×
Po czym poznać, że zabawka jest bezpieczna?

Trudno wyobrazić sobie dziś dzieciństwo bez zabawek. Różnorodność współcześnie produkowanych akcesoriów dla dzieci jest naprawdę duża, a rodzice stoją przed nie lada wyzwaniem w wyborze tych, które spodobają się dziecku najbardziej. Jednak najważniejszym kryterium branym pod uwagę podczas zakupu zabawki powinno być bezpieczeństwo. W poniższym wpisie podpowiadamy, jak ocenić i po czym poznać, że zabawka jest w pełni bezpieczna dla malucha.

Bezpieczne zabawki dla dzieci

Znaczenie zabawek w rozwoju niemowląt i dzieci

Zabawa jest podstawową aktywnością okresu dzieciństwa. Odgrywa bardzo dużą rolę w rozwoju fizycznym, psychicznym i społecznym dziecka. Zabawki stanowią jeden z kluczowych elementów, niezbędnych do:

  • poznawania świata, 
  • rozwijania wyobraźni, 
  • pobudzania kreatywności, 
  • udoskonalania umiejętności ruchowych, 
  • ćwiczenia pamięci, 
  • rozwoju intelektu,
  • nauki komunikowania się za pomocą mowy.

Dziecko, które nie ma zabawek, nie doświadcza przyjemności, jaką sprawia zabawa nimi. Jego rozwój emocjonalny może przebiegać nieprawidłowo, podobnie jak zdobywanie umiejętności motorycznych. Bezpowrotnie tracony jest jedyny okres w życiu, który przeznaczony jest na beztroską zabawę.

Nie wszystkie zabawki są odpowiednie dla dzieci, a niektóre wręcz mogą zagrażać ich zdrowiu. Aby wybrana zabawka dobrze pełniła swoją rolę, powinna spełniać poszczególne kryteria bezpieczeństwa. 

Kiedy zabawka dla dzieci jest bezpieczna?

Bezpieczna zabawka to przede wszystkim taka zabawka, która dopasowana jest do wieku dziecka. Producent powinien umieścić na pudełku informację, dla jego wieku dziecka jest przeznaczony dany produkt. W przypadku małych dzieci istnieje bardzo duże ryzyko połknięcia niewielkich elementów, dlatego nie powinny się one bawić zabawkami nieprzystosowanymi do ich etapu rozwoju.

Drugim istotnym elementem jest kształt zabawki. Produkt przeznaczony dla niemowląt w żadnym przypadku nie powinien składać się ostrych krawędzi, którymi dziecko mogłoby się skaleczyć. Sprawdzajmy więc, czy zabawka ma opływowy kształt. Oceńmy też, czy jest solidnie wykonana. Pamiętajmy, że dziecko będzie manipulować przedmiotem w każdy możliwy sposób - zacznie nim potrząsać, uderzać o inne rzeczy, wypuszczać z ręki. Z tego względu dobra zabawka to taka, która nie ulega uszkodzeniu. Szczególną uwagę poświęćmy też zabawkom na baterie. Upewnijmy się, że dziecko nie da rady otworzyć klapy, za którą włożona jest bateria. 

Materiały, z których wykonane są bezpieczne zabawki

Zabawki wykonuje się z wielu różnych materiałów o odmiennych parametrach fizycznych. Przykładowo drewno jest surowcem przyjemnym i ciepłym w dotyku. Zabawki z drewna są trwałe i bardzo trudno je uszkodzić. Najczęściej są to klocki, samochodziki i inne pojazdy, układanki oraz instrumenty muzyczne. Do zabawy w wodzie służą zabawki plastikowe i gumowe. Zabawki wykonane z bawełny lub pluszu towarzyszą dzieciom podczas spacerów i zasypiania. Łatwo je wyprać i zachować je w dobrym stanie. 

