window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-10827022417'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-N8327BQ');
×
Jesienne zabawy dla dzieci

Gdy nadchodzi jesień i zaczynają spadać pierwsze liście, coraz więcej czasu spędzamy w domu, gdzie jest nam ciepło i przyjemnie. A szkoda! Jesienna pora zachwyca feerią barw i dostępnością różnych darów lasu – kolorowych liści, kasztanów, żołędzi i szyszek. Nie przegap ze swoją pociechą okazji na zdobycie takich niezwykłych okazów. Chłodniejszy sezon to idealny czas na jesienne zabawy na świeżym powietrzu. Zastanawiasz się, jak zorganizować czas z dziećmi w czasie jesieni? Sprawdź nasze pomysły!

Kreatywne zadania jesienne dla dzieci

Każda pora roku stwarza inne możliwości i daje szansę na realizowanie coraz to ciekawszych zabaw. Na wiosnę rodzice wybierają się z dziećmi na rowery, w lecie spędza się wakacje nad wodą, w zimie jeździ na sankach… A co można robić jesienią? Jak się okazuje, wcale niemało! Wystarczy wybrać się na spacer, by przynieść naręcze jarzębiny, kasztanów, orzechów, żołędzi i szyszek. A potem stworzyć z tego wszystkiego prace plastyczne, ludziki czy inne jesienne stworki.

Prace plastyczne z jesiennych liści

Żółte, zielone, pomarańczowe, czerwone i brązowe liście to najlepszy materiał do tworzenia barwnych wyklejanek. Przykładowo zadaniem dziecka może być pocięcie liści na małe, kwadratowe kawałki, a następnie naklejenie ich na pobrany z internetu szablon: dyni, ptaszka, rybki, żyrafy lub innych zwierząt. Wielobarwna mozaika wygląda niesamowicie! Z liści „wyprodukujecie” też piękne, jesienne kwiaty. Potrzebne będą wykałaczki, kasztany, podłużne, niewielkie liście w różnych kolorach i pistolet do kleju na gorąco. Kasztany nabijamy na wykałaczki, a następnie naklejamy wokół nich listki o pasujących do siebie kolorach. I gotowe!

Jeż z kasztanów i inne jesienne stworki

Kilka wrześniowych tygodni to jedyny okres w roku, w którym można zbierać kasztany. Nie przegap go, weź torbę i udaj się na spacer ze swoimi pociechami. Kasztanowce znajdziesz niemal w każdym parku, lesie czy nawet w okolicy, w której mieszkasz. Zbiory na pewno będą udane, a radość z tworzenia kasztanowych ludzików i zwierzątek ogromna.

Zastanawiasz się, jak wykonać z dziećmi jesienne stworki? Proste figurki zrobicie już przy pomocy zwykłych zapałek. Ludzikowi z kasztanów wystarczy przykleić oczy, a na głowę włożyć czapkę z łupiny kasztana. Inną, ciekawą techniką jest tworzenie ludzików przy pomocy kleju na gorąco. Wystarczy kupić specjalny pistolet i pouczyć dzieci, jak bezpiecznie z nim postępować, żeby nie poparzyły się. Tą metodą zrobicie niesamowite jesienne stworki: pająki z nogami z włóczki, sowy z oczami z żołędzi i filcowymi skrzydłami czy wiewiórkę z ogonem z ptasiego pióra.

Uroczo prezentuje się także jeż z kasztanów. Najłatwiej zrobić pyszczek z modeliny, a tułów z łupiny kasztana. Jeśli nie masz modeliny, jeż z kasztanów może powstać z folii aluminiowej - stwórz z niej łebek jeża, a z kolczastej, zielonej skórki - korpus. Niezwykle prosty do wykonania jest jeż z kasztanów pomalowanych farbką na brązowy kolor. Nosem stanie się mały pompon, a oczami koraliki. Jak widzisz, jeż z kasztanów to nic trudnego.

