością trafisz na modele właśnie tej firmy. Warto wziąć je pod uwagę ze względu na wysoką jakość wykonania i wyjątkową trwałość.

Basen ogrodowy zapewnia niezwykłą frajdę, ale dziecko podczas zabawy w wodzie nigdy nie może być zostawiane bez opieki. Zadbaj więc o zakup basenu dopasowanego do wieku dziecka, jak i dobrą organizację czasu, tak by dziecko było bezpieczne, a jednocześnie żebyś Ty sama mogła pozwolić sobie chwilę relaksu.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Sprawdź nasze lipcowe promocje! Rabaty do -60%