window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-10827022417'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-N8327BQ');
×
Obalamy 10 popularnych ciążowych mitów i zabobonów

Będzie chłopiec czy dziewczynka? Latać samolotem czy nie? Seks w ciąży, farbowanie włosów i zapinanie pasów w aucie… obalamy popularne ciążowe mity.

Okrągły brzuszek — będzie chłopiec, owalny — będzie dziewczynka

Dawniej, gdy badanie usg nie było tak popularne jak obecnie, przyszłe mamy we wszystkim starały się upatrywać oznak płci spodziewanego dziecka. Jedną z takim wróżb był kształt brzucha zapowiadający chłopca lub dziewczynkę. Prawda jednak jest taka, że kształt i wysokość ciążowego brzucha jest zależny od napięcia mięśni brzusznych i macicznych oraz oczywiście pozycji malucha.

Dziewczynki kradną mamie urodę

Przyszłe mamy często mogą usłyszeć, że spodziewając się dziewczynki stracą własną urodę. W rzeczywistości za gorszy wygląd w ciąży nie odpowiada płeć naszego dziecka, ale wahania hormonalne, dieta i samopoczucie ciężarnej.

Apetyt na słonie zwiastuje chłopca, na słodkie dziewczynkę

Ten mit jest często powtarzany, jednak ma bardzo niewiele wspólnego z prawdą. Zachcianki żywieniowe w ciąży występują u prawie 90% kobiet i są związane przeważnie z zapotrzebowaniem organizmu na dane składniki. Dobrze jest słuchać podpowiedzi własnego ciała i takie zachcianki zaspokajać, mając na uwadze jednak by dieta ciężarnej była zdrowa i zbilansowana.

Seks podczas ciąży może zaszkodzić

Seks nie szkodzi nienarodzonemu dziecku, dlatego jeśli ciąża przebiega prawidłowo nie musisz z niego rezygnować. Co więcej, wielu lekarzy wręcz go zaleca pod sam koniec ciąży aby przyspieszyć poród. Jeśli jednak jesteś w grupie ryzyka lub występują u Ciebie inne dolegliwości zdrowotne, lekarz podczas konsultacji może go odradzić, są to jednak wyjątkowe i indywidualne przypadki.

W trakcie ciąży nie wolno latać samolotem

Jeśli ciąża nie jest zagrożona a mama nie ma problemów zdrowotnych to nie ma żadnych przeciwwskazań do podróżowania samolotem podczas ciąży, zwłaszcza jeśli lot nie jest dłuższy niż 3-4 godziny. Najbezpieczniejszym okresem na latanie w ciąży jest II trymestr, ale jeśli lekarz prowadzący ciąże nie widzi przeciwwskazań to spokojnie możesz wybrać się w podróż również w i i III trymestrze. Niektóre linie lotnicze nie chcą zabierać na pokład mam w bardzo zaawansowanych ciążach bez zaświadczenia lekarskiego — jest to związane z obawą, że poród mógłby się odbyć w czasie lotu. Są to jednak sytuacje bardzo wyjątkowe.

W ciąży nie wolno farbować włosów ani ich ścinać

Ten ciążowy mit, krąży wśród przyszłych mam już od czasów naszych babć. Prawda jednak jest taka, że w czasie ciąży możesz, a nawet powinnaś dbać o swoje włosy, tak samo jak przed ciążą. Ścinanie oraz farbowanie nie są zagrożeniem dla Ciebie i dziecka. Jest jednak jedno zastrzeżenie — do farbowania wybierz preparat bez amoniaku (jest łagodniejszy dla wrażliwej skóry i ma przyjemniejszy zapach).

Podróżując samochodem w ciąży nie można zapinać pasów bezpieczeństwa

To bardzo niebezpieczny mit, przez który wiele mam nie zapina pasów podróżując samochodem. Podczas jazdy autem bezwarunkowo należy zapinać pasy, a w szczególności w ciąży — pamiętaj że chodzi o bezpieczeństwo Twoje i Twojego nienarodzonego dziecka. W sytuacji kolizji lub ostrego hamowania, gdy nie jesteś zapięta, możesz dojść do nagłego uderzenia w brzuch, co jest to dużo groźniejsze od ucisku pasa. Podróżując samochodem możesz zaopatrzyć się w specjalny adapter pasów dla kobiet w ciąży lub zadbać o prawidłowe ułożenie pasów wokół ciążowego brzuszka.

Nie noś łańcuszka, nie stąpaj nad rozwiniętymi kablami żeby dziecko nie okręciło się pępowiną

Niestety wiele dzieci okręca się pępowiną w łonie matki. Nie jest to jednak związane ani z noszoną biżuterią ani przekraczaniem podłużnych obiektów w ciąży, a z naturalnymi ruchami dziecka w brzuchu mamy i zwykłym przypadkiem.

USG jest szkodliwe

Nie ma żadnych naukowych dowodów, że badanie USG jest niebezpieczne dla płodu. Jest wręcz konieczne, gdyż dzięki temu badaniu w porę można zauważyć różne nieprawidłowości i w niektórych przypadkach wdrożyć leczenie jeszcze w łonie matki. Nie ma również potwierdzonych limitów ilości badań USG w ciąży — możesz ich mieć tyle ile jest koniecznych bez obaw o zdrowie dziecka i Twoje.

Oparzenia lub siniaki mamy powodują znamiona u malucha

Dzieci rodzą się często z czerwonymi plamkami, tzw. naczyniakami płaskimi. Nie są one jednak wynikiem jakichkolwiek urazów mamy. Są one zwykle spowodowane rozszerzaniem się delikatnych naczynek krwionośnych dziecka i przeciskania się przez drogi rodne w czasie porodu. Naczyniaki tego typu najczęściej samoistnie zanikają po czasie.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

WIOSENNA PROMOCJA %% Rabaty do -60%