×
Odparzenia pieluszkowe – co na odparzenia u niemowlaka?

Zaczerwienienie i wysypka skórna na pupie niemowlaka – taki widok zapewne nie jest ci obcy. Odparzenia pieluszkowe, bo właśnie o nich mowa, to bolesna, uciążliwa i bardzo częsta dolegliwość wieku dziecięcego. Na szczęście przy odpowiedniej i regularnej pielęgnacji można łatwo jej uniknąć. Leczenie odparzeń, które już się pojawiły, również nie jest trudne — poniżej prezentujemy kilka prostych sposobów na łagodzenie odparzenia u noworodka i niemowlaka.

Jak powstają odparzenia u niemowlaka?

Maluchy mają bardzo wrażliwą skórę, o którą trzeba dbać z niezwykłą starannością. Szacuje się, że odparzenia u dzieci dotyczą nawet połowy niemowląt do 12. miesiąca życia. Odparzenie u niemowlaka powstaje w wyniku ścierania się dwóch powierzchni – zazwyczaj skóry z materiałem. U niemowląt najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest z niską częstotliwość zmieniania pieluszek. Gdy dziecko zrobi kupkę bądź odda mocz, a pieluszka nie będzie od razu zmieniona, skóra dziecka styka się z fekaliami. Wilgotna pieluszka powoduje odparzenia pupy oraz odparzenia w pachwinach.

Inną przyczyną pojawienia się odparzenia u dzieci jest rzadkie wietrzenie pupy. Do stale zakrytej pupy noworodka dociera niewielka ilość powietrza, a to sprzyja podrażnieniom. Ponadto odparzenie pieluszkowe powstaje na skutek rozwijających się infekcji skórnych oraz infekcji układu moczowego. Nierzadko wysypka jest rezultatem alergii spowodowanej składnikami znajdującym się w pieluszce, kosmetykach czy chusteczkach nawilżających. Warto jednak zauważyć, że nie każde podrażnienie w okolicy pieluszkowej to odparzenie. Wysypka może pojawić się też u dzieci z alergią pokarmową oraz atopowym zapaleniem skóry (AZS).

Jak wygląda odparzona pupa niemowlaka?

Czerwona pupa u niemowlaka to charakterystyczny objaw odparzeń. Przy odparzeniach pupa jest opuchnięta i gorąca w dotyku. Skóra szczypie i łuszczy się. Zapalenie skóry wygląda niczym poparzenie słoneczne. Niekiedy skóra jest obrzęknięta, pokryta wysypką i nadżerkami. Odparzenia u dziecka prowadzą do naruszenia bariery ochronnej skóry, przez co łatwiej o zakażenia. W przypadku pojawienia się zakażenia grzybiczego, na skórze dominują jasnoczerwone wykwity, grudki i krosty. W zaawansowanej postaci zmiany skórne obejmują nie tylko pośladki, ale i odparzenia w pachwinach oraz uda.

Co na odparzenia u noworodka – leczenie i zapobieganie

Lepiej zapobiegać niż leczyć! Zobacz, jakie zabiegi pielęgnacyjne chronią i ograniczają odparzenia u dzieci

Dokładnie myj skórę

Podczas przewijania niemowlaka i zmiany mokrej pieluszki można użyć wacików namoczonych w wodzie lub roztworze rumianku (jeśli dziecko nie jest alergikiem). Gdy niemowlę zrobiło kupkę, zaleca się mycie skóry niemowlaka pod bieżącą wodą, używając delikatnego płynu do mycia. Skórę można również przemyć jasnoróżowym roztworem nadmanganianu potasu.

Osuszaj pupę niemowlaka

Odparzenia pieluszkowe zwiększają ryzyko różnego rodzaju zakażeń bakteryjnych, dlatego podczas przewijania najbezpieczniej osuszyć ją jednorazowym papierowym ręcznikiem, lekko go przykładając (w przypadku odparzeń pocieranie może sprawić maluchowi ból).

Wybieraj dobre jakościowo pieluszki

Jeśli korzystasz z pieluszek jednorazowych, zawsze sprawdzaj ich skład. Dobre pieluszki jednorazowe to takie, które nie zawierają substancji wybielających, w tym chloru, a także składników potencjalnie alergizujących. Alternatywą dla jednorazówek mogą być pieluchy wielorazowe wykonane z naturalnych materiałów, np. bawełny lub bambusa. Do prania pieluch używaj delikatnych środków piorących.

