window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417');
×
Karmienie piersią – co przyszła mama wiedzieć powinna?

Mleko mamy to najzdrowszy posiłek dla dziecka, który idealnie spełnia jego potrzeby i zapewnia mu unikalną ochronę immunologiczną. Karmienie piersią ma korzystny wpływ na zdrowie maluszka oraz mamy i jest świetnym sposobem na budowanie więzi z dzieckiem. Jednak chociaż karmienie jest naturalne, jego początki nie zawsze są takie łatwe, jak się to może wydawać. Jak wygląda pierwsze karmienie piersią noworodka i jak przystawić dziecko do karmienia? Na czym polega dieta w laktacji? Sprawdź!

Karmienie piersią - dlaczego warto karmić naturalnie?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Malucha nie trzeba wtedy dokarmiać ani dopajać. Później karmienie piersią można kontynuować do ukończenia przez dziecko 2 lat lub nawet dłużej. Co sprawia, że mleko mamy to jedyny pokarm, jakiego dziecko potrzebuje przez pierwszych 6 miesięcy? Otóż Twoje mleko ochroni maluszka przed wieloma chorobami - zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki, zapalenia ucha środkowego, zapalenia układu oddechowego, układu moczowego i pokarmowego. Karmienie piersią w wieku niemowlęcym zmniejsza również ryzyko wystąpienia wielu chorób w życiu dorosłym, takich jak: cukrzyca typu 1 i 2, otyłość czy astma. Niemowlęta karmione piersią rzadziej chorują i rzadziej są hospitalizowane.

Co równie ważne dla Ciebie, karmienie piersią jest korzystne również dla mamy, zapewniając jej m.in. szybszą utratę kilogramów po porodzie, krótszy okres krwawienia po porodzie, jak również mniejsze ryzyko zachorowania na raka jajnika i raka piersi oraz wystąpienia osteoporozy, nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy. Nadal mało? Zalety karmienia piersią są nie tylko zdrowotne. Mleko mamy jest przecież zawsze pod ręką, nie wymaga podgrzewania, jest dostępne za darmo i podawane za każdym razem z miłością. Pamiętaj też, że karmienie piersią to świetny sposób na budowanie więzi z maluszkiem.

Jak karmić piersią?

Pierwsze karmienie noworodka czeka Cię wkrótce po porodzie. Jeśli nie wystąpiły żadne komplikacje zdrowotne, a maluch został osuszony i zbadany, po tych czynnościach trafi prosto w Twoje ręce. Kiedy skóra maluszka zetknie się z Twoją skórą, zostanie skolonizowana dobroczynnymi drobnoustrojami. Wtedy też nadejdzie czas na pierwsze karmienie piersią noworodka. Personel medyczny powinien pozwolić młodej mamie nakarmić noworodka pomiędzy 20. a 50. minuta po porodzie, gdyż to właśnie wtedy smyk jest najbardziej gotowy do ssania. Tuż po porodzie najlepszą pozycją do karmienia jest pozycja leżąca lub półleżąca. Sprawdź, jakie ułożenie sprawia Ci najmniejszy dyskomfort. Możesz ułożyć się na plecach i położyć dziecko na swoim ciele lub nieco z boku. Dobrym pomysłem jest też położenie się na boku i przytrzymywanie dziecka przedramieniem. Brzuch malucha powinien dotykać Twojego brzucha.

W pierwszych tygodniach życia dziecka liczba karmień może sięgać aż 8-12 na dobę. Wynika to z faktu, że żołądek noworodka jest bardzo mały i jednorazowo może przyswoić niewielką ilość pożywienia. Niemowlę trzeba karmić na żądanie zawsze wtedy, gdy sygnalizuje potrzebę jedzenia. Z czasem liczba karmień będzie się zmniejszać. Wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka zmienia się też skład mleka, dzięki czemu jeden pokarm zaspokaja wszystkie potrzeby malucha.

