window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417'); window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-K77WYTRGCY'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-N8327BQ');
×
Kolejność wprowadzania warzyw i owoców u niemowląt?

Gdy maluch kończy 6. miesiąc życia, czas na rozszerzanie diety. Dzięki dodatkowym produktom zaspokoisz potrzeby żywieniowe dziecka i nauczysz go nowych smaków. W naszym dzisiejszym wpisie blogowym przyjrzymy się dokładnie kwestii podawania niemowlakowi warzyw i owoców. Zastanawiasz się, jaka jest kolejność wprowadzania warzyw i owoców u niemowląt? Nie wiesz, które owoce i warzywa możesz podawać i w jaki sposób wprowadzać je do diety? Nie jesteś pewna, czy możesz serwować dziecku soki? Odpowiedź na wszystkie nurtujące cię pytania znajdziesz poniżej. Miłej lektury!

Wprowadzanie owoców i warzyw do diety niemowlaka – od kiedy zacząć?

W pierwszych miesiącach życia niemowlę żywi się jedynie mlekiem matki (lub mlekiem modyfikowanym - gdy karmienie naturalne jest niemożliwe). Pokarm kobiecy dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do wzrastania i rozwoju. Co oczywiste, wraz ze wzrostem maluch ma coraz większe potrzeby żywieniowe. Mleko kobiece, choć wciąż tak samo bogate w witaminy, minerały i wiele innych substancji, przestaje być wystarczające. Z tego właśnie względu w 5.-6. miesiącu życia (między 17. a 26. tygodniem życia) rozpoczyna się rozszerzanie diety niemowlęcia. Nowe produkty nie tylko stanowią uzupełnienie wartości odżywczej, ale też pozwalają dziecku na zapoznanie się z nowymi smakami, konsystencjami i zapachami umożliwiając naukę jedzenia, gryzienia i żucia.

Owoce i warzywa są źródłem wielu cennych składników: witamin, minerałów, błonnika, przeciwutleniaczy. Owoce zawierają dużo wody (szczególnie melony i arbuzy), dlatego ich spożywanie dodatkowo pomaga w nawodnieniu organizmu.

Zanim odpowiemy na pytanie, jak jest kolejność wprowadzania warzyw i owoców u niemowląt, najpierw trzeba wiedzieć, kiedy należy zacząć podawać je dzieciom. Zaleca się, aby najpierw do diety wprowadzić warzywa. Badania pokazują, że dzieci, które przy rozszerzaniu diety otrzymały warzywa jako pierwsze, chętniej akceptowały później inne rodzaje warzyw. Dzieci preferują słodki smak ze względu na to, iż pierwszy pokarm - mleko matki - jest słodkie (dzięki zawartej w nim laktozie). Jeśli w diecie znajdą się najpierw owoce, czyli produkty o słodkim smaku, niemowlęciu może być trudniej przyzwyczaić się do smaku warzyw.

Ważne jest, aby warzywa i owoce były obecne w diecie niemowlaka codziennie. Dzięki temu kształtujesz u smyka prawidłowe nawyki żywieniowe. Maluch poznaje też nowe smaki. Warto pamiętać o tym, że niemowlę może polubić dany produkt dopiero po kilku lub kilkunastu próbach zjedzenia go. Im częściej niemowlak będzie miał styczność z jakimś pokarmem, tym większa szansa, że będzie mu on smakował. Kolejność wprowadzania warzyw i owoców u niemowląt jest więc następująca: jako pierwsze do jadłospisu trafiają warzywa czyli produkty o mniej charakterystycznym smaku, nie tak atrakcyjnym jak smak owoców. Owoce najlepiej podać po ok. 2-3 tygodniach.

Kiedy jakie warzywa dla niemowlaka?

