×
Kalendarz ciąży – III trymestr

Od 28 tygodnia ciąży rozpoczyna się III trymestr — to czas oczekiwania na zbliżający się coraz szybciej poród oraz wszelkich do niego przygotowań. Trzeci trymestr trwa około 13 tygodni, aż do rozwiązania. W tym czasie mamy kończą kompletowanie wyprawek, urządzanie pokoików i nie pozostaje im już nic innego, jak tylko wyczekiwać przyjścia na świat maluszka.

Trzeci trymestr

Na ostatnie trzy miesiące ciąży przypada najintensywniejszy wzrost malucha jak i ciążowego brzuszka. Dobrze wyczuwalne ruchy płodu, któremu jest coraz ciaśniej, oraz duże zmiany w sylwetce nie pozwalają przyszłej mamie zapomnieć o nadchodzącym porodzie. W tym okresie kobiety obserwują spłycenie oddechu, wynikające z ucisku powiększającej się macicy na przeponę, oraz problemy z zasypianiem. W trzecim trymestrze warto zatem szczególnie zadbać o swoja dietę, kondycję i dobre samopoczucie, by być dobrze przygotowaną na zbliżające się rozwiązanie.

7 miesiąc ciąży

W pierwszym miesiącu trzeciego trymestru przybywają nowe ciążowe dolegliwości — do świądu skóry brzucha, bólów pleców i kurczów łydek może dołączyć spłycenie oddechu, problemy ze snem, żółtawe wycieki z piersi oraz uciążliwe zaparcia, mogące prowadzić do hemoroidów. Dlatego tak ważna w trzecim trymestrze jest dieta bogata w błonnik. W tym miesiącu ciężarne mogą również zaobserwować sporadyczne skurcze Braxtona-Hicksa, tzw. skurcze przepowiadające, które są bezbolesne.

W siódmym miesiącu ciąży płód w dalszym ciągu rozbudowuje tkankę tłuszczową, która będzie niezwykle przydatna po porodzie — spełni funkcję izolatora cieplnego oraz rezerwy energetycznej (dopóki proces trawienny dziecka nie będzie w pełni sprawny). Od 28 tygodnia ciąży następuje również intensywny rozwój mózgu płodu — pojawiają się bruzdy i zwoje, przez co przekazywanie impulsów nerwowych jest coraz szybsze i sprawniejsze. Dziecko ćwiczy również pamięć i jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że po przyjściu na świat będzie reagowało na zasłyszane w tym miesiącu dźwięki i głosy. W siódmym miesiącu ciąży płód osiąga wzrost 40 cm oraz wagę ok. 1,5 kg.

Wielkość płodu:

8 miesiąc ciąży

W ósmym miesiącu wszelkie wcześniejsze dolegliwości mogą się nasilić. Coraz większy ucisk powiększonej macicy na przeponę powoduje częstsze zadyszki i spłycenie oddechu. Również liczba skurczów przepowiadających może znacznie wzrosnąć. Ciężarne w tym miesiącu obserwują również pojawienie się białych upławów oraz żółtawych wycieków z piersi, tzw. siary — gęstej wydzieliny gruczołu mlekowego, która jest pierwszym pokarmem noworodka, niezwykle bogatym w cenne składniki odżywcze i odpornościowe.

Ósmy miesiąc to zazwyczaj ostatni moment na to, aby płód zmienił pozycję w macicy główką w dół, przygotowując się do porodu. Jest mu coraz ciaśniej, dlatego też mama intensywniej może odczuwać ruchy dziecka. W tym czasie następuje intensywny rozwój płuc płodu — rośnie znacznie ilość pęcherzyków płucnych. Układ oddechowy nadal jednak nie jest przygotowany do samodzielnego funkcjonowania — nie posiada jeszcze wystarczającej ilości surfaktantu — substancji białkowo-lipidowej, która powoduje że pęcherzyki płucne, podczas swej pracy, nie zapadają się i nie sklejają ze sobą. Pod koniec 8 miesiąca ciąży płód ma ok. 45 cm i waży ok. 2,5 kg.

Wielkość płodu:

9 miesiąc ciąży

Dziewiąty miesiąc ciąży to ostatnia prosta przed porodem — wyprawka i kącik malucha gotowy, torba do szpitala spakowana, pozostaje tylko czekanie, które w związku z licznymi dolegliwościami może być szczególnie ciężkie — tak blisko rozwiązania, wiele mam nie marzy o niczym innym, jak o zakończeniu ciąży i powitaniu swojego malucha na świecie. W tym czasie pojawić mogą się silne obrzęki nóg oraz żylaki. Narządy wewnętrzne są ściśnięte, serce pracuje szybciej, dlatego w ostatnim miesiącu trzeciego trymestru warto postawić na odpoczynek i relaks.

W końcowym stadium ciąży zmniejsza się w macicy liczba wód płodowych, a dziecko ma coraz mniej miejsca, dlatego swoboda jego ruchów jest znacznie ograniczona (mamy rzadziej lecz intensywniej odczuwają ruchy płodu). Na powierzchni skóry dziecka powoli zanika meszek płodowy, w jego jelitach gromadzi się, tzw. smółka. Około 37 tygodnia ciąży w płucach pojawia się surfaktant, dzięki któremu w przypadku wcześniejszego porodu maluchowi nie zagrażają zaburzenia oddechowe. Pod koniec ciąży dziecko waży ok. 3,5 kg i mierzy ok. 55 cm.

Wielkość płodu:

Badania w trzecim trymestrze

Jakie badania kobieta powinna wykonać w trzecim trymestrze swojej ciąży:

  • badanie ogólne moczu;
  • borfologia krwi;
  • badanie antygenu Hbs;
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi;
Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!