Jak karmić piersią, aby mieć pewność, że dziecko się najada? Obserwuj zachowanie malucha, gdy przystawiasz go do piersi. Po kilku początkowych, krótkich ssaniach piersi zostaną pobudzone do wypływu mleka. Wtedy usłyszysz, jak dziecko przełyka pokarm. Potem ssanie stanie się wolniejsze i bardziej rytmiczne. Co pewien czas maluch powinien robić przerwy, po których wróci ponownie do ssania.

Jak przystawiać dziecko do karmienia?

Osobom bez doświadczenia może wydawać się, wystarczy jedynie przytrzymać dziecko w wygodnej do karmienia pozycji, a ono samo będzie wiedziało, co robić dalej. Jednak nie zawsze przychodzi to bez trudu – dzieci miewają różne problemy związane z żywieniem. Jak karmić noworodka? Zacznij od przyjęcia prawidłowej pozycji. Nadal może to być pozycja leżąca lub półleżąca, ale jeśli czujesz się już lepiej, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować karmić na siedząco. Usiądź wygodnie i rozluźnij się. Wybierz miejsce, w którym możesz oprzeć plecy i wyciągnąć wygodnie nogi. Dziecko ułóż na plecach z głową zwróconą w Twoją stronę. Głowa, plecy i pośladki dziecka powinny znajdować się w jednej linii. Dla większego komfortu dziecko możesz ułożyć na poduszce - wtedy nie odczujesz tak jego ciężaru.

Jak przystawiać dziecko do karmienia? Chwyć pierś obejmując ją czterema palcami od dołu i kciukiem od góry. Za pomocą kciuka możesz unosić lub obniżać położenie brodawki. Przytrzymaj głowę dziecka i nieznacznie ją odchyl. Nos niemowlęcia powinien znaleźć się naprzeciwko brodawki, a podbródek przylegać do piersi. Delikatnie drażnij brodawką usta dziecka, aby pobudzić odruch szukania. Niemowlę otworzy wtedy usta, a ty możesz skierować brodawkę w stronę jego podniebienia. Gdy tak się stanie przysuń twarz dziecka w stronę piersi i pozwól mu ssać.

Kiedy przyda się laktator?

W pierwszych dniach po porodzie laktator pomoże w unormowaniu laktacji. Przy zbyt małej ilości pokarmu odciąganie mleka za pomocą laktatora będzie stymulowało laktację. Dobrze, by odciąganie mogło odbywać się w wygodnej dla Ciebie pozycji – np. dzięki wyjątkowej konstrukcji laktatorów Philips Avent mleko z piersi trafia bezpośrednio do butelki, nawet jeśli siedzisz prosto. Wygodna pozycja i odprężenie podczas odciągania pokarmu w naturalny sposób sprawiają, że mleko łatwiej wypływa. Dodatkowo nakładka masująca z miękkimi płatkami daje wrażenie ciepła w kontakcie ze skórą, co pomaga się odprężyć i uzyskać więcej pokarmu. Laktator pomaga uśmierzyć ból przy nawale pokarmu oraz ustabilizować wypływ mleka. Przy gwałtownym uwalnianiu pokarmu dziecko może się stresować, zachłystywać i krztusić. Aby tego uniknąć, na początku możesz odciągnąć za pomocą laktatora niewielką ilość mleka.

Laktator będzie też nieoceniony przy podrażnieniach oraz obrzękach brodawki. Gdy na kilka godzin będziesz chciała wyjść z domu, laktator także Ci się przyda. Dzięki niemu możesz wygodnie odciągnąć pokarm i mieć pewność, że ktoś z najbliższych poda w buteleczce pokarm najlepiej odpowiadający potrzebom maluszka. Nie musisz martwić się, że dziecko będzie miało problem z piciem raz z piersi, a raz z butelki. Dostępne są butelki z szerokim smoczkiem, np. Philips Avent Natural, których smoczek kształtem przypomina kobiecą pierś. Sprawia to, że dziecko ssie z butelki w niemal identyczny sposób jak z piersi mamy, a karmienie mieszane lub przejście do karmienia butelką staje się łatwiejsze zarówno dla mamy, jak i niemowlaka.

