window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-10827022417'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-N8327BQ');
×
Masaż niemowlęcia - jak go wykonać i dlaczego warto masować maluszka?

Masaż niemowlęcia to doskonały sposób na nawiązywanie więzi z maluszkiem i wspieranie jego rozwoju. Delikatne dłonie mamy lub taty potrafią zdziałać cuda! Masowanie działa na dziecko uspokajająco, zmniejsza napięcie, relaksuje i wspomaga rozwój ruchowy. Co ważne, masaż jest całkowicie bezpieczny dla niemowlaka i możesz wykonać go samodzielnie. W poniższym wpisie wyjaśniamy, jakie korzyści przynosi masowanie dzieci i jak prawidłowo wykonać relaksujący masaż u najmłodszych pociech.

Masaż niemowlęcia

Na czym polega masaż niemowlęcia?

Masaż niemowlęcia polega na wykonywaniu delikatnych, płynnych ruchów głaskania na całym ciele dziecka. Można go stosować już od pierwszych dni życia, aczkolwiek najkorzystniej jest wprowadzić go w 2.-3. miesiącu życia dziecka. Skóra jest ważnym narządem percepcji, a zmysł dotyku rozwija się jako pierwszy jeszcze w czasie życia płodowego, dlatego odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju ruchowym, społeczno-emocjonalnym i psychicznym małego dziecka. Kilkumiesięczny maluch zaczyna przyzwyczajać się do otoczenia i napływających z niego bodźców, co pozwala na zastosowanie dodatkowej stymulacji dotykiem. Kontakt fizyczny z niemowlakiem zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, bliskości i miłości. 

Jednym z najbardziej popularnych masaży wykonywanych u małych dzieci jest masaż Shantala. Wywodzi się on z Indii, a opracowany został przez francuskiego położnika Fryderyka Leboyer. Technika ta powszechnie stosowana jest w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, zdobywa też coraz większą popularność w Europie. Co ważne, masaż Shantala można wykonywać samodzielnie. 

Początkowo wystarczy, że będziesz masować niemowlę przez 5-10 minut. Później możesz czas wydłużać do 30 minut, ale wszystko zależy od tego, jak cierpliwy jest maluszek. Jedno jest pewne - małe dzieci uwielbiają głaskanie, więc masaż jest dla nich przyjemnym i komfortowym doznaniem. Masaż można wykonywać codziennie rano i wieczorem, ale korzyści przyniesie również masowanie dziecka jedynie kilka razy w tygodniu. 

Zalety masażu niemowlęcia

Masaż niemowlęcia jest z jednej strony wyrazem bliskości z dzieckiem, a z drugiej formą zabawy i wspólnego spędzania czasu . Dzięki masowaniu malucha:

  • zwiększamy wydzielanie hormonu wzrostu oraz hormonów żołądkowo-jelitowych;
  • wspomagamy funkcjonowanie układu immunologicznego;
  • dajemy dziecku poczucie miłości i bezpieczeństwa;
  • zapewniamy lepszy sen;
  • poprawiamy trawienie;
  • redukujemy ból brzuszka i kolkę;
  • pobudzamy krążenie;
  • poprawiamy samopoczucie malucha;
  • niemowlę uspokaja się i jest mniej skłonne do płaczu;
  • dziecko szybciej uczy się nowych umiejętności;

Ponadto masaż korzystnie wpływa na napięcie mięśniowe i koordynację ruchową. Dzięki dotykowi pobudzamy układ nerwowy dziecka i wspomagamy prawidłowy rozwój mózgu. Wykonany masaż przyspiesza regenerację komórek i produkcję sebum, a to wpływa na zwiększenie elastyczności skóry. Masowanie relaksuje i tworzy więź emocjonalną dziecko-rodzic. Co więcej, masaż twarzy wspiera rozwój mowy oraz zmniejsza problemy z ssaniem i żuciem. Co więcej, dziecko lepiej sobie radzi z kontrolą połykania i prawidłowego oddychania.

U jakich dzieci można stosować masaż Shantala?

Masaż Shantala można stosować zarówno u zdrowych dzieci jak i dzieci z dysfunkcjami psychoruchowymi. Badania wykazały, iż wykonywanie masażu u dzieci z astmą poprawia u nich szczytowy przepływ powietrza, natomiast u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz zespołem Downa zwiększa się napięcie mięśniowe i poprawia sprawność ruchowa. Zaobserwowano, że dzieci z autyzmem poddawane masażowi Shantala lepiej śpią i są mniej niechętne dotykowi. Masaż przynosi korzyści także u dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej i płodowym zespołem alkoholowym.

Jak przygotować się do masażu niemowlęcia?

