×
Niemowlę nie może się wypróżnić, jak w naturalny sposób mu w tym pomóc?

Zaparcia to częsty problemem, z którym borykają się zarówno niemowlęta jak i starsze maluchy. Wśród przyczyn obstrukcji u niemowląt wymienia się między innymi niewłaściwą dietę dziecka.

Zaparciem nazywamy rzadkie (mniej niż 2 razy w tygodniu) oddawanie twardej, zbitej kupki. Niemowlęta karmione piersią wypróżniają się często — tyle razy, ile przystawiane są do piersi. Rzadkie oddawanie stolca (raz na 7 dni) nie powinno niepokoić, nie świadczy to jednoznacznie o zaparciach. Alarmującym objawem jest bowiem konsystencja stolca, obecność świeżej krwi oraz ból podczas oddawani kupki. Te objawy warto skonsultować ze specjalistą (podobnie jeśli zauważysz u dziecka utratę masy ciała — zgłoś ten problem lekarzowi).

Jak rozpoznać zatwardzenie u dziecka? Maluch płacze podczas wypróżniania się a efektem tego cierpienia jest jedynie mała zbita kupka. Zatwardzenie u tak małego dziecka należy jak najszybciej zwalczyć. Oto sposoby na zaparcia u niemowląt, które pomogą szybko pożegnać nieprzyjemne objawy tej dolegliwości.

Zatwardzenie u niemowlaka - przyczyny?

Skąd zatwardzenie u niemowlaka? Najbardziej odporne na zatwardzenia są niemowlęta w pierwszych miesiącach życia, jeżeli są karmione wyłącznie piersią. Jednak uwaga — również takim niemowlętom mogą przydarzyć się obstrukcje, zwłaszcza jeśli pojawi się uczulenie! Na zatwardzenia bowiem cierpi wielu małych alergików. Innym przypadkiem, w którym u niemowlęcia karmionego piersią mogą pojawić się zaparcia jest antybiotykoterapia i związane z nią zaburzenia mikroflory jelitowej.

Najwięcej jednak przypadków zatwardzeń odnotowuje się u maluchów w drugim półroczu życia, kiedy to do ich diety włączane są nowe produkty spożywcze. Rozszerzanie diety jest dla żołądka niemowlęcia wielką rewolucją, w czasie której często pojawiają się komplikacje w postaci zarówno biegunki, jak i zaparć.

Zaparcia u niemowląt - jak sobie radzić?

Jak więc radzić sobie z zatwardzeniem oraz jak mu zapobiegać? Jeśli dziecko jest karmione piersią, przyjrzyj się swojej diecie, czy nie obfituje ona w produkty powodujące zaparcia (np. białe pieczywo, smażone potrawy, słodycze) oraz czy pijesz wystarczającą ilość wody. Włącz do codziennego jadłospisu produkty obfitujące w błonnik, tj. świeże i surowe warzywa oraz owoce; pieczywo gruboziarniste oraz kasze. Staraj się przystawiać niemowlę do piersi jak najczęściej, choćby na kilka minut, by wypiło pierwsze krople mleka, które są bardziej wodniste i łatwostrawne. Poza tym możesz podawać dziecku w butelce przegotowaną wodę lub herbatkę rumiankową dla niemowląt.

W przypadku powtarzających się zaparć u małego niemowlęcia karmionego butelką, należy poradzić się pediatry, czy nie jest konieczna zmiana mleka na inne oraz po analizie przyrostu masy ciała rozważyć dopajanie dziecka wodą (by nie zaburzyć apetytu niemowlęcia).

Natomiast w przypadku niemowląt, które mają już rozszerzoną dietę, należy:

  • unikać kleików, kaszki ryżowej, tartej marchewki i gotowanego jabłka;
  • nie wprowadzać przez jakiś czas kolejnych „nowości” do diety;
  • podawać większe ilości picia — przegotowaną wodę źródlaną, rozcieńczone soki — jabłkowy, gruszkowy i śliwkowy;
  • skorzystać z babcinych sposobów, tj. dodawanie do posiłku łyżki oliwy z oliwek, podawanie domowego kompotu z suszonych śliwek, a przed snem kilku łyżek jogurtu naturalnego oraz ciepłego naparu z rumianku;
  • zadbać o większą dawkę ruchu dziecka – potrenuj z nim przewrotki na macie edukacyjnej, turlaj go i porządnie połaskocz;
  • podać laktulozę w syropie — w aptece bez recepty kupisz np. Lactulosum, Duphalac, Normalac (stosuj je zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na ulotce informacyjnej).

Pamiętaj, że niemowlętom nie można podawać żadnych leków przeczyszczających lub robić lewatyw (o mogą być jedynie zalecenia lekarzy). Absolutnie nie wolno wkładać do odbytu np. termometru, bo można dotkliwie zranić delikatną śluzówkę.

Uwaga! Jeżeli sytuacja się powtarza, należy skonsultować się z lekarzem. Może będzie konieczna również wizyta u alergologa. Skutkiem oddawania zbitego stolca może być podrażnienie śluzówki odbytu. Nie zasypuj jej pudrem, lecz delikatnie posmaruj cienką warstwą maści z cynkiem. Gdyby podrażnienie nie znikało, koniecznie poradź się lekarza, aby uniknąć częstej w tym miejscu infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!