Jaki model laktatora wybrać?

Dostępne są różne modele laktatorów. W ofercie Philips Avent znajdziesz laktator manualny z serii Natural z butelką lub pojemnikiem na pokarm, laktator elektryczny z serii Natural i podwójny laktator z serii Comfort. Który model wybrać? Laktator ręczny to dobre rozwiązanie, jeśli będziesz odciągać pokarm od czasu do czasu i potrzebujesz urządzenia niewielkich rozmiarów. Laktator elektryczny będzie idealny dla mam, które często odciągają pokarm i chcą to robić bez wysiłku, tylko za dotknięciem przycisku. Z kolei podwójny laktator elektryczny z serii Comfort umożliwia odciąganie większej ilości pokarmu w krótszym czasie.

Pojemniki na pokarm - niezbędne dodatki do laktatora

Nadmiar mleka odciągniętego laktatorem trzeba gdzieś przechować. Do tego celu zostały stworzone specjalne pojemniki na pokarm. Możesz zdecydować się na butelkę na mleko kompatybilną z laktatorami różnych marek lub pojemnik w kształcie kubka o pojemności do 200 ml. Niektóre pojemniki są dodatkowo wyposażone w ustnik, dzięki któremu mleko można od razu podać dziecku. Jeśli szukasz jednorazowych opakowań, skorzystaj ze sterylnych woreczków do przechowywania pokarmu. Są one bardzo praktyczne: mają szeroki spód ułatwiający ustawienie pojemnika w pionowej pozycji oraz szczelne zapięcie strunowe chroniące przed wylaniem się zawartości. Udogodnieniem są dobrze zaznaczone miarki pozwalające na precyzyjne określenie ilości zebranego mleka. Przydają się również samoprzylepne etykiety, na których warto zapisać datę i godzinę pobrania mleka.

Mleko wlane do specjalnie do tego celu przeznaczonych pojemników należy przechowywać w lodówce lub zamrozić w zamrażalniku. W lodówce, w temperaturze +4 st. Celsjusza pokarm możesz przechowywać do 96 godzin, natomiast w zamrażalniku, w temperaturze –20 st. Celsjusza przez nawet 3-6 miesięcy. Mleko nie straci swoich właściwości - podasz swojemu dziecku pokarm tak samo wartościowy jak ten, który maluch ssie bezpośrednio z piersi. Pamiętaj jednak o tym, że raz rozmrożone mleko nie nadaje się do ponownego mrożenia.

Akcesoria pomocne w czasie karmienia piersią

Karmienie piersią nie zawsze jest przyjemne. Małe dzieci uczące się ssać mleko mogą wywołać u mamy ból brodawek i związany z tym duży dyskomfort. Częste ssanie sutków, ich ciągnięcie i przypadkowe gryzienie podrażniają te delikatne struktury, powoduje drobne ranki i otarcia. Do złagodzenia bólu przyda się maść na brodawki zawierająca w swoim składzie lanolinę o działaniu ochronnym i nawilżającym. W dobrym preparacie, np. w kremie na brodawki Medela, nie znajdują się żadne konserwanty, sztuczne dodatki czy substancje zapachowe. Formuła maści jest przebadana dermatologicznie, a sam preparat to hipoalergiczny krem dostosowany do potrzeb wrażliwej skóry.

Nie ma nic gorszego niż obolałe i popękane sutki. Każde karmienie staje się wtedy prawdziwą udręką. Aby w tak trudnej sytuacji ułatwić sobie karmienie i wyleczyć zranienia, koniecznie zaopatrz się w nakładkę na sutki do karmienia. Taki kapturek laktacyjny nie tylko zabezpieczy Twoje brodawki, ale też poprawi ich elastyczność i wyciągliwość. Nakładka na sutki jest też świetnym produktem w przypadku dzieci, które dotąd były karmione butelką i dopiero uczą się ssania z piersi.

