×
Jaki fotelik samochodowy?

Czy wiesz, że dzieci w wieku 0-6 lat najczęściej doznają urazów bądź tracą życie w wypadkach samochodowych? Wielu sytuacji zagrażających życiu maluchów można by uniknąć, gdyby rodzice zachowali podstawowe zasady bezpieczeństwa. Jednym z najważniejszych aspektów jest właściwe przewożenie dzieci w samochodzie, a co za tym idzie, wybór odpowiedniego fotelika samochodowego. Zastanawiasz się właśnie, jaki fotelik wybrać, ale nie masz pojęcia, na co zwrócić uwagę przy zakupie? Chętnie wszystko Ci wyjaśnimy! Przeczytaj nasz wpis blogowy i dowiedz się, jaki fotelik samochodowy wybrać.

Fotelik samochodowy – jeden produkt, wiele pytań

O fotelikach samochodowych każdy wie jedno - są obowiązkowe i nie wolno bez nich przewozić dzieci. Zgodnie z przepisami regulowanymi ustawą Prawo o ruchu drogowym, w foteliku należy przewozić każde dziecko o wzroście nie przekraczającym 150 cm. W porównaniu do ubiegłych lat nie obowiązuje już kryterium odnoszące się do wieku dziecka. Od ustawy przewidziane są dwa wyjątki. Na tylnym siedzeniu może być przewożone dziecko, które ma co najmniej 135 cm wzrostu, a jego masa ciała i wzrost uniemożliwiają siedzenie w foteliku. Drugi wyjątek odnosi się do przewożenia trójki dzieci w samochodzie. Dziecko, które ukończyło 3 lata może być przewożone na tylnym siedzeniu bez fotelika, gdy pozostała dwójka dzieci podróżuje w fotelikach i nie ma możliwości zamontowania trzeciego fotelika.

Wiesz już, jak z prawnego punktu widzenia przedstawia się sprawa fotelików. Teraz czas zastanowić się nad wszystkimi pytaniami, które przychodzą ci do głowy. Jakie atesty powinien mieć fotelik, aby był bezpieczny? Jak dopasować produkt do wzrostu i wieku dziecka? Przez jaki czas można korzystać z tego samego fotelika? Który sposób montowania fotelika jest lepszy - tyłem czy przodem do kierunku jazdy? Na jakie dodatkowe funkcje w fotelikach samochodowych zwrócić uwagę? Gotowy do poznania odpowiedzi? W takim razie zaczynamy!

Podział fotelików samochodowych ze względu na wagę dziecka

Pierwszym zagadnieniem, które warto omówić, jest podział fotelików samochodowych. Wbrew pozorom nie opiera się on na wieku, lecz masie ciała dziecka. W sklepach spotkasz się z różnymi modelami fotelików przeznaczonymi dla maluchów o określonej wadze. Poniższa tabelka przedstawiająca europejską klasyfikację fotelików samochodowych pomoże ci się w tym wszystkim rozeznać.

Kategorie wagowe

Grupy fotelików

Przedział wagowy

Przybliżony przedział wiekowy

Grupa 0

0-10 kg

Od urodzenia do ok 11 miesięcy (chłopcy)

Od urodzenia do ok. 14 miesięcy (dziewczynki)

Grupa 0+

0-13 kg

Od urodzenia do ok. 15 miesięcy

Grupa 1

9-18 kg

Od ok. 9 m-cy do 4,5 lat

Grupa 2

15-25 kg

Od 3 do 7 lat

Grupa 3

22-36 kg

Od 6 do 12 lat

Jak czytać tabelę? Jeśli szukasz pierwszego fotelika dla maluszka, będzie to model o przedziale wagowym 0-10 kg lub 0-13 kg. Wykorzystasz go jako fotelik dla noworodka i niemowlęcia. Potem należy wymienić fotelik na model z grupy 1, który posłuży m.in. jako fotelik samochodowy dla 2 latka i 3 latka, jak również fotelik dla 4 latka. Grupa 2 to foteliki dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat, a grupa 3 fotelików przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6-12 miesięcy.

Jak widzisz, przedziały czasowe z poszczególnych grup fotelików zazębiają się. Co ważne, oprócz wymienionych grup, istnieją jeszcze modele pośrednie obejmujące szersze przedziały wagowe, w tym foteliki przeznaczone dla dzieci o wadze: 0-18 kg, 0-25 kg, 0-26 kg, 9-36 kg, 15-36 kg oraz 0-36 kg. Jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne – rodzic nie musi martwić się częstą wymianą fotelika i ponosić związanych z tym dodatkowych kosztów.

