window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417');
×
Karmienie mieszane noworodka piersią i butelką

Karmienie mieszane noworodka to połączenie karmienia piersią i butelką. Jeśli z pewnych przyczyn planujesz taki sposób żywienia malucha i czeka cię dokarmianie noworodka butelką, nasz dzisiejszy wpis blogowy jest właśnie dla Ciebie. Zebraliśmy w nim garść najważniejszych informacji, dzięki którym karmienie mieszane noworodka i niemowlaka nie będzie miało przed Tobą tajemnic.

Kiedy stosuje się karmienie mieszane?

Wiele słyszy się o korzyściach karmienia piersią. I słusznie – mleko kobiece uznawane jest za najlepszy pokarm dla niemowlaka. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wyłączne karmienie piersią jest niemożliwe. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest połączenie karmienia piersią z karmieniem butelką. Z jednej strony niemowlę otrzymuje pokarm bogaty w składniki mineralne, przeciwciała, kultury bakterii probiotycznych i inne ważne składniki, z drugiej strony mleko modyfikowane uzupełnia kaloryczność diety i pozwala dziecku zdrowo rosnąć.

Karmienie mieszane warto rozważyć się, gdy:

 • istnieje potrzeba zostawienia dziecka pod opieką opiekuna,
 • brakuje naturalnego pokarmu,
 • dziecko za wolno przybiera na wadze,
 • niemowlę ma problemy z ssaniem piersi, np. z powodu wcześniactwa, obniżonego napięcia mięśniowego, choroby refluksowej przełyku,
 • mama ma pęknięte, krwawiące lub bolesne sutki,
 • kobieta musi zrobić przerwę w karmieniu piersią z powodu przyjmowanych leków,

W pierwszych dniach po porodzie noworodki wymagają dokarmiania mieszanką mleczną, jeśli występuje u nich hipoglikemia, nasilona wczesna żółtaczka, odwodnienie lub spadek masy ciała powyżej 10% wagi urodzeniowej.

Karmienie mieszane – zasady

W karmieniu mieszanym podstawową zasadą jest takie ułożenie harmonogramu posiłków, aby dziecko otrzymywało jak najwięcej mleka z piersi. Mleko modyfikowane powinno być wykorzystywane wtedy, gdy karmienie piersią jest niemożliwe. Jest to ważne z tego względu, że znaczne ograniczenie karmienia piersią spowoduje zahamowanie laktacji. Takie działanie będzie korzystne tylko w przypadku tych mam, które chcą całkowicie zrezygnować z karmienia naturalnego. Gdy kobieta chce kontynuować karmienie piersią, ale rzadko karmi naturalnie, powinna odciągać mleko laktatorem, aby pobudzić laktację.

Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady przy karmieniu mieszanym:

 1. Nim wprowadzisz karmienie mieszane, niemowlę powinno nauczyć się prawidłowo ssać pierś. Dzięki tej umiejętności dziecko ćwiczy koordynację języka i żuchwy, uczy się procesu ssania, połykania i oddychania podczas jedzenia.
 2. Podczas karmienia mlekiem modyfikowanym układaj dziecko w pozycji zbliżonej do karmienia piersią, co pozwoli maluchowi szybciej przyzwyczaić się do tego sposobu żywienia. Ważne jest również odpowiednie ustawienie butelki do karmienia – smoczek powinien być zawsze napełniony mlekiem, a dziecko musi znajdować się w takiej pozycji, aby tułów i głowa tworzyły linię prostą.
 3. Postaraj się wprowadzić regularność karmień – jeśli dany rodzaj karmienia będzie występował o tej samej porze dnia, dziecko szybciej przywyknie do schematu.
 4. To normalne, że niemowlę może wyrażać niechęć podczas zmiany sposobu karmienia. Nie zniechęcaj się, gdy przy próbie podania butelki lub ponownego przystawienia do piersi maluch złości się, płacze, wierci się, odmawia jedzenia. Przestawienie się na dany typ żywienia może zająć trochę czasu.
 5. Gdy wprowadzasz karmienie mieszane, nie zastępuj butelką kilku karmień piersią naraz. Zrób to stopniowo. Mieszankę mleczną podawaj początkowo jeden raz dziennie, raczej po południu niż rano czy wieczorem. Gdy dziecko przyzwyczai się do takiego karmienia, w razie potrzeby możesz zwiększyć liczbę karmień butelką.
 6. Wybór mieszanki mlecznej skonsultuj z lekarzem. Specjalista pomoże ci wybrać preparat, który będzie spełniał potrzeby żywieniowe Twojego dziecka. Rodzaj mieszanki dopasowywany jest do wieku dziecka: mleko początkowe (nr 1) przeznaczone jest dla dzieci do 6. miesiąca życia, mleko następne (nr 2) – do 12. miesiąca życia, mleko 3 (junior) podaje się dzieciom między 1. a 2. rokiem życia, następnie dzieci otrzymują mleko 4 (junior), a po ukończeniu 2,5-3 roku życia mleko junior 5.