Jakie jeszcze jesienne stworki są popularne? Dzieci mogą przygotować węża z kasztanów. Najpierw trzeba w kasztanach zrobić dziurki, potem połączyć je mocnym sznurkiem. Na koniec wąż musi otrzymać oczy – najprościej przymocować samoprzylepne oczy. Samodzielnie zrobione jesienne stworki to świetny pomysł na jesienne zabawy.

Wycinanie dyni i impreza halloweenowa dla dzieci

Które dziecko nie marzy o wycinaniu halloweenowej dyni, a potem przebraniu się w kostium i wspólnym zbieraniu słodyczy? Najmłodszym dzieciom spodobają się raczej malowane dynie o wesołych twarzach, niż ich straszniejsze, wycinane odpowiedniki. Starsze dzieci chętniej wykonają bardziej wymyślne dynie. Dla ułatwienia najlepiej na początku narysować markerem kontury, a dopiero potem zacząć wycinać nożem oczy, nos i usta. Potem czas na przebranie się i wędrowanie po okolicznych domach z koszyczkiem, który powinien zapełnić się słodyczami. W przypadku odmowy dania smakołyku, właściciel domu może spodziewać się psikusa.

Pomysły na jesienne zabawy na świeżym powietrzu

Dzieci to wulkany energii. Nie brakuje im entuzjazmu także wtedy, gdy na zewnątrz temperatura jest już niska, a słońce skrywa się za chmurami. Nawet deszcz dzieciom nie straszny – przecież można skakać przez kałuże, a potem puszczać w nich statki z papieru. Frajdę sprawiają też rodzinne spacery po lesie, gdzie dziecko może ćwiczyć swoją uważność. Pozwól mu wszystkiego dotykać, wsłuchiwać się w różne dźwięki, zbierać gałązki, liście i inne dary lasu. A oto kolejne pomysły na jesienne zabawy na świeżym powietrzu.

Puszczanie latawców

Puszczanie latawców to znakomity pomysł na jesienne zabawy na świeżym powietrzu. Słoneczne i wietrzne dni będą najlepsze do puszczania latawców. Prosty latawiec dziecięcy kupisz już za niewielkie pieniądze. Alternatywnie możesz zrobić go z papieru, dwóch listewek i sznurka. Latawce najlepiej puszczać na otwartej przestrzeni bez drzew, zabudowań i linii energetycznych. Ustawiamy się tyłem do wiatru, rozwijamy linki i robimy kilka kroków do tyłu. Aby latawiec utrzymał się w powietrzu, należy przesuwać się zgodnie z kierunkiem wiatru.

Jesienne ognisko z kiełbaskami

Pieczone kiełbaski, jabłka i chleb najbardziej smakują właśnie jesienią. Poszukaj w swojej okolicy miejsca przeznaczonego do bezpiecznego rozpalania ogniska. Ubierzcie się w ciepłe ubrania, weźcie ze sobą koszyk z prowiantem i termosy z herbatą. Niech pod waszym okiem dzieci upieką kiełbaski, a potem zjedzą je z apetytem. Ognisko możecie wzbogacić wspólnym śpiewaniem piosenek i tańczeniem.

Grzybobranie z dziećmi

Jesień obfituje w grzyby, jednak podczas grzybobrania należy mieć się na baczności. W lesie rośnie wiele gatunków grzybów, których nie należy zbierać. Przed wybraniem się na wycieczkę należy pouczyć dzieci, których grzybów absolutnie nie powinny dotykać ani zrywać (przede wszystkim są to grzyby z blaszkami oraz te o odstraszających kolorach). Jeśli już uzbieracie kilka okazów, ale nie potrafisz ich zidentyfikować, musisz poprosić o pomoc bardziej doświadczonego grzybiarza. Wspólne grzybobranie to świetny sposób na miłe spędzenie czasu na łonie natury.

Czy wiesz już, jakie jesienne zabawy na świeżym powietrzu zorganizujesz swoim dzieciom w tym roku? Liczymy na to, że zrealizujesz także i nasze pomysły!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

WIOSENNA PROMOCJA %% Rabaty do -60%