Często zmieniaj pieluszki

Dziecko trzeba przewijać co 3-4 godziny i oczywiście zawsze wtedy, gdy tylko zrobi kupkę i ma mokrą pieluchę. Im dłuższy kontakt skóry z wilgotną pieluchą, tym większe ryzyko podrażnień. Pamiętaj o regularnej zmianie pieluch zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie zapinaj pieluchy zbyt mocno, aby powietrze mogło docierać do skóry.

Wietrz pupę niemowlaka

Jeśli u dziecka wystąpiło odparzenie pupy to warto kilka razy dziennie, na pół godziny, układać malca na golasa na kocyku rozłożonym na podłodze. Skóra nieowinięta pieluszką nie jest wilgotna i znacznie lepiej się regeneruje.

Pamiętaj o kremach i maściach

Co na odparzenia u dziecka? Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym odparzonej skóry jest smarowanie jej specjalnym kremem na odparzenia. Tego typu preparaty tworzą na skórze cienki film, który łagodzi i goi podrażnienia oraz zapobiega powstawaniu nowych zmian, łagodząc tarcie pomiędzy skórą i pieluszką. Kremy należy wmasowywać bardzo delikatnie, omijając śluzówkę, zwłaszcza gdy masz już do czynienia z odparzeniem. Nakładaj jedynie cienką warstwę preparatu – taka ilość jest w zupełności wystarczająca. Zbyt duża ilość kremu nie tylko nie daje szybszego efektu leczniczego, ale i zatyka pory oraz utrudnia skórze oddychanie.

Kupując preparat przeciw odparzeniom, dokładnie sprawdź skład. Krem na odparzenia dla niemowląt powinien zawierać zarówno substancje łagodzące podrażnienia skóry, takie jak d-pantenol), jak i substancje, które zabezpieczają skórę niemowlaka przed przesuszeniem. Tak działają alantoina oraz emolienty, np. oliwa z oliwek, gliceryna czy oleje roślinne. Te ostatnie składniki są szczególnie ważne, jeśli w preparacie znajduje się tlenek cynku, który łagodzi stany zapalne, ale również działa silnie wysuszająco.

Wykąp dziecko w wodzie z dodatkiem krochmalu lub nadmanganianu potasu

Domowym sposobem na odparzenia, znanym również przez nasze mamy i babcie, jest kąpiel niemowlęcia w krochmalu. Do szklanki zimnej wody wsyp dwie łyżki mąki ziemniaczanej, wymieszaj, potem zagotuj pół litra wody i wlej do niej tę mieszankę. Wymieszaj, zagotuj, potem przelej do wanienki i uzupełnij wodą. Kąpiel niemowlaka w krochmalu wysusza zmiany zapalne i łagodzi odparzenia skóry.

Drugą metodą jest kąpiel bądź nasiadówki w wodzie z nadmanganianem potasu. Nadgmanganian potasu to produkt leczniczy w postaci proszku. Kąpiel z dodatkiem tej substancji działa odkażająco i dezynfekująco. Jeśli chcesz przygotować kąpiel, rozpuść w letniej wodzie niewielką ilość kryształków nadmanganianu potasu. Nie przesadzaj z ilością ani nie stosuj tego sposobu leczenia zbyt często, gdyż w większych ilościach preparat działa drażniąco i wysuszająco.

Odparzenie pieluszkowe – kiedy udać się do lekarza?

Konsultacji lekarskiej zasięgnij wtedy, gdy domowe sposoby leczenia odparzenia pupy nie pomagają oraz w sytuacji, gdy odparzenia u noworodka lub niemowlęcia nawracają. Sygnałem do pilnej wizyty u lekarza jest też rozprzestrzenienie się zaczerwienienia poza obszar pośladków. Nieleczone odparzenia pupy mogą przerodzić się w pieluszkowe zapalenie skóry. Dziecko staje się niespokojne, płacze, nie chce jeść, czasem pojawia się gorączka. Diagnostyki wymagają również stany, które wskazują na bakteryjne lub grzybicze zapalenie skóry. Leczenie polega wtedy na stosowaniu specjalnych maści z antybiotykiem.

Odparzenia u niemowlaka to częsty problem, z którymi zmagają się rodzice małych dzieci. Na szczęście już wiesz, co powoduje odparzenia i jak im zapobiegać. Stosuj właściwą pielęgnację, a problem z zaczerwienioną skórą u malucha odejdzie w zapomnienie!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!