Karmienie mieszane noworodka schemat

Zastanawiasz się, jak wprowadzić karmienie mieszane noworodka? Schemat karmienia piersią i mlekiem modyfikowanym należy dopasować indywidualnie do sytuacji. Pod uwagę należy wziąć kilka kwestii, np. czy podczas karmienia mleko matki zaspokaja potrzeby dziecka, czy potrzebne jest dodatkowo dokarmienie butelką, ile razy w ciągu dnia dziecko karmione będzie mlekiem modyfikowanym (m.in. podczas Twojej nieobecności w domu) oraz czy maluch prawidłowo przybiera na wadze.

Przy karmieniu mieszanym występują nieco inne zasady niż przy wyłącznym karmieniu piersią. Podczas karmienia naturalnego dziecko przystawia się do piersi na żądanie, co pozwala całkowicie zaspokoić jego potrzeby. Podczas karmienia mieszanego trzeba natomiast obliczyć, ile mleka podać maluchowi.

W pierwszym miesiącu życia niemowlę trzeba karmić 8-10 razy dziennie. W pierwszym tygodniu maluszek powinien dostawać 30-60 ml mleka na każde karmienie. W drugim tygodniu na 1 porcję powinno przypadać 60-70 ml mleka. W 3 tygodniu przygotowuj 80-90 ml mleka na każde karmienie, natomiast w 4 tygodniu 90-110 ml mleka. Orientacyjna wielkość porcji w kolejnych miesiącach życia to:

 • 2-4 miesiąc życia: 120-140 ml mleka,
 • 5-6 miesiąc życia: 150-160 ml mleka,
 • 6-8 miesiąc życia: 170-180 ml mleka,
 • 9-12 miesiąc życia: 190-220 ml mleka,

Podane wartości nie oznaczają, że niemowlę każdorazowo musi zjeść tyle pokarmu. Apetyt dziecka zmienia się, przez co maluch raz zje więcej, a innym razem mniej. Nie powinnaś zmuszać dziecka do zjedzenia na siłę całej porcji mleka. Pamiętaj o tym, by takiego niedojedzonego mleka nie przechowywać na potem, gdyż po kontakcie ze śliną dziecka w mleku rozwijają się bakterie. Jeśli mleko nie zostanie zjedzone do 2 godzin, należy przygotować świeżą porcję.

Czasem pojawia się pytanie, czy mleko matki można mieszać z modyfikowanym? Otóż takie działanie jest niewskazane. Mleko modyfikowane należy rozrabiać ściśle według zaleceń producenta, aby pokarm był odpowiednio rozcieńczony. Dodawanie mleka kobiecego do przygotowanej już mieszanki mlecznej lub – co gorsza – nierozcieńczonego, sproszkowanego mleka może spowodować, że mleko będzie zbyt skoncentrowane. Niemowlę nie ma jeszcze całkowicie rozwiniętych nerek, dlatego tak przygotowany napój może mu zaszkodzić.

To już wszystkie informacje, którymi chcieliśmy się z Tobą podzielić na temat karmienia mieszanego niemowlaka. Pamiętaj o tym, że mleko matki jest najlepszym pokarmem dla niemowląt i jeśli tylko masz możliwość, nie rezygnuj z karmienia piersią. Gdy z różnych przyczyn karmienie naturalne jest w Twoim przypadku niemożliwe, rozwiązaniem będzie karmienie mieszane noworodka Schemat żywienia dzieci mlekiem modyfikowanym pomoże Ci w takim zaplanowaniu posiłków dla maluszka, aby zawsze się on najadał. Po więcej informacji zajrzyj do naszego bloga – zachęcamy do czytania!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt