×
Kalendarz ciąży – II trymestr

Z początkiem 14 tygodnia ciąży rozpoczyna się jej II trymestr. Potrwa on aż do 27 tygodnia włącznie. Przez wiele przyszłych mam środkowy trymestr uznawany jest za najprzyjemniejszy — zazwyczaj mijają dolegliwości z pierwszego trymestru, następuje znaczny przypływ energii, a dzięki wyczuwalnym ruchom płodu mamy nawiązują więź z dzieckiem, mającym wkrótce przyjść na świat.

Drugi trymestr

Kolejne miesiące ciąży, przypadające na drugi trymestr, odznaczają się dużym przypływem energii u kobiety. To wtedy najlepiej rozpocząć przygotowywanie wyprawki dla malucha, gdyż rosnący brzuch nie jest jeszcze bardzo uciążliwy, a dolegliwości z pierwszych trzech miesięcy ciąży powoli mijają.

Na ten okres przypada również bardzo szybki rozwój płodu. Choć organogeneza została już zakończona, to organizm nadal udoskonala i rozbudowuje istniejące już zaczątki organów dziecka. Jest ono już na tyle duże i silne, że powoli kobieta może zacząć odczuwać jego ruchy.

4 miesiąc ciąży

Pierwszy miesiąc drugiego trymestru często witany jest przez przyszłe mamy z wielką ulgą — to kres wielu dolegliwości pierwszego trymestru. Powoli mijają nudności, senność i zmęczenie, a nawet hormonalne wahania nastrojów przestają być tak dokuczliwe. Następuje duży przypływ energii, znaczna poprawa apetytu a piersi, choć nadal się powiększają, przestają być tkliwe. Wzmożona elastyczność i ukrwienie pochwy w tym miesiącu może powodować również większą ochotę na seks.

Wraz z początkiem czwartego miesiąca następuje intensywne kostnienie szkieletu płodu. Zewnętrzne narządy płciowe są już na tym etapie obecne i może zdarzyć się, że lekarz rozpozna je w badaniu USG. Ponadto u dziewczynek następuje wytworzenie wszystkich komórek jajowych, które będą w przyszłości brały udział w jej cyklach miesięcznych. U płodu pojawia się również odruch ssania, a jego ruchy mogą stać się wyczuwalne już pod koniec tego miesiąca. Mózg dziecka przechodzi w okresy czuwania i snu. Płód zaczyna reagować na dotyk, dźwięk, światło, czuje smak połykanych wód płodowych (dlatego warto zadbać w tym momencie o różnorodność swojej diety, aby od samego początku przyzwyczajać malucha do różnych smaków), a w jego jelicie pojawia się smółka. W czwartym miesiącu dziecko osiąga ok. 16 cm i wagę ok. 130 g.

Wielkość płodu:

5 miesiąc ciąży

W piątym miesiącu ciąży większość kobiety wyraźnie odczuwa pierwsze ruchy dziecka. Jest to również miesiąc wielu zauważalnych zmian w ciele kobiety — brzuch staje się większy, może pojawić się na nim tzw. linea negra — ciemniejsza pionowa linia przebiegająca przez środek ciążowego brzuszka, będąca wynikiem zwiększenia się ilości wytwarzanej melaniny w organizmie kobiety. W tym czasie mogą również występować bóle podbrzusza (będące skutkiem rozciągania się wiązadeł podtrzymujących macicę), obrzęki kostek i stóp, skurcze nóg. Wzmożone przybieranie na masie ciała może również powodować niezdarność i problemy z równowagą.

W tym miesiącu zaczyna rozwijać się tkanka tłuszczowa płodu, a na skórze pojawia się, wytworzona przez gruczoły łojowe, maź płodowa, chroniąca dziecko przed działaniem wód płodowych. Skóra głowy wytwarza włosy, rzęsy i brwi, a gałki oczne, choć nadal chronione zamkniętymi powiekami, zaczynają poruszać się, trenując tym samym mięśnie. Sam płód jest coraz bardziej ruchliwy, wyraźnie reaguje na silne dźwięki, światło, zmiany położenia i temperatury. Jego waga dochodzi do 400 g a wzrost do 25 cm. W takcie badania USG można już zazwyczaj potwierdzić już płeć dziecka.

Wielkość płodu:

6 miesiąc ciąży

Ostatni miesiąc drugiego trymestru przebiega pod znakiem intensywnych ruchów dziecka i powoli pojawiających się dolegliwości związanych z powiększającym się brzuszkiem. W tym czasie może pojawić się świąt rozciągającej się skóry, bóle pleców i miednicy, kurcze łydek i mrowienie kończyn. Ruchliwość płodu może również zacząć doskwierać — maluchowi jest powoli coraz ciaśniej przez co każdy ruch z dnia na dzień jest coraz intensywniejszy i niejednokrotnie widoczny z zewnątrz.

W szóstym miesiącu w mózgu płodu wytwarzane są komórki odpowiedzialne za świadome myślenie, przez co staje się on jeszcze bardziej wrażliwy na bodźce. Ponadto około 23 tygodnia otwierają się jego oczy, umożliwiając mu mruganie i wodzenie wzrokiem. Następuje wzmożenie gromadzenia składników mineralnych w związku z intensywnym wzrostem, wydłużaniem się i kostnieniem szkieletu oraz wytwarzaniem się wiązadeł stawowych. Różnorodna dieta matki, bogata w witaminy i składniki odżywcze, pozwoli płodowi zmagazynować wszelkie minerały i substancje potrzebne już po urodzeniu, takie jak wapń, żelazo, białka i ciała odpornościowe. W tym miesiącu, podczas badania USG, lekarz jest w stanie zmierzyć długość kończyn dziecka i wykluczyć ewentualne wady rozwojowe w obrębie czaszki i kręgosłupa. Prawidłowy wzrost płodu w szóstym miesiącu to ok. 30 cm, waga zaś przyjmowana jest na ok. 600–700 g.

Wielkość płodu:

Badania w drugim trymestrze ciąży

Jakie badania kobieta powinna wykonać w drugim trymestrze swojej ciąży:

  • badanie ogólne moczu. morfologia krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • badanie czystości pochwy;
  • cytologia (jeśli nie było robiona w I trymestrze);
  • glukoza na czczo;
  • badanie ultrasonograficzne;
  • przeciwciała anty Rh tylko u kobiet z Rh(-);
  • konsultacja stomatologiczna (jeżeli nie była wykonana wcześniej).

I trymestr / III trymestr

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!