window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417'); window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-K77WYTRGCY');
×
Pierwsza kąpiel noworodka – kiedy kąpać noworodka

Myśl o kąpieli noworodka spędza ci sen z powiek? Zastanawiasz się, jak utrzymać w rękach tak kruche ciałko i jednocześnie dokładnie przemyć skórę malucha? Pierwsza kąpiel noworodka w domu to prawdziwe wydarzenie, nic więc dziwnego, że masz pewne obawy. Ale czy słuszne? Z naszego artykułu dowiesz się m.in. jak często kąpać niemowlę, jaka jest optymalna temperatura wody do kąpieli noworodka i jakie akcesoria do kąpieli przygotować. Odpowiemy też na najczęściej zadawane pytania. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowana i gotowa na nowe wyzwania.

Pierwsza kąpiel noworodka w domu – czy jest się czego bać?

Jak wszyscy wiemy, kąpiel to czynność, która jest niezbędna do utrzymania zdrowia. To właśnie dzięki niej ze skóry zmywane są zanieczyszczenia, pot i kurz. Higiena niemowlaka to podstawowy element pielęgnacji, którego każdy rodzic musi się nauczyć. Gdy wykonujemy coś pierwszy raz, czasem pojawiają się trudności, nie jesteśmy pewni, czy robimy to dobrze, musimy też poświęcić na daną czynność nieco więcej czasu niż osoby, które zajmują się tym od dawna. To naturalne! Nie inaczej jest z kąpaniem malucha. Kąpiel noworodka może początkowo sprawiać trudności, nie sposób temu zaprzeczyć. Jeśli jednak będziesz stosować się do podstawowych zasad, kąpiel będzie bezpieczna dla malucha i nie zrobisz mu żadnej krzywdy. Dobre akcesoria do kąpieli dla dzieci pomogą sprawnie umyć smyka, a sama kąpiel z czasem będzie przyjemnością dla dziecka i Ciebie.

Oczywiście pierwsza kąpiel niemowlaka może wywołać u dziecka płacz i powinnaś być na to przygotowana. Postaraj się zachować wtedy spokój - silne emocje noworodka wynikają z nowego przeżycia, jakim jest zanurzenie w wodzie i pojawienie się nieznanych bodźców. Niektóre dzieci reagują strachem i płaczem, inne wręcz przeciwnie - ciepła woda działa na nie kojąco. Tak naprawdę reakcji noworodka nie sposób przewidzieć, więc nie powinnaś martwić się na zapas.

Jak często kąpać niemowlę?

Pytanie o to, jak często kąpać niemowlę, jest bardzo ważne. Mogłoby się wydawać, że małe dzieci trzeba kąpać codziennie, wszak nam, dorosłym wydaje się to normalne. Nic bardziej mylnego! Codzienna kąpiel niemowlaka jest niewskazana z kilku przyczyn. Po pierwsze noworodek nie brudzi się tak bardzo, jak nieco starsze dziecko czy osoba dorosła. Po drugie, zbyt częste przebywanie w wodzie wysusza skórę dziecka. Po trzecie nadmierne mycie wpływa niekorzystnie na naturalną barierę ochronną skóry, zaburzając równowagę bytujących na niej mikroorganizmów.

W takim razie, jak często kąpać niemowlę? Prawidłowa odpowiedź to 2-3 razy w tygodniu. Jednak nie chodzi o to, by ściśle trzymać się reguły mycia dziecka np. w wyznaczone dni tygodnia, ale aby odpowiadać na potrzeby malucha. Wykąp dziecko, gdy poci się, ulewa pokarm czy mocniej zabrudzi się kałem. Pamiętaj też o tym, że okolice intymne dziecka trzeba przemywać codziennie. Higiena i pielęgnacja są niezbędna do utrzymania zdrowia.

Kiedy kąpać noworodka?