Masażu najlepiej nauczyć się pod okiem doświadczonego instruktora, który pokaże prawidłowe ułożenie dzieci i wyjaśni techniki wykonywanych ruchów. Potem masaż można wykonywać samodzielnie. Do przeprowadzenia masażu będzie potrzebna oliwka (koniecznie z dobrym składem), ręcznik oraz miska. Musimy zapewnić sobie wygodne miejsce, ponieważ masaż będzie wykonywany na siedząco, z dzieckiem na kolanach. Przyda się więc miękki koc lub mata.

W pokoju powinno być odpowiednio ciepło, ponieważ dziecko będzie leżeć nagie. Przed rozpoczęciem masażu umyjmy dokładnie ręce, możemy też przygasić światło i włączyć spokojną muzykę relaksacyjną. Najlepiej masować w miejscu, do którego nie dochodzą różne dźwięki z otoczenia.

Masaż niemowlęcia krok po kroku

Zanim rozpoczniesz masaż usiądź wygodnie na podłodze, wyciągnij nogi ‘

i wyprostuj plecy. Olejek możesz przelać do miski, aby łatwiej było ci go nakładać. Na kolanach rozłóż ręcznik i połóż na nim niemowlę w taki sposób, aby jego stopy dotykały twojego brzucha. Pamiętaj o tym, że w pierwszych miesiącach życia u dzieci występuje zwiększone napięcie mięśniowe, dlatego nie należy prostować ich kończyn.

W trakcie masażu masuje się kolejno: klatkę piersiową, ręce, brzuch, nogi, grzbiet i twarz. Uzupełniająco można wykonać z dzieckiem ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. Każdy ruch powtarza się średnio 7-9 razy.

  • Masaż klatki piersiowej

Rozpocznij go od środka klatki piersiowej. Wykonuj delikatne ruchy głaskania wzdłuż żeber i na boki - są to tzw. ruchy “otwierania książki”. Następnie masuj klatkę piersiową od środka ku górze, w kierunku ramion. Ostatnim ruchem jest głaskanie od biodra do przeciwległego ramienia.

  • Masaż kończyn górnych

Uchwyć nadgarstek dziecka i masuj rękę od barku ku dołowi. Wykonuj koliste ruchy naprzemiennie kciukami obydwu dłoni. Kolejno rozmasuj każdy palec dziecka (ruch ściągania pierścionków) oraz rękę od strony wewnętrznej i zewnętrznej. Kilkukrotnie zegnij palce niemowlęcia do wewnątrz dłoni.

  • Masaż brzucha

Masaż brzucha wykonuje się zgodnie z przebiegiem jelita grubego i mięśnia prostego brzucha. Głaszczemy stroną dłoniową od mostka do spojenia łonowego. Możemy głaskać w kształt litery Z (głaskanie typu “Zorro”) oraz w tzw. typie “I love you” czyli od prawego dołu biodrowego w stronę prawego podżebrza, następnie od prawego podżebrza do lewego podżebrza i lewego dołu biodrowego. Każdy ruch powtarzamy trzykrotnie.

  • Masaż kończyn dolnych

Nóżki masujemy od uda do stopy ruchem naprzemiennym. Potem chwytamy udo dziecka i wykonujemy ruchy jedną ręką w lewo a drugą w prawo. Na koniec delikatnie głaszczemy palce stóp.

  • Masaż pleców

Do masażu grzbietu należy położyć dziecko w poprzek ud. Plecy masuje się po obydwu stronach kręgosłupa, od potylicy w stronę nóżek. Drugim ruchem jest głaskanie poprzeczne od okolicy karku do pośladków, a trzecim rozcieranie spiralne po obu stronach kręgosłupa

  • Masaż twarzy

Twarz masujemy od linii środkowej do skroni. Kciukami głaszczemy czoło od środka w kierunku skroni a następnie od skrzydełek nosa w stronę ucha i od kącików ust do ucha. Ruchy głaskania wykonujemy również dookoła oczu i ust. Ruchem końcowym jest otulenie dłońmi twarzy niemowlęcia.

Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy wpis zainspiruje Was do działania! Dobroczynny wpływ masażu Shantala został potwierdzony naukowo, dlatego warto korzystać z tej formy budowania więzi z dzieckiem i wspomagania jego rozwoju. Czy istnieje lepszy sposób na wspólne spędzanie czasu?

Bibliografia:

  1. Anna Borgosz-Guźda, “Wpływ masażu na rozwój psychofizyczny niemowląt – siła dotyku”, PRACE NAUKOWE WSZIP NR 44 (5)2017
  2. Tomasz Czarnecki, “Masaż Shantala - dotyk miłości”.
Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

 Wielkanoc z Rabatami %% do -60%