window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417');
×
Objawy porodu – jak rozpoznać poród

Twoja ciąża dobiega końca i zastanawiasz się, kiedy zaczniesz rodzić? Wystąpienie skurczy porodowych zapowiada początek akcji porodowej. Na początku przypominają skurcze przepowiadające, szybko jednak zaczynają się od nich znacząco różnić, mając swój rytm i czas trwania, a wraz z postępem porodu pojawiają się coraz częściej i są coraz dłuższe. Skurcze to jednak niejedyne oznaki porodu. Czy wiesz, jakie są inne objawy porodu? Jak rozpoznać skurcze porodowe i kiedy podjąć decyzje o wyjeździe do szpitala? Podpowiadamy.

Oznaki porodu

Przyszłe mamy, zwłaszcza pierworódki, często obawiają się, że nie rozpoznają pierwszych objawów porodu. Obserwują swoje ciało, „wypatrują” charakterystycznych skurczy i zastanawiają się „czy to już?”. Choć organizm każdej kobiety jest inny, podobnie każdy człowiek posiada inny próg bólu i różnie odczuwa te same symptomy, to jednak istnieje kilka charakterystycznych i częstych objawów zwiastujących zbliżające się rozwiązanie ciąży. Poznanie ich pozwoli poczuć się bezpiecznie i pewnie, a także spokojnie przygotować się do szpitala.

Warto pamiętać o tym, że pierwsze oznaki porodu mogą pojawić się dużo wcześniej niż planowany termin porodu. Powinnaś być gotowa nawet na kilka tygodni przed wyznaczoną datą. Jeśli dokładnie przyglądasz się swojemu ciału i odczuciom w czasie ciąży, z pewnością zauważysz subtelne zmiany, które zachodzą w organizmie pod koniec ciąży.

Skurcze przepowiadające - kiedy występują?

Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym zwiastunem porodu są skurcze porodowe. Pierwszymi skurczami, jakie w ciąży może doczuć kobieta (już około 20 tygodnia ciąży) są skurcze Alvareza i skurcze Braxtona–Hicksa, które mają za zadanie wzmocnić mięśnie macicy przygotowującej się do skurczów porodowych — dokonują tego poprzez ich napinanie. Na około 3 tygodnie przed porodem wystąpić mogą skurcze przepowiadające, które początkowo czuć u góry brzucha, gdzie znajduje się dno macicy i stopniowo przesuwają się one do dołu. Ile trwają skurcze przepowiadające? Początkowo trwają ok. 30 sekund i nie są to silne ani częste skurcze, jednak im starsza jest ciąża, tym dłuższe, silniejsze i częstsze stają się skurcze przepowiadające. Ból przy skurczach przepowiadających jest mniejszy niż przy skurczach porodowych. Skurcze przepowiadające zazwyczaj mijają po ok. 2 godzinach od wystąpienia. Ustępują po wzięciu ciepłego prysznica lub zażyciu leków rozkurczowych.

Skurcze porodowe – kiedy poród jest już blisko

Skurcze porodowe w prawidłowych warunkach pojawiają się po 38 tygodniu ciąży, czyli wtedy, gdy płód jest już w pełni zdolny do przeżycia poza organizmem matki. Na początku ich celem jest rozwarcie szyjki macicy, dlatego pierwsze skurcze porodowe nazywane są skurczami rozwierającymi. Na następnych etapach porodu celem skurczów jest wydalenie dziecka i łożyska (skurcze parte).

Skurcze porodowe są regularne — to ich najważniejsza cecha. Gdy się pojawią, nie ustępują np. pod wpływem zmiany pozycji ciała (tak dzieje się np. w przypadku skurczów przepowiadających). Początkowo skurcze są stosunkowo słabe i o zmiennej częstotliwości. Nieco później stają się już regularne. Na początku ciężarna odczuwa skurcze co ok. 10 minut, a każdy z nich trwa mniej więcej 40 sekund. To właśnie wtedy zaczyna się pierwszy okres porodu, w którym szyjka macicy rozwiera się. Z czasem czynność skurczowa macicy nasila się, dlatego pojawiają się częste skurcze. Zwykle dochodzi do tego, że obserwuje się je co 2 minuty. Pierwszy etap porodu jest najdłuższy i może trwać do kilkunastu godzin. Drugi okres porodu rozpoczyna się wraz z pełnym rozwarciem szyjki macicy – rozwarcie osiąga 10 cm. Kobieta odczuwa skurcze parte, w czasie których powinna skupić się na oddychaniu i parciu podczas szczytu skurczu, czyli wtedy, gdy jest on najbardziej bolesny.

Skurcze przepowiadające a skurcze porodowe

Warto jeszcze raz podkreślić, że skurcze przepowiadające a porodowe to nie to samo. Jak już wspomniano, różnica występuje w natężeniu bólu i częstości skurczów. Skurcze porodowe są zdecydowanie silniejsze i nie mijają po czasie. Nie można ich też zahamować odpowiednimi lekami. Skurczom porodowym towarzyszą też inne objawy porodu, o których dowiesz się w dalszej części tekstu.

