×
Niemowlęcy kalendarz rozwoju — drugie półrocze

Od siódmego miesiąca życia zaczyna się indywidualny rozwój dziecka i pojawiają się różnice między poszczególnymi dziećmi w tym samym wieku. Niemowlęta w drugim półroczu stają się coraz bardziej świadome otaczającego je świata, ich ruchy są bardziej skoordynowane, rozpoznają bliskich i uczą się nowych smaków w poszerzanej diecie. Pod koniec pierwszego roku zaczynają chodzić i mówić. Poniżej przedstawiajmy kalendarz rozwojowy drugiego półrocza życia dziecka.

7 miesiąc życia dziecka

W siódmym miesiącu swojego życia niemowlę zwykle nabywa lub doskonali umiejętności takie jak sprawne i samodzielne siadanie, pełzanie i podciąganie się do przodu. Inną przełomową umiejętnością nabywaną około siódmego miesiąca jest umiejętność trzymania przedmiotu w obu rączkach, bawienia się nim, obracania i manipulowania zabawką. Niejednokrotnie zdarza się, że siedmiomiesięczne dziecko potrafi już reagować na swoje imię. Ponadto maluch uczy się gryźć i żuć, jest to więc idealny moment na rozszerzenie jego diety.

8 miesiąc życia dziecka

Ósmy miesiąc to okres doskonalenia umiejętności z poprzedniego miesiąca. Maluch nabywa również kolejne — potrafi obracać się wokół własnej osi, samodzielnie siedzieć (choć nadal może mieć problemy z utrzymaniem prostych pleców). Coraz lepiej bawi się zabawkami w obu rączkach, nie potrafi jeszcze jednak chwytać ich opuszkami palców, a jedynie całymi rękoma. Siedmiomiesięczne niemowlę można uczyć klaskania i machania rączką — maluchy chętnie naśladują bliskich.

9 miesiąc życia dziecka

W dziewiątym miesiącu dziecko waży ok. 6–7 kilogramów i coraz szybciej przybiera na wadze, odkrywając nowe ciekawe smaki w rozszerzanej diecie. Nieraz potrafi już raczkować, jest to więc okres intensywnego odkrywania otaczającego go świata. Ponadto w dziewiątym miesiącu życia mięśnie pleców dziecka są już na tyle silne, że niemowlę potrafi siedzieć wyprostowane już ok. minuty. Dziecko może naśladować już niektóre zabawy manualne, jak np. „idzie rak nieborak”, świadomie zaczyna powtarzać sylaby, jak np. „ma-ma”. Wiele dziewięciomiesięcznych maluchów na rysunku pokazuje kotka czy pieska.

10 miesiąc życia dziecka

Dziesięciomiesięczne niemowlę jest sprawne, szybko raczkuje i bez problemu siedzi wyprostowane. Ponadto często ćwiczy równowagę, próbuje wstawać i samodzielnie chodzić, choć możliwe jest to tylko, jeśli przytrzymuje się mebli w zasięgu jego rączek, np. kanapy, krzesła, nóg stołu itp. Dziecko w tym wieku coraz chętniej naśladuje gesty i mimikę osób z najbliższego otoczenia, rozpoznając ją i wyczuwając emocje rodziców. Rozumie już wiele poleceń, jakie są do niego kierowane, ale potrafi na nie odpowiedzieć wyłącznie sylabami. Dodatkowo ochoczo bawi się małymi przedmiotami i zabawkami.

11 miesiąc życia dziecka

W jedenastym miesiącu dziecko samodzielnie wstaje i przytrzymuje się mebli, częste upadki nie zrażają przed stawianiem kolejnych kroków. Jedenastomiesięczne dziecko sprawnie raczkuje, potrafi turlać piłkę i z ogromną chęcią odkrywa zakamarki domu. Chęć poznawania otaczającego świata i sprawności manualne dziecka powodują, że potrafi otwierać ono wszystkie szafki, kredensy, wysuwać szuflady i otwierać tekturowe pudełka. W wieku jedenastu miesięcy niemowlę powinno już samodzielnie zjeść biszkopta lub jabłko pokrojone na ćwiartki.

12 miesiąc życia dziecka

W ostatnim miesiącu pierwszego roku życia waga dziecka jest średnio trzy razy większa niż w momencie narodzin. Roczny maluch posiada już ok. sześć zębów. Niemowlę świadomie wypowiada już słowa „mama” i „tata”, naśladuje proste dźwięki wydawane przez zwierzęta "hau-hau" i „miau-miau”, ponadto reaguje na proste polecenia bliskich. Świadomie współpracuje z rodzicami przy karmieniu czy zakładaniu ubranek. Roczne niemowlę z zainteresowaniem przygląda się innym dzieciom, ale nie potrafi jeszcze wspólnie bawić się z innymi maluchami.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!