×
Niemowlęcy kalendarz rozwoju — pierwsze półrocze

Okresem niemowlęcym nazywamy pierwsze 12 miesięcy w życiu dziecka. Na ten czas przypadają niezwykle intensywne i szybkie zmiany w organizmie malucha. Niemowlak rozwija się fizycznie, psychicznie i umysłowo. Pomimo iż w początkowym okresie niemowlęctwa dziecko przesypia większość dnia, to już po upływie kilku miesięcy zaczyna niezwykle intensywnie interesować się światem i otaczającą go rzeczywistością. Poniżej przedstawiajmy kalendarz rozwojowy pierwszego roku życia dziecka.

1 miesiąc życia dziecka

Przez pierwsze trzydzieści dni swojego życia dziecko określane jest mianem noworodka. W ciągu trwania tego okresu dziecko kontaktuje się otoczeniem głównie przez delikatną skórę, więc odczuwa każdy dotyk czy wzięcie na ręce. Noworodek silnie reaguje na bodźce: połaskotanie w stopę, pogłaskanie po buzi czy pleckach — np. przesunięcie ręki po stópce w stronę palców spowoduje, że noworodek wyprostuje i napręży paluszki; pogładzenie go po buzi spowoduje, że odwróci główkę i otworzy buzię, przygotowując się do karmienia — odruch ten zaniknie po ok. 3-4 miesiącach życia dziecka.

2 miesiąc życia dziecka

Po upływie pierwszego miesiąc kończy się okres noworodkowy a rozpoczyna trwający do końca pierwszego roku okres niemowlęcy. W drugim miesiącu życia ciało dziecka nabiera coraz więcej tłuszczyku. Dwumiesięczne dziecko położone na brzuszku potrafi już podnieść główkę i przytrzymać ją w górze przez 10 sekund. Niemowlak w tym okresie lubi patrzeć na twarze innych ludzi — potrafi już rozpoznać twarze swoich rodziców, reagując na nie uśmiechem. Niektóre maluchy w drugim miesiącu zaczynają same domagać się jedzenia. Pod koniec drugiego miesiąca dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze samogłoski.

3 miesiąc życia dziecka

W trzecim miesiącu dziecko zaczyna reagować na bodźce dźwiękowe, obracając główkę w ich kierunku. Trzymiesięczny niemowlak, podobnie jak w drugim miesiącu, przybiera na wadze ok. 700 gramów. W tym czasie również dziecko bardzo chętnie poznaje swoje ciało — zaczyna dotykać brzuszka, ramion czy nóżek. Niestety w okresie badania swej anatomii dziecko zaczyna również wkładać palce do buzi, odruch ten należy hamować poprzez wkładanie smoczka do buzi. U trzymiesięcznego malca można już zaobserwować głużenie (są to dźwięki podobne do agu, , khə, gli, kli, tli, ebw, bwe, a także wibrujący dźwięk przypominający głoskę r).

4 miesiąc życia dziecka

Dziecko w czwartym miesiącu staje się coraz bardziej ruchliwe i sprawne — nie tylko podnosi główkę, ale także klatkę piersiową. Chętnie wyciąga rączki do zabawek np. zawieszonych nad jego główką, mimo tego w tym wieku nie potrafi jeszcze bawić się dwoma zabawkami jednocześnie. U czteromiesięcznego malucha stabilizuje się powoli rytm dnia – 2-3 drzemki dziennie. W czwartym miesiącu życia niemowlę również głośno się śmieje i zaczyna wypowiadać pierwsze głoski wargowe.

5 miesiąc życia dziecka

W przedostatnim miesiącu pierwszego półrocza niemowlę zwiększa swoją wagę i w stosunku do masy urodzeniowej jest ona zazwyczaj dwa razy większa. Pięciomiesięczne dziecko powinno potrafić już zrobić tzw. mostek. Wciąż jednak nie potrafi chwycić zabawki dwiema rączkami, a jego głównym narządem poznawczym są usta. Ponadto maluch zaczyna gaworzyć i wypowiadać pierwsze sylaby ghee, ra, da.

6 miesiąc życia dziecka

W szóstym miesiącu życia dziecko potrafi już samodzielnie odwrócić się na brzuszek, jeśli leży na plecach i odwrotnie. Z ogromną ciekawością bada swoje ciało i potrafi już odróżnić jego części od zabawek czy grzechotek. Niektóre półroczne maluchy mają już pierwsze ząbki, dlatego ich dietę można poszerzyć o zupki jarzynowe, soczki i musy owocowe. Niemowlę coraz częściej gaworzy. Należy jednak podkreślić, że od tego momentu zaczyna się indywidualny rozwój dziecka i pojawiają się różnice między poszczególnymi dziećmi w tym samym wieku.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!