Kąpiel noworodka może być elementem wieczornego rytuału. Wykonywana tuż przed ułożeniem do łóżeczka będzie uczyła małe dziecko, że zbliża się czas pójścia do spania. Tym sposobem pomożesz maluchowi w wykształceniu prawidłowego rytmu dobowego. Oczywiście dziecko możesz myć o tej godzinie, o której potrzebujesz lub wymagają tego okoliczności. Niemniej jednak sugeruje się, aby nie zabierać dziecka do kąpieli tuż przed lub tuż po posiłku. Głodne dziecko jest niespokojne i płaczliwe, przez co będzie ci trudnej je umyć. Poza tym kąpiel działa wyciszająco i maluch może chcieć po niej zapaść w drzemkę, więc pora karmienia przesunie się.

A dlaczego nie brać malucha do kąpieli zaraz po karmieniu? Jeśli dziecko ma problemy z ulewaniem, wstrząsy podczas wkładania niemowlaka do wanienki mogą spowodować ponowne ulewanie, a nawet wymioty. Najlepiej odczekać godzinę po jedzeniu, a jeśli dziecko jest głodne, nieco je nakarmić i dopiero wtedy wykąpać. Z czasem sama dowiesz się sama, kiedy kąpać noworodka bo Twój maluszek swoim zachowaniem podpowie jakie ma preferencje w tym względzie.

Kąpiel niemowlaka – przygotowanie miejsca do kąpieli

Klucz do sukcesu to dobre przygotowanie do kąpieli, a pierwsza kąpiel noworodka w domu to ważne wydarzenie. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy dla Ciebie listę akcesoriów, które Ci się przydadzą.

 • Wanienki do kąpieli - bezsprzecznie najczęściej wybierane akcesorium do kąpieli niemowlaka. Dzięki niewielkim rozmiarom i ergonomicznemu kształtowi pozwala na komfortowe mycie dziecka w dowolnym pomieszczeniu, w domu lub mieszkaniu. Alternatywą dla wanienki może być wiaderko do kąpieli, a w przypadku mycia pod prysznicem duża miska.
 • Ręcznik z kapturkiem - tuż po kąpieli owiniesz w nie malucha i od razu będzie mu przyjemnie ciepło. Wiele okryć kąpielowych ma doszyty kapturek, dzięki któremu można szybko osuszyć głowę maluszka.
 • Artykuły higieniczne: sól fizjologiczna, waciki do obmycia oczu i twarzy, jałowe gaziki do pielęgnacji pępka
 • Kosmetyki do kąpieli dla dzieci: powinny mieć dobry skład, być bezzapachowe i pozbawione substancji drażniących. Możesz wybrać mydło dla niemowląt, płyn, żel lub emulsję. W sprzedaży są również produkty 2w1 przeznaczone do mycia ciała i włosów.
 • Preparaty do pielęgnacji skóry: potrzebny będzie krem lub maść na odparzenia, ochronny krem do twarzy oraz balsam do ciała.
 • Pieluszka.
 • Piżama lub ubranie, w zależności od pory dnia.

Poniżej prezentujemy listę dodatkowych akcesoriów, które nie są niezbędne, ale warto je mieć:

 • Termometr do kąpieli - termometry dla dzieci mają ciekawe kształty i kolory; można je nabyć już za kilka złotych, a właściwa temperatura wody do kąpieli noworodka to połowa sukcesu. Termometry są bezrtęciowe i w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Dzięki nim dokonasz precyzyjnego pomiaru temperatury wody i ustrzeżesz się przypadkowego poparzenia dziecka.
 • Materacyk do kąpieli w wannie - piankowa wkładka zapewnia bezpieczną pozycję dziecka podczas kąpieli - maluszek ma wysoko główkę, co zmniejsza ryzyko zachłyśnięcia się wodą. Do wanienek, wanny i pod prysznic przyda się również mata antypoślizgowa.
 • Myjki dla niemowląt - maluszka można myć ręką, ale dla większej wygody możesz używać np. myjki w kształcie rękawicy wykonanej z tkaniny frotte.
 • Kubki do mycia głowy - pomagają w umyciu głowy dziecka bez ryzyka spłynięcia wody do oczu; wystarczy przyłożyć do czoła maluszka specjalnie zaprojektowany kubek o elastycznej powłoce i bezpiecznie spłukać włosy.