Trzecim akcesorium wartym wspomnienia są biustonosze do karmienia. W czasie ciąży piersi powiększają się, stają się tkliwe, czasem wręcz bolą. Natomiast w laktacji piersi są bardzo obciążone. Odpowiednio dopasowany stanik ograniczy rozciąganie się skóry, tym samym zmniejszając ryzyko pojawienia się rozstępów. Oprócz tego ochroni piersi przed urazami i ułatwi karmienie. Odpinane miseczki zapewniają wygodę i dyskrecję podczas karmienia dziecka, a proste zapięcie można rozpiąć przy użyciu jednej ręki. Do stanika warto włożyć wkładki laktacyjne, które zabezpieczą bieliznę przed niekontrolowanym wypływem mleka.

Karmienie piersią–dieta

Jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej piersią w pierwszym miesiącu laktacji?

Czy należy coś zmienić w odżywianiu podczas karmienia piersią? Te pytania często zadają sobie kobiet oczekujących narodzin dziecka. Na szczęście mamy dobrą wiadomość - po urodzeniu dziecka nie musisz trzymać żadnej restrykcyjnej diety. Najważniejsze jest, aby Twój jadłospis był urozmaicony i bogaty we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Twój organizm będzie potrzebował nieco więcej kalorii, by móc wytworzyć odpowiednią ilość mleka. Zwiększ kaloryczność swojej diety o 500-650 kcal dziennie. Jeśli urodziłaś bliźniaki, wzrost kaloryczności wyniesie 1000 kcal/dobę. Staraj się wypijać 3 litry płynów dziennie. Wlicza się do nich nie tylko woda, ale i herbata, soki czy zupy. Dieta podczas karmienia piersią powinna zawierać:

  • Warzywa bez ograniczeń co do ilości oraz 1-2 porcje owoców Warzywa o intensywnym zapachu, takie jak cebula czy czosnek nie powodują zmiany smaku mleka, więc nie musisz ich eliminować z diety. Nie obawiaj się również cytrusów. Wybieraj produkty sezonowe – masz pewność, że są świeże, nie utraciły składników odżywczych i nie ma w nich tak dużo konserwantów jak w owocach dostępnych przez cały rok.
  • Produkty zbożowe pełnoziarniste i razowe, w tym ciemne pieczywo, makarony, kasze, ryż. Ze względu na wysoką zawartość błonnika pamiętaj o piciu dużej ilości wody.
  • Produkty mleczne w ilości 2-3 porcji na dzień. Mleko, sery, jogurty, kefiry, maślanki to dobre źródło białka i wapnia.
  • Mięso i przetwory mięsne w ilości nie większej niż 500 gram na dobę. Poleca się m.in. kurczaka, indyka, cielęcinę. Mięso dostarcza organizmowi białko i żelazo.
  • Ryby w ilości do 2 porcji na tydzień oraz oleje roślinne. Produkty te są źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych. Polecane ryby to śledzie, makrele, dorsze, halibuty, flądry. Powinnaś unikać miecznika, rekina i makreli królewskiej ze względu na wysoką zawartość rtęci.
  • Jaja, orzechy i nasiona roślin strączkowych - również dostarczają dużą ilość białka. W nasionach roślin strączkowych zawarta jest wysoka dawka magnezu i wapnia.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wpisowi blogowemu karmienie piersią nie będzie Cię już przerażać. Jesteśmy pewni, że wiesz już, jak przystawiać dziecko do karmienia i jak wygląda pierwsze karmienie piersią. Liczymy na to, że rozwialiśmy także Twoje wątpliwości w kwestii karmienia piersią a diety. Więcej informacji o opiece nad maluszkiem znajdziesz w naszych innych wpisach blogowych. Miłego czytania!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 08:00 do 16:00

Kontakt

Zapisz się do newslettera i odbierz

20 zł w prezencie na pierwsze zakupy!

Newsletter