Dzieci uwielbiają wkładać przedmioty do ust, dlatego zabawki mogą być pokryte jedynie farbami i lakierami spełniającymi normę bezpieczeństwa EN 71-3. W substancjach przeznaczonych do pokrywania powierzchni zabawek, niektóre pierwiastki (m.in bar, selen, chrom, rtęć, kadm i cyna) mogą znajdować się jedynie w ograniczonej ilości.

Wyróżnia się 3 kategorie materiałów, z których wykonywane są zabawki:

  • kategoria I: materiały suche, kruche, proszkowe i miękkie: znajdują się w kredkach, ołówkach i masach do modelowania;
  • kategoria II: materiały płynne lub lepkie, są bezpieczne w przypadku połknięcia oraz kontaktu ze skórą; należą tu niektóre farby, tusze oraz kleje
  • kategoria III: materiały zeskrobane, w tym to farby, lakiery, guma i tkaniny.

Normy na zawartość wybranych pierwiastków i stopień ich migracji uzależnione są od kategorii, w której znajduje się zabawka.

Co nie powinno się znaleźć w zabawkach?

Substancji, których nie może być w zabawkach, a mimo to wykryto je w niektórych produktach dla dzieci, to:

  • zmiękczacz DEPH (ftalan);
  • policykliczne węglowodory aromatyczne;
  • nikiel;
  • związki organiczne cyny;
  • nonylofenol;
  • formaldehyd.

Te niebezpieczne związki negatywnie oddziałują na różne układy człowieka, mogą też działać alergizująco oraz rakotwórczo. Trujące substancje chemiczne przedostają się do organizmu dziecka przez skórę oraz błony śluzowe. Długotrwały kontakt z zabawkami wykonanymi ze szkodliwych materiałów naraża dziecko na kumulowanie się w ciele związków groźnych dla zdrowia.

Z tego względu należy unikać kupowania zabawek produkowanych przez firmy nieznanego pochodzenia. Zabawki sprowadzane z Chin są bardzo słabej jakości, wielokrotnie znalazły się też w raportach unijnego systemu ostrzegania. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż tego typu produkty zostały wypuszczone na rynek pomimo tego, że nie spełniły norm bezpieczeństwa.

Certyfikaty i ostrzeżenia na zabawkach

Najważniejszym certyfikatem, który powinna mieć zabawka jest symbol CE (Conformité Européenne). Otrzymują go zabawki spełniające Dyrektywę Bezpieczeństwa Zabawek wydawaną przez Unię Europejską. Dodatkowe certyfikaty umieszczane są dobrowolnie. Przykładowo, dany produkt może mieć certyfikat Instytutu Matki i Dziecka lub Państwowego Zakładu Higieny. 

Inne oznaczenia zabawek, które warto znać, to:

  • Safe Toy - informuje o tym, iż zabawka jest bezpieczna, odpowiednia dla dzieci w określonym wieku, a materiały, z których jest wykonana, spełniają normy jakości;
  • TUV - certyfikat potwierdzający, że substancje zastosowane do produkcji zabawek są bezpieczne dla dzieci; 
  • PEFC - znak zapewniający o tym, że zabawka jest bezpieczna i była produkowana zgodnie z normami ekologicznymi, ekonomicznymi i społecznymi;
  • FSC - znak znajdujący się na zabawkach drewnianych; jest potwierdzeniem produkcji ekologicznej.

Na zabawkach umieszcza się także różne ostrzeżenia, które mają uświadomić rodzicom, jakie potencjalne zagrożenia niesie ze sobą niewłaściwa eksploatacja zabawki. Producent ma obowiązek umieścić na opakowaniu danej zabawki napis: nieodpowiednie dla dzieci w wieku 3 lat ( nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy) oraz adnotację o tym, że zabawka zawiera magnesy lub części magnetyczne.

Bibliografia:

  1. Marta Wysocka , “Bezpieczne zabawki w przedszkolu. Jak wybierać i dezynfekować zabawki?”, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, Warszawa 2016.
  2. “Bezpieczeństwo zabawek. Dyrektywa zabawkowa – aktualizacje wymagań”, Intertek.
Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!