Kąpiel niemowlaka krok po kroku

Potrzebne akcesoria umieść w zasięgu ręki. Gdy masz już wszystko gotowe, czas zacząć kąpać niemowlaka. Na początku umyj swoje ręce. Wlej wodę do wanienki i dodaj płyn do kąpieli. Następnie upewnij się, czy woda nie jest za gorąca. Jaka jest odpowiednia temperatura wody dla noworodka? Powinna ona wynosić maksymalnie 37 stopni Celsjusza. Jeśli nie masz termometru, sprawdź temperaturę wody łokciem. Woda jest w porządku? A więc do dzieła:

 1. Połóż dziecko na przewijaku, waciki zwilż solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą i przemyj oczy, usta i twarz dziecka. Do czyszczenia uszu nie używaj patyczków kosmetycznych. Musisz jedynie usunąć nadmiar woskowiny widoczny na zewnątrz ucha – zbierz go wacikiem lub płatkiem kosmetycznym.
 2. Umieść niemowlę w wanience, przytrzymując ręką główkę, kark i plecy. Podczas kąpieli jedną rękę miej wsuniętą pod główkę i plecy, drugiej używaj do mycia.
 3. Oczyść główkę, szyję, ręce, klatkę piersiową, tułów, brzuch i nogi malucha myjąc go delikatnie dłonią bądź myjką. Na koniec obmyj miejsca intymne dziecka z uwzględnieniem skóry znajdującej się między fałdkami.
 4. Pamiętaj, aby miejsca intymne u dziewczynki przemywać w stronę odbytu – unikniesz przenoszenia bakterii do cewki moczowej. U chłopca wymyj dokładnie skórę pod penisem oraz workiem mosznowym. Nie próbuj na siłę zsuwać napletka, gdyż u większości chłopców w wieku niemowlęcym jest on złączony z żołędzią.
 5. Wyciągnij maluszka i dokładnie go osusz, mając też na uwadze miejsca zgięciowe, a więc szyję, pachy i pachwiny.
 6. Wykonaj czynności pielęgnacyjne: posmaruj pupę maścią przeciw odparzeniom, a ciało balsamem.
 7. Załóż maluszkowi pieluchę i ubranie.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy wykąpać dziecko po powrocie ze szpitala?

Nie ma jednoznacznych zaleceń, kiedy wskazana jest pierwsza kąpiel noworodka w domu. Noworodek po raz pierwszy kąpany jest w szpitalu po porodzie, zgodnie z rekomendacjami ok. 6 godzin po porodzie, a w uzasadnionych przypadkach tuż po urodzeniu. Niekiedy dziecko jest jedynie przemywane z zabrudzeń, aby pozostała na nim maź płodowa, która nawilża i ochrania skórę. Po powrocie ze szpitala niektórzy rodzice decydują się na mycie noworodka już tego samego dnia. Niektórzy odczekują 2-3 dni, dając dziecku czas na oswojenie się z nową sytuacją.

Jaka powinna być temperatura otoczenia podczas kąpieli noworodka?

Odpowiednia temperatura otoczenia do kąpieli maluszka wynosi 23-25 stopni Celsjusza. Choć oczywistym miejscem do kąpieli niemowlaka wydaje się być łazienka, jeśli wygodniej jest ci kąpać dziecko w innym pomieszczeniu, nic nie stoi na przeszkodzie. Wanienka ze stojakiem może być postawiona praktycznie wszędzie, a i tak będzie ci wygodnie. Wybierz takie miejsce, w którym nie ma przeciągu, aby dziecko się nie przeziębiło.

Jak długo powinna trwać pierwsza kąpiel?