Objawy porodu

Skurcze w ciąży to nie jedyny objaw porodu. Jakie inne oznaki porodu można zaobserwować? Przede wszystkim zachodzą zmiany w szyjce macicy. Staje się ona krótsza, miększa i przepuszczalna. Charakterystycznym objawem jest również obniżenie brzucha przed porodem. Na 3 tygodnie przed rozwiązaniem dno macicy obniża się, a brzuch wydaje się opadnięty. Od tego momentu kobieta może swobodniej oddychać, a dolegliwości układu pokarmowego ustępują. Przyczyną tego stanu rzeczy jest brak ucisku macicy na narządy jamy brzusznej i przeponę.

Poza skurczami kobieta może zauważyć u siebie inne objawy porodu:

 • odpłynięcie płynu owodniowego (może się to zdarzyć dopiero w szpitalu) - pęka pęcherz płodowy i odchodzą wody płodowe, które stanowiły dla dziecka barierę ochronną; wody płodowe nie wypływają w całości, lecz sączą się przez kilka godzin;
 • odejście czopa śluzowego - gęstego śluzu, który w czasie ciąży chronił płód przed infekcjami i zanieczyszczeniami; czop ma postać kremowej, galaretowatej wydzieliny, czasem z domieszką krwi; odejście czopa może wystąpić na kilka dni przed porodem, jednak czasem ma to miejsce tuż przed porodem;
 • ogólny niepokój lub podniecenie emocjonalne,
 • zmęczenie bądź nagły przypływ energii – niektóre kobiety czują się bardzo zmęczone dzień przed porodem i przesypiają wiele godzin, inne wręcz przeciwnie – pojawia się u nich “syndrom wicia gniazda”, czyli chęć porządkowania otoczenia i przygotowywania rzeczy na przyjście na świat dziecka;
 • uderzenia gorąca;
 • brak apetytu;
 • biegunka – ma na celu oczyszczenie jelit i usunięcie złogów kałowych;
 • wymioty, wzdęcia, uczucie parcia na odbytnicę;
 • zwiększone parcie na pęcherz - spowodowane jest uciskiem macicy i głowy dziecka, przez co zmniejsza się pojemność pęcherza;
 • bóle w okolicy krzyżowej kręgosłupa (niektórym kobietom towarzyszą przez większy okres ciąży) - ból promieniuje do bioder i pachwin;
 • niewielki spadek masy ciała wynoszący 1-1,5 kg – jego przyczyną jest utrata płynów oraz spadek apetytu.

Gdy zaczyna się poród, niektóre kobiety skarżą się także na ból ud. Występuje on, gdy główka dziecka, znajdująca się już w kanale rodnym, zaczyna uciskać na nerwy. To szczególny rodzaj bólu, który trudno przeoczyć.

Czy podczas skurczy porodowych dziecko się rusza? Pod koniec ciąży ruchy malucha są wolne i łagodne. Dziecko ma coraz mniej miejsca w brzuchu, nie może się też obracać, jednak nadal jest aktywne. Podczas skurczu porodowego dziecko może stać się bardziej ruchliwe ze względu na odczuwany dyskomfort.

Oznaki porodu – kiedy jechać do szpitala?

Wyprawka do porodu przygotowana, a torba do szpitala zapięta na ostatni guzik... Tylko kiedy jechać do szpitala? Najistotniejszym objawem porodu jest czynność skurczowa macicy. Lekarze zalecają, żeby do szpitala jechać, gdy poczujesz skurcze co 10 minut i są regularne. Właśnie takie skurcze powodują skrócenie oraz rozwarcie szyjki macicy. Jednak jeśli droga do szpitala jest długa lub jeśli kobieta już rodziła (poród może postępować szybciej) warto wybrać się tam wcześniej. Dodatkowo w szpitalu należy pojawić się również, gdy skurcze nie pojawiają się w równych odstępach czasu, ale są bardzo silne, gdy odeszły wody płodowe, pojawiło się krwawienie lub inne niepokojące symptomy (niezależnie od przypuszczalnego terminu porodu):

 • pojawia się krwawienie z dróg rodnych,
 • występuje stały, nieprzemijający ból brzucha,
 • występuje ból głowy lub wysokie ciśnienie tętnicize krwi.
 • odpływające wody płodowe są zielonkawe albo brązowe,
 • ruchy dziecka przestają być wyczuwalne lub przeciwnie — dziecko rusza się bardzo gwałtownie (przy czym warto pamiętać, że w wyniku mniejszej ilości miejsca ruchy dziecka mogą się zmienić).

Teraz gdy znasz już objawy porodu, będziesz spokojniejsza. Wiesz już, jak rozpoznać skurcze porodowe i kiedy może rozpocząć się poród. Pamiętaj o tym, by odpowiednio wcześnie przygotować wszystkie niezbędne rzeczy do szpitala. Oznaki porodu mogą pojawić się w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Gotowość do jazdy do szpitala pozwoli ci uniknąć niepotrzebnego stresu.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 08:00 do 16:00

Kontakt

Zapisz się do newslettera i odbierz

20 zł w prezencie na pierwsze zakupy!

Newsletter