window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-10827022417'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-N8327BQ');
×
Metoda BLW, czyli sposób na samodzielne jedzenie przez niemowlęta

Metoda BLW (ang. Baby Led Weaning), w Polsce określana jako Bobas Lubi Wybór to wyjątkowy sposób żywienia niemowląt, który w ostatnim czasie zyskał bardzo dużą popularność. Ideą stosowania BLW jest pozwolenie maluchowi na samodzielne smakowanie potraw przeznaczonych dla jego wieku. Jakie są zasady stosowania metody BLW, kiedy można zacząć ją wprowadzać i co zyskuje dziecko, którego dieta jest rozszerzana w ten sposób? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym wpisie.

BLW, czyli sposób na samodzielne jedzenie

Jak powstała metoda BLW?

Choć Baby Led Weaning jest obecnie traktowane jako pewien rodzaj mody żywieniowej, metoda ta powstała już w latach 90. XX wieku. Opracowały ją: pielęgniarka i mama trójki dzieci Gill Rapley oraz dziennikarka Tracey Murkett. Zaproponowały one innowacyjne podejście do żywienia niemowląt, które przełamywało monotonię jedzenia zupek i kaszek. Jednocześnie maluch zyskiwał szansę na samodzielny wybór tego, co chce dostać do rączki i włożyć do ust. Tym samym rodzic mógł zrezygnować z karmienia dziecka łyżeczką.

Wkrótce potem metoda BLW stała się w Wielkiej Brytanii żywieniowym hitem i zaczęła być z powodzeniem praktykowana przez wielu rodziców. Nieco później trafiła do innych krajów, w których zyskała duże grono zwolenników. Obecnie prowadzone są badania naukowe nad skutecznością BLW oraz korzyściami, jakie przynosi jej stosowanie.

Kiedy zacząć stosować BLW?

Pierwszym pokarmem noworodka i niemowlęcia jest mleko mamy. Zawiera ono wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrastania dziecka. Zaleca się, aby karmić piersią (lub mlekiem modyfikowanym, jeśli istnieją przeciwwskazania do karmienia naturalnego) co najmniej do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia. W tym czasie należy zacząć rozszerzać dietę dziecka. Zgodnie z zaleceniami początkiem wprowadzania nowych produktów jest 17-24. tydzień życia malucha.

Czas, w którym możemy wprowadzić metodę BLW, nie jest ściśle określony. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie rozwoju jest niemowlę. Rodzic nie powinien kierować się wiekiem dziecka, ponieważ niemowlaki zdobywają poszczególne umiejętności w różnych przedziałach czasowych. Podstawową umiejętnością, która jest kluczowa przy wprowadzaniu BLW jest stabilny, samodzielny siad bądź siad podparty. Jeśli niemowlę potrafi siedzieć oraz nabyło umiejętność kontrolowania ruchów głowy i chwytania jedzenia do ręki, można zacząć je oswajać z samodzielnym jedzeniem.

Warto wiedzieć, iż z zastosowaniem metody BLW nie trzeba czekać do momentu, aż u dziecka pojawią się pierwsze zęby. Maluch powinien sobie poradzić z rozdrabnianiem stałych pokarmów za pomocą dziąseł. Jeśli jednak zauważymy, iż dziecko ma trudności z jedzeniem bądź wypycha pokarm z ust, prawdopodobnie nie jest jeszcze gotowe na samodzielne jedzenie.

Metoda BLW - z czym to się je?

Zgodnie z założeniami żywienia metodą Bobas Lubi Wybór, dziecku podaje się różne posiłki o niewielkich porcjach. Pierwsze produkty, które znajdą się w diecie malucha, mają za zadanie oswoić go z nowymi smakami i różnorodną konsystencją potraw; w tym czasie nie służą jeszcze do zaspokajania głodu. 

Na samym początku przygody z BLW najlepiej jest podać dziecku miękkie i duże kawałki jedzenia. Dopiero, gdy maluch nabierze wprawy w chwytaniu, będzie mu można zaproponować nieco mniejsze cząstki pokarmów. Poniżej przedstawiamy propozycje produktów podawanych w ramach BLW:

  • gotowane warzywa (przygotowane na miękko i pokrojone w słupki) różyczki brokułów i kalafiora, marchewka, cukinia, bakłażan, ziemniaki;
  • surowe warzywa: papryka, pomidor bez skórki, ogórek;
  • owoce (pokrojone w ósemki): gruszka, brzoskwinia, maliny, truskawki, śliwki, banany, miękkie jabłka, pomarańcze;
  • mięso i ryby pieczone i duszone;
  • pieczywo: ćwiartka kromki chleba pszennego lub pełnoziarnistego z masłem, serkiem lub pastą;
  • makarony;
  • jajko na twardo lub jajecznica.

