×
Paracetamol w ciąży — czy rzeczywiście jest tak bezpieczny? Nowe badania.

Najnowsze alarmujące wyniki badań naukowców Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health (USA) wskazują, że obecność we krwi pępowinowej substancji wskazujących, że matka przyjmowała paracetamol, wydaje się mieć związek z ryzykiem ADHD oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu u dziecka. O wynikach badań poinformowało pismo "JAMA Psychiatry”.

Paracetamol w ciąży - badania

Dotychczas powszechnie uważano, że acetaminofen, znany najczęściej jako paracetamol, należy do leków całkowicie bezpiecznych dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci. Jednak na przestrzeni ostatnich lat co raz więcej grup badawczych z całego świata donosi, że dotąd uznawany za bezpieczny, paracetamol może mieć wpływ na wystąpienie u dziecka zaburzeń, takich jak ADHD lub autyzm. Do takich wniosków doszły trzy niezależne grupy badawcze z Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health (USA), Center for Research in Environmental Epidemiology (Hiszpania) i Aarhus University (Dania).

Naukowcy w pierwszym etapie badania przeprowadzali ankietę z mamami dotyczącą przyjmowania paracetamolu w ciąży lub badali krew pępowinową pod kątem obecności metabolitów paracetamolu. W kolejnym etapie badacze oceniali rozwój neuropsychologiczny dzieci. W przypadku grupy 996 Amerykanek i ich dzieci (w momencie badania średni wiek dzieci wynosił 9,8 lat): u 257 zdiagnozowano tylko ADHD, u 66 zaburzenia autystyczne, u 42 z ADHD i ASD, u 304 inne zaburzenia rozwojowe, a 327 dzieci rozwijało się normalnie. W Hiszpańskiej grupie testowej, składającej się z 2644 kobiety w ciąży, koło 43 proc. matek zażywało paracetamol w czasie pierwszych 32 tygodni ciąży. U ich dzieci (w wieku 5 lat) stwierdzono o 30 proc. większą częstość występowania deficytów uwagi, w porównaniu do tych, których matki nie przyjmowały tego leku w ciąży. Wyższa była również częstość występowania hiperaktywności oraz zachowań impulsywnych przy niższej szybkości przetwarzania bodźców wzrokowych. Duńska grupa badawcza zaś dowiodła, iż kobiety zażywające leki z paracetamolem mają o 37 proc. wyższe ryzyko urodzenia dziecka, które może cierpieć na ADHD.

Paracetamol to najczęściej używany przez kobiety w ciąży lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Podaje się go także małym dzieciom. Ponad 65 proc. kobiet w USA i około 50 proc. w Europie stosowało ów lek w czasie ciąży. Wyniki większości wcześniejszych badań dotyczących bezpieczeństwa paracetamolu w ciąży nie budziły niepokoju. W jednym z nich, przeprowadzonym w 2010 r. przez amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention, nie wykazano zwiększonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci, których matki zażywały w ciąży acetaminofen. W kilku innych badaniach dowodzono wręcz, że zagrożenie wadami jest niższe w grupach dzieci, których matki przyjmowały ten lek w ciąży. Pojawiały się już jednak prace, które sugerowały, że acetaminofen może zaburzać prawidłowy rozwój mózgu płodu.

Obecnie jednak, pomimo alarmujących doniesień, eksperci ostrzegają, że wyniki powyższych obserwacji nie dowodzą jednoznacznie, że przyjmowanie paracetamolu powoduje ADHD. Na chwilę obecną zwracają uwagę, iż pojawił się wstępny związek między tym lekiem a ryzykiem wystąpienia zaburzeń neuropsychologicznych i konieczne są dalsze szczegółowe analizy w tym kierunku. Potrzeba jeszcze wielu dodatkowych badań, aby ustalić szczegółowy mechanizm niekorzystnego wpływu paracetamolu na mózg rozwijającego się płodu. Dlatego też w przypadku konieczności zażycia leku przeciwbólowego lub przeciwgorączkowego w ciąży nie rezygnujmy z paracetamolu, warto jednak w jego przyjmowaniu zachować umiar i sięgać po niego w przypadku najwyższej konieczności, gdy naturalne środki zwiodą.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!