Już na początku rozszerzania diety zacznij podawać maluszkowi warzywa. Początkowo powinny być przyrządzone w formie gładkiego puree lub w wersji przecieranej bądź zmiksowanej. Z czasem posiłki mogą być mniej rozdrobnione. W 7. miesiącu życia dobrym pomysłem na pierwsze warzywa dla niemowlaka będzie np. ugotowana i roztarta marchewka. Następnie niech maluszek spróbuje ugotowanych na miękko warzyw: ziemniaka, dyni, buraka czy pietruszki.

W 8. miesiącu życia jadłospis niemowlaka uzupełnij o surowe oraz gotowane na parze warzywa. Świetnie sprawdzi się brokuł dla niemowlaka, cukinia, pomidory bez skórki, kalarepa, kiszone ogórki czy groszek zielony. W 9. miesiącu życia czas na kalafior dla niemowlaka, fasolkę szparagową i soczewicę. W 10. miesiącu życia smyk może jeść już praktycznie wszystkie warzywa, w tym nasiona roślin strączkowych, które są bardzo dobrym źródłem białka.

Kiedy jakie owoce dla niemowlaka?

Jak już wspomnieliśmy, owoce dla niemowlaka najlepiej podać po kilku tygodniach po wprowadzeniu pierwszych warzyw. W 7. miesiącu życia daj maluchowi owoce gotowane: jabłka, jagody, maliny. A od kiedy surowe owoce dla niemowlaka? Zacznij wprowadzać je od 8. miesiąca życia dziecka. Maluch chętnie zje gruszki, porzeczki, morele, borówki, agrest, a w 9. miesiącu śliwki, truskawki, brzoskwinie. W 10. miesiącu życia do jadłospisu niemowlęcia mogą trafić już praktycznie wszystkie owoce. Z podawaniem soków wyciskanych z owoców i warzyw (rozcieńczonych wodą) zaczekaj do ukończenia przez dziecko 1. roku życia.

Często rodzice zastanawiają się, czy niemowlę powinno spożywać produkty potencjalnie alergizujące, takie jak jabłka, banany, gruszki, truskawki czy cytrusy. Badania jasno wskazują, że eliminacja takich produktów z diety nie chroni dziecka przed rozwojem alergii. A nawet wręcz przeciwnie – dzieci, u których opóźnia się wprowadzanie pokarmów alergizujących są bardziej predysponowane do alergii pokarmowych.

Kolejność wprowadzania warzyw i owoców u niemowląt – czy jest istotna?

Jak widzisz, kolejność wprowadzania warzyw i owoców u niemowląt jest istotna. Niezwykle ważna jest też forma, w jakiej podajesz maluchowi posiłki. Konsystencja pokarmów musi być dopasowana do możliwości dziecka. Małe dzieci mogą z łatwością zakrztusić się twardymi owocami: jabłkiem, gruszką czy winogronem, gdyż mają trudności z rozdrobnieniem tych pokarmów. Takie produkty trzeba zetrzeć lub podpiec, dzięki czemu zmiękną. Winogrona wystarczy pokroić na mniejsze kawałki.

Poszczególne nowe produkty wprowadzaj stopniowo, co 3-4 dni i obserwuj, jak dziecko je toleruje. Staraj się wybierać warzywa i owoce sezonowe, sprawdzaj ich źródło pochodzenia. Choć kolejność wprowadzania warzyw i owoców u niemowląt ma znaczenie, pamiętaj, że każdy maluch inaczej reaguje na nowe pokarmy. Gdy dziecko nie chce zjeść danego produktu, nie karm go nim na siłę, ale też nie wykluczaj danego warzywa czy owocu całkowicie z diety. Po pewnym czasie maluszek może go polubić.

Wiesz już, jaka jest kolejność wprowadzania warzyw i owoców do diety niemowlaka. Niech w diecie twojego dziecka nie zabraknie wszystkich wartościowych produktów spożywczych, które korzystnie wpływają na zdrowie maluszka.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Zapisz się do newslettera i odbierz

20 zł w prezencie na pierwsze zakupy!

Newsletter