×
Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Mleko modyfikowane to produkt powstały na bazie mleka krowiego, odpowiednio zmodyfikowany i przeznaczony do spożywania przez niemowlęta. Dzięki opracowaniu specjalnej formuły mieszanka mleczna może zastąpić mleko matki, gdy to z różnych przyczyn nie jest dostępne dla dziecka. Jakie mleko modyfikowane dla noworodka będzie najlepsze? Które mleko stosować przy różnych dolegliwościach dziecięcych? Sprawdź!

Jaki skład ma mleko modyfikowane?

Choć mleko modyfikowane różni się od pokarmu kobiecego, jego skład jest zbliżony do mleka produkowanego przez ludzki organizm. Mieszankę mleczną podaje się dzieciom w różnych przypadkach, np. gdy niemowlę jest karmione piersią, ale pokarmu nie jest wystarczająco dużo lub gdy z różnych powodów karmienie naturalne nie wchodzi w grę – wtedy mleko modyfikowane stanowi całkowity zamiennik mleka kobiecego.

Mleka modyfikowane trafiające na rynek muszą spełniać normy zgodne z przepisami prawnymi i dostarczać dzieciom wszystkich niezbędnych substancji. W mieszance mlecznej znajdują się następujące składniki:

  • węglowodany: podstawowym składnikiem jest laktoza, której obecność sprzyja wchłanianiu pierwiastków (wapnia, magnezu), przyczynia się też do rozwoju prawidłowej flory bakteryjnej; producenci dodają do mlek takie węglowodany, jak: sacharoza, maltoza, syrop glukozowy czy maltodekstryny;
  • białka: modyfikacja mleka krowiego polega na obniżeniu zawartości białek do 1,2-1,3 g/100 ml oraz zmian proporcji kazeiny i białek serwatkowych, które w mleku krowim wynoszą 80:20, natomiast w mleku kobiecym – 40:60, w związku z czym do mieszanek dodawane są białka serwatkowe, aby zmienić powyższe proporcje;
  • tłuszcze - ze względu na niewielką ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych w mleku krowim, substancje te są uzupełniane za pomocą olejów roślinnych (rzepakowego, słonecznikowego, kukurydzianego); ponadto zostaje obniżona zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych;
  • witaminy: A, D, E, K, witaminy z grupy B, witamina C, H;
  • minerały: wapń, fosfor, potas, sód, kwas foliowy;
  • substancje dodane: np. lecytyna sojowa, nukleotydy, prebiotyki i probiotyki.

Poszczególne preparaty mleko zastępcze różnią się rodzajem i ilością danych składników odżywczych. Na rynku można znaleźć zarówno mleka przeznaczone dla dzieci zdrowych, jak i mieszanki dedykowane niemowlętom z różnymi dolegliwościami pokarmowymi czy skórnymi. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jakie mleko modyfikowane dla noworodka i niemowlęcia będzie odpowiednie, koniecznie przeczytaj, jakie są typy mieszanek mlecznych i czym się one wyróżniają.

Rodzaje mleka modyfikowanego

Na sklepowych półkach znajdziesz różne mieszaki mleczne, tylko jakie mleko modyfikowane wybrać? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Mleko modyfikowane dla wcześniaków (mleko oznaczone cyfrą 0)

Mleko modyfikowane dla dzieci przedwcześnie urodzonych oraz noworodków z niską masą urodzeniową oznaczone cyfrą 0 ma specjalny skład dostarczający do organizmu tych dzieci odpowiednią ilość białka i kalorii niezbędnych do prawidłowego wzrastania. Dzięki dobrze dobranym proporcjom składników możliwy jest szybszy przyrost masy ciała noworodka i wyrównanie różnic związanych z przedwczesnym urodzeniem.

Mleko początkowe (mleko oznaczone cyfrą 1)

Mleko początkowe przeznaczone jest dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia. Stanowi ono jedyny pokarm dziecka, więc musi być tak skomponowane, aby dostarczać dziecku właściwą dawkę wszystkich potrzebnych substancji odżywczych.

Mleko następne (mleko oznaczone cyfrą 2)

Mleko następne stosuje się u dzieci między 7. a 12. miesiącem życia. Jest ono uzupełnieniem diety, która od 6. miesiąca życia powinna być rozszerzana o produkty z różnych grup spożywczych: warzywa i owoce, kaszki, mięso, ryby, jajka.

Mleko modyfikowane Junior (mleko oznaczone cyfrą 3,4,5)

Mleka modyfikowane Junior dedykowane są dzieciom rocznym i starszym:

  • mleko modyfikowane Junior 3 – dla dzieci od 1 do 2 roku życia;
  • mleko modyfikowane Junior 4 – dla dzieci od 2 do 3 roku życia;
  • mleko modyfikowane Junior 5 – dla dzieci powyżej 3 roku życia.

Mleko modyfikowane Junior można stosować jako jeden z posiłków, lecz nie może ono stanowić jedynego źródła pokarmu. W wieku powyżej 7 miesięcy samo mleko nie zaspokaja wszystkich potrzeb żywieniowych dziecka, ale nadal dostarcza wielu cennych składników odżywczych.