Pierwsza kąpiel może trwać tyle czasu, ile potrzebujesz. Nie śpiesz się, maluszkowi nic złego się nie stanie. Gdy tylko umyjesz dziecko, nie przedłużaj kąpieli i wyciągnij je z wody. Na zabawę podczas kąpieli i dłuższe cieszenie się wodą przyjdzie czas później.

Ile wody nalać do kąpieli?

Nalej do wanienki tyle wody, aby można było wygodnie obmyć dziecko. Nie podajemy dokładnej ilości, gdyż zależy ona m.in. od tego, jakiego rozmiaru jest wanienka. Do mycia nie jest potrzebne bardzo dużo wody, wystarczy, że podczas kąpieli zakryje ona brzuszek dziecka. Dzięki temu niemowlę nie zmarznie i będzie mu przyjemnie. Oczywiście wanienkę napełnij wodą przed umieszczeniem w niej dziecka i upewnij się, czy woda ma odpowiednią temperaturę. W trakcie kąpieli nie dolewaj gorącej wody, aby nie poparzyć dziecka.

Czy można moczyć uszy niemowlęcia podczas kąpieli?

Rodzice małych dzieci bardzo boją się, że podczas kąpieli woda naleje się do uszu niemowlaka i mu to w jakiś sposób zaszkodzi. Odrobina wody w uszach nie jest w żaden sposób niebezpieczna. Wystarczy przekręcić dziecko na bok, a woda samoistnie wypłynie z ucha.

Czy można moczyć w wodzie niezagojony pępek?

Zamoczenie kikuta pępowinowego również nie jest niebezpieczne, jednak po kąpieli trzeba pamiętać o jego dokładnym osuszeniu. Kikut pępowinowy odpadnie samoistnie między 10. dniem a 3. tygodniem po porodzie.

Czy można kąpać przeziębione niemowlę?

Nie ma przeciwwskazań do kąpania przeziębionego niemowlaka. Podobnie jak w przypadku kąpieli zdrowych dzieci, zadbaj o odpowiednią temperaturę otoczenia w miejscu kąpieli. Niech mycie maluszka nie trwa zbyt długo. Po wyciągnięciu dziecka z wanienki dokładnie osusz jego skórę i szybko ubierz.

Czy można używać do kąpieli niemowlaka płynów i kosmetyków dla dorosłych?

Nie! Dla dzieci dedykowane są specjalne preparaty zawierające hipoalergiczne, łagodne środki myjące. Preparaty dla dorosłych mogą podrażniać delikatną i wrażliwą skórę noworodka. Powodują też zaburzenie czynności ochronnej bariery naskórka.

Jak często i czym myć niemowlakowi głowę?

Niektóre maluszki rodzą się bez włosów inne z bujną czupryną. Pierwsze włosy noworodka zaczynają wypadać lub wycierają się po 2-3 tygodniach, a w ich miejscu wyrastają nowe. Głowę maluszka możesz myć wodą z rozpuszczonym w niej płynem do kąpieli, nie jest potrzebny jeszcze szampon. Wystarczy, że będziesz myć główkę 2-3 razy w tygodniu.

Co zrobić, gdy maluszek boi się wody?

Jeśli już wiesz, że niemowlę nie polubiło się z wodą, czas wypróbować sposoby na oswojenie malca z kąpielą. Gdy wsadzasz dziecko do wanienki, postaraj się trzymać dziecko nie w poziomej pozycji, a prawie pionowej. Tym sposobem maluch nie straci orientacji i nie przestraszy się tak kontaktu z wodą. Innym sposobem jest owinięcie dziecka w tetrową pieluszkę i powolne włożenie go do wanienki, zaczynając od stóp, pośladków i na koniec pleców. Gdy maluch będzie już zanurzony, należy powoli ściągnąć z niego pieluszkę.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 08:00 do 16:00

Kontakt

Zapisz się do newslettera i odbierz

20 zł w prezencie na pierwsze zakupy!

Newsletter