Z uwagi na bezpieczeństwo dbaj o to, by Twoja pociecha zawsze mieściła się w przedziale wagowym wybranego fotelika. Do większego fotelika przesadź ją dopiero wtedy, gdy zostanie przekroczony limit wagowy. Zazwyczaj granicę tę maluch osiąga zanim wyrośnie z fotelika, więc właściwie nie ma obaw o przekroczenie wysokości fotelika.

Charakterystyka fotelików

Fotelik dla noworodka

Fotelik dla noworodka ma muszlowaty kształt i przypomina nosidełko. Jest stosunkowo lekki, dlatego łatwo przenieść w nim maluszka po opuszczeniu szpitala. Wygodę w noszeniu zapewnia profilowana rączka oraz opływowy kształt fotelika. Jaki fotelik dla noworodka wybrać? Nosidełko dla najmłodszych powinno mieć specjalną wkładkę redukcyjną, która sprawia, że powierzchnia fotelika jest bardziej płaska. Dzięki temu lepiej dopasowuje się do ciała noworodka i pozwala na prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Ponadto wkładka amortyzuje wstrząsy i zwiększa bezpieczeństwo przewożonego dziecka.

Obowiązkowe wyposażenie fotelika dla noworodka to także pasy bezpieczeństwa. W zależności od producenta, foteliki wyposaża się 3- lub 5-punktową uprząż. 3-punktowe pasy bezpieczeństwa obejmują dwa pasy ramienne i jeden pas na kroczu. Choć to rozwiązanie jest często spotykane, lepsze trzymanie dziecka w nosidełku zapewniają pasy 5-punktowe, które obejmują dodatkowe pasy na biodra. Zgodnie z prawem pierwszy fotelik dla maluszka (0-13 kg) powinien być montowany tyłem do kierunku jazdy, ponieważ zapewnia wtedy dziecku większe bezpieczeństwo.

Foteliki od 9 kg

Foteliki od 9 kg mogą służyć do czasu, aż dziecko osiągnie masę ciała 18 kg (foteliki 9-18 kg) lub 36 kg (foteliki 9-36 kg). W pierwszej grupie znajduje się więc fotelik samochodowy dla 2 latka. W drugiej znajdziesz z kolei fotelik dla 4 latka i starszego dziecka. Fotelik od 9 kg stosuje się jako drugi fotelik po nosidełku samochodowym. Ze względu na powyższy zakres wiekowy, większość modeli posiada opcję montowania tyłem do kierunku jazdy.

Dobre foteliki z tego przedziału wagowego powinny mieć możliwość dopasowania zagłówka i pasów do wzrostu dziecka oraz precyzyjny system ochrony bocznej. Ponadto komfort zwiększa regulacja siedziska oraz kąta nachylenia oparcia.

Fotelik od 15 kg

Foteliki od 15 kg to modele z przedziałów wagowych 15-25 kg i 22-36 kg. Dedykowane są dzieciom odpowiednio od 3. i 6. roku życia. Starsze dzieci mogą już podróżować przodem do kierunku jazdy, ponieważ mają silniejsze mięśnie i kościec. Jeśli wybierasz tego typu fotelik, szukaj modelu z zagłówkiem o regulowanej wysokości oraz z systemem chroniącym przed uderzeniami bocznymi.

Fotelik 0-36 kg

Foteliki 0-36 to modele, które “rosną wraz z dzieckiem”. W ich skład wchodzi wkładka redukcyjna przeznaczona dla najmłodszych dzieci, szerokie, regulowane siedzisko, oparcie ze zmiennym kątem nachylenia, 3- lub 5-punktowe pasy bezpieczeństwa oraz ochraniacze pasów. Takie foteliki mają dwie opcje montażu - tyłem i przodem do kierunku jazdy

Rodzaje fotelików samochodowych

Szukając fotelika dla dziecka możesz spotkać się z dwoma skrótami: RWF oraz WWF. Co one oznaczają? Fotelik RWF (ang. reaward facing) to fotelik, w którym dziecko podróżuje siedząc tyłem do kierunku jazdy. Natomiast fotelik FWF (front way facing) to fotelik montowany przodem do kierunku jazdy. Który system wybrać i dlaczego? Od kiedy wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy? Poznaj szczegóły poniżej.

Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy (RWF)

Jak już wspomniano, prawo narzuca obowiązek przewożenia najmłodszych dzieci tyłem do kierunku jazdy. Przepis ten dotyczy pociech o wadze do 13 kg. Badania sugerują jednak, by tyłem przewozić dzieci znacznie dłużej, a mianowicie do 4 roku życia. Montowanie fotelika przeciwnie do kierunku jazdy zwiększa poziom bezpieczeństwa. Dlaczego? Z kilku ważnych powodów. Maluchy mają słabo rozwinięte mięśnie szyi. Podczas zderzenia czołowego nacisk na szyję dziecka siedzącego w foteliku zamontowanym przodem do kierunku jazdy jest kilkaset razy większy w porównaniu do sytuacji, w której dziecko podróżuje tyłem. Energia kinetyczna powoduje przemieszczenie ciała dziecka do przodu z bardzo dużą siłą. Inaczej wygląda to w przypadku podróży tyłem, ponieważ siły działające na małego pasażera rozkładają się inaczej i dziecko jest wciskane w fotelik, przez co poszczególne części ciała są mniej narażone na urazy. Większa amortyzacja wstrząsów i szarpnięć to mniejsze ryzyko uszkodzenia delikatnych kręgów szyjnych. Werdykt? Fotelik RWF lepiej zabezpiecza kręgosłup i głowę w razie wypadku.

Foteliki montowane przodem do kierunku jazdy (FWF)

Foteliki montowane przodem do kierunku jazdy najlepiej zacząć używać dopiero wtedy, gdy dziecko skończy 4 lata. W takim wieku jazda przodem nie jest już tak niebezpieczna, jak w przypadku maluchów. Nie trzeba też już montować lusterka, które było potrzebne, by widzieć, co robi dziecko przewożone tyłem. Zbędne też będą ochraniacze zabezpieczające kanapę samochodu przez zabrudzeniem.

Foteliki samochodowe – certyfikacje i normy

W opisie produktu widzisz krótkie ciągi liter i cyfr, które nic ci nie mówią? Zastanawiasz się, co oznaczają skróty nadawane fotelikom samochodowym? Podczas zakupów możesz spotkać się z poniższymi certyfikatami i normami:

  • Homologacja ECE R44-03 – Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa. Oznacza zgodność wyboru z aktualnymi wymaganiami technicznymi obowiązującymi w Europie.
  • Homologacja ECE R44-04 – nowsza wersja Europejskiego Certyfikatu Bezpieczeństwa, która również oznacza zgodność produktu z europejskimi wymaganiami technicznymi.
  • Certyfikat TUV - wydawany przez niemiecką firmę TÜV Rheinland Group. Nadawany jest produktom, które są bezpieczne dla dzieci.
  • I- Size (lub norma UN R129) – norma będąca nowym standardem europejskim. Znajdują się w niej takie zalecenia, jak stosowanie zaczepów w systemie ISOFIX, poprawa bezpieczeństwa przy zderzeniach bocznych i czołowych oraz nakaz przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy do 15. Miesiąca życia

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Czas na podsumowanie wiedzy o fotelikach. Po przeczytaniu powyższego tekstu, wiesz już, jaki fotelik dla noworodka, a jaki dla starszego dziecka sprawdzi się najlepiej. Pamiętaj też o tym, że:

  • Fotelik powinien być nowy – zakup używanego produktu nie daje ci gwarancji, że jest on w pełni sprawny; niektóre uszkodzenia nie są widoczne gołym okiem i możesz ich nie zauważyć. Jak wszystkie inne produkty, tak i foteliki zużywają się.
  • Fotelik musi pasować do auta - jeśli nie masz pewności, czy upatrzony fotelik sprawdzi się w twoim samochodzie, przed zakupem napisz do sklepu, a ten rozwieje wszystkie twoje wątpliwości.
  • Fotelik musi być dopasowany do wieku – tylko wtedy dobrze spełni pełnioną przez siebie rolę
  • Sposób montowania jest ważny - foteliki montowane są za pomocą standardowych pasów bezpieczeństwa lub bazy ISOFIX; przed montażem koniecznie przeczytaj instrukcję.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszystkie Twoje wątpliwości i już wiesz, jaki fotelik samochodowy wybrać. Życzymy Wam szerokiej drogi!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!