BLW w praktyce - porady

W BLW, podobnie jak w tradycyjnym modelu rozszerzania diety, to rodzic decyduje, jakie produkty i ile posiłków zaproponuje dziecku w ciągu dnia. Od dziecka natomiast zależy, czy je zje i ile zje. Jedyną różnicą jest sposób, w jaki jedzenie zostaje podane niemowlęciu. Rodzic nie karmi dziecka, tylko pozwala mu na samodzielne spożywanie posiłku.

Jak zacząć karmić metodą BLW? Na stoliku bądź innym blacie, przed którym siedzi dziecko, kładziemy pokrojone produkty. Muszą się one znajdować w zasięgu rączek malucha. Nic więcej nie musimy robić, wystarczy tylko, że będziemy mieć dziecko na oku. Trzeba być przygotowanym na to, że niemowlak się pobrudzi, a część jedzenia trafi na ziemię albo zostanie wtarta we włosy i blat. Zabawa jedzeniem jest ważna, ponieważ dziecko doskonali w ten sposób chwytanie kawałków pokarmu i trafianie rączką do ust.

Metodę BLW należy stosować wtedy, gdy dziecko zjadło już swój standardowy mleczny posiłek. Nie powinno być bardzo najedzone, ale jednocześnie nie może być też głodne. W czasie jedzenia nie rozpraszajmy niemowlaka innymi bodźcami i pozwalajmy mu na swobodne poznawanie produktów: ich konsystencji, kształtu i smaku. Jeśli maluch odmawia jedzenia, uszanujmy jego decyzję, a kolejną próbę podejmijmy innego dnia. Pamiętajmy, aby dziecku nie podawać potraw solonych, przyprawionych i słodzonych.

Korzyści z rozszerzania diety metodą BLW

Umiejętności, które zdobywa dziecko trzymając w rączce np. owoc czy kawałek chleba, w przyszłości pomogą mu w nauce jedzenia widelcem i łyżką oraz picia z kubka. Autorzy metody BLW sugerują, iż niemowlę jest w stanie nauczyć się samodzielnego jedzenia posiłków w ciągu kilku miesięcy. Ponadto taki sposób żywienia

  • pomaga w regulacji mechanizmów apetytu i sytości; dziecko je tyle, ile potrzebuje;
  • jest sposobem na niejadków - dzieci karmione zgodnie z założeniami BLW chętniej sięgają po nowości;
  • wspiera rozwój mięśni twarzy, które odgrywają ważną rolę także w nauce mówienia;
  • stymuluje zmysły;
  • umożliwia dziecku poznawanie świata;
  • ćwiczy koordynację ręka-oko;
  • uczy dziecko komunikowania się z rodzicami.

Czy żywienie metodą BLW jest bezpieczne?

Badania naukowe pokazują, iż stosowanie metody BLW jest bezpieczne dla dziecka. Oczywiście nowy sposób karmienia niesie ze sobą ryzyko zachłyśnięcia się pokarmem, zwłaszcza tym o stałej konsystencji, jednak nie zaobserwowano, by było ono wyższe u dzieci karmionych metodą BLW. Niemniej jednak rodzice powinni wiedzieć, jak zareagować, gdy dziecko zaczyna się krztusić.

Wady rozszerzania diety metodą BLW

Na rodziców wprowadzających u swojej pociechy metodę BLW czyhają pewne pułapki. Jedną z nich jest podawanie niemowlęciu posiłków, które dorośli sami jedzą, a są one nieodpowiednie dla malucha. Należy tego za wszelką cenę unikać - “niezdrowe” jedzenie zawierające tłuszcze nasycone, barwniki czy konserwanty niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka i może zwiększać szansę na pojawienie się u niego chorób w wieku dorosłym. Źle zbilansowany jadłospis niesie także ryzyko wystąpienia u dzieci niedoboru żelaza, witamin z grupy B i cynku.

Nie każde dziecko równie szybko przyswaja umiejętność zagarniania jedzenia dłonią, co utrudnia wprowadzenie metody BLW. Czasem karmienie łyżeczką i podawanie kaszek oraz zupek jest po prostu konieczne. Rodzaj żywienia trzeba dopasowywać do umiejętności malucha i nie podążać bezwzględnie za panującą modą.

Bibliografia:

  1. Sokal A. i wsp., Wprowadzanie pokarmów uzupełniających do diety niemowlęcia, Standardy Medyczne/Pediatria, 2018, 15, 425-431. 
  2. Poradnik żywienia niemowląt, Medycyna Praktyczna, Kraków 2014. 
  3. The baby-led weaning method (BLW) in the context of complementary feeding: a review. 
Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

WIOSENNA PROMOCJA %% Rabaty do -60%