Mleka hipoalergiczne (HA)

Mleka hipoalergiczne mają zhydrolizowane białko, które działa mniej alergizująco, dlatego zaleca się je u niemowląt z alergią na białka mleka krowiego (skazą białkową). Mleka HA dzieli się na hydrolizaty o nieznacznym oraz znacznym stopniu hydrolizy. Mleka modyfikowane o największym stopniu hydrolizy, zawierające aminokwasy, wprowadza się, gdy podawanie dziecku mleka hipoalergicznego z białkiem w formie peptydów nie powoduje ustąpienia objawów. Mieszanki aminokwasowe przeznaczone są też dla niemowląt z ciężkim atopowym zapaleniem skóry i ciężkim reakcjami na białka mleka krowiego.

Mleka modyfikowane bez laktozy

U niemowląt często zdarza się nietolerancja laktozy, która skutkuje biegunkami oraz wzdęciami i bólami brzucha. Nieprawidłowe wchłanianie jelitowe może prowadzić do różnych stanów chorobowych, w tym anemii i zbyt małego przybierania na wadze. Aby temu zapobiec stosuje się mleko modyfikowane bez laktozy.

Mleka modyfikowane AR

Mleka modyfikowane AR zawierają dodatek substancji zagęszczających, np. mączkę chleba świętojańskiego, skrobię kukurydzianą lub ryżową. Takie preparaty wskazane są u dzieci cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy, wymioty i silne ulewanie. Samo ulewanie nie jest wskazaniem do podawania mleka AR.

Mleko modyfikowane zagęszczone R, GR

Mleko modyfikowane zagęszczone ma w swoim składzie kleik ryżowy bądź kleik ryżowo-gryczany. Stworzono je z myślą o dzieciach ze słabym apetytem oraz dla maluchów, które po zjedzonych posiłkach nie są zbyt długo syte.

Mleka modyfikowane sojowe

Mleko modyfikowane sojowe można stosować u dzieci jedynie w uzasadnionych przypadkach. Mieszanka mleczna z soi wskazana jest u niemowląt z galaktozemią i wrodzoną nietolerancją laktozy. Mleka z soi również mogą uczulać, więc nie stanowią dobrej alternatywy u dzieci z alergią na mleka białka krowiego.

Mleko modyfikowane – jakie porcje są odpowiednie?

Mleko modyfikowane najczęściej ma postać proszku, który rozrabia się w wodzie w proporcjach określonych przez producenta. W pierwszym miesiącu życia noworodek powinien być karmiony ok. 8-10 razy na dobę w ilości 110 ml mleka/posiłek. Między 2. a 4. miesiącem życia niemowlę powinno zjadać 6 posiłków, każdy o objętości 120-140 ml/dobę. W 5.-6. miesiącu życia optymalna ilość posiłków to 5; na pojedyncze karmienie należy przygotować 150-160 ml mleka. 7 i 8-miesięczne dziecko należy karmić 3 posiłkami mlecznymi o objętości 170-180 ml, a pozostałe 2 posiłki należy skomponować z pokarmów uzupełniających. Od 9 do 12 miesiąca życia zaleca się 4-5 posiłków dziennie, z czego 3 posiłki powinny być posiłkami mlecznymi zawierającymi 190-220 ml mleka.

Jakie mleko modyfikowane dla noworodka i niemowlęcia będzie najlepsze?

Zastanawiasz się, jakie mleko modyfikowane kupić dla swojego dziecka? Pamiętaj o tym, żeby nie wybierać mieszanki mlecznej na własną rękę, gdyż możesz zaszkodzić maluchowi. Dobór preparatu wymaga konsultacji z pediatrą, który w oparciu o występujące dolegliwości doradzi właściwy produkt.

Jakie mleko modyfikowane na problemy z brzuszkiem może zlecić lekarz? Przy wzdęciach i kolkach pomocne może być mleko o obniżonej zawartości laktozy. A jakie mleko modyfikowane na kolki i zaparcia? W przypadku takich dolegliwości zalecane są formuły hipoalergiczne, które są łatwostrawne, zastosowanie znajdują też mieszanki mleczne sojowe i kozie. Mleka na kolki i zaparcia wzbogaca się o probiotyki i prebiotyki regulujące pracę jelit, dodawane są też zioła, w tym rumianek i melisa. Pozostaje jeszcze pytanie, jakie mleko modyfikowane przy AZS sprawdzi się najlepiej? W atopowym zapaleniu skóry dzieciom zalecane są hipoalergiczne mleka z hydrolizatem kazeiny lub serwatki.

Czy wiesz już, jakie mleko modyfikowane zalecane jest w zależności od występujących objawów? Jak widać wybór mieszanek mlecznych jest naprawdę szeroki, ale dzięki temu można znaleźć preparat, który będzie przez dziecko dobrze tolerowany i pozwoli mu prawidłowo wzrastać.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Sprawdź nasze lipcowe promocje! Rabaty do -60%