window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-10827022417'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-N8327BQ');
×
Porady dla Taty cz.1 - Ciąża oczami mężczyzny, czyli pozytywny test ciążowy to nie koniec świata

Pozytywny test ciążowy - koniec męskiego życia, wypadów z kolegami na piwo, teraz tylko kupowanie ciuszków i składanie łóżeczka z IKEA. Tak wygląda ciąża oczami mężczyzny, który myśli, że całkiem już stracił wolność. Przynajmniej na początku tak jest. Może to być lekko przerażające i nie ma w tym kompletnie nic dziwnego. Jeśli ciąża była planowana, akceptacja nowej drogi życiowej z pewnością przychodzi łatwiej, jeśli nie to jest to wyzwanie, któremu należy stawić czoła. 

Wpływ ciąży na kobietę, czyli ciążowe zachcianki i humorki

Pierwsze dni są w miarę w porządku. Kontynuujecie swoje życie jak gdyby nigdy nic. No może poza tym, że codziennie rano budzisz się, słysząc, jak twoja druga połówka wymiotuje w toalecie. Z dwojga złego ten dźwięk, może być równie irytujący niż budzik, zatem wiele się nie zmienia. Potem jest już tylko gorzej.

Wracasz do domu po pracy, a ona co robi? Je. Niby nie ma w tym nic dziwnego, ale gdy podchodzisz bliżej, okazuje się, że je kanapkę posmarowaną pastą czekoladową, a na górze są kiszone ogórki, które podarował wam twój dziadek. Puszczasz ten dziwny obraz w niepamięć, ale po kilku godzinach musisz już zamawiać pizzę, burgery, sushi i jeszcze duży tort na dziesięć osób, z którego zjesz tylko dwa kawałki, a ona resztę.

Jak zmienia się wygląd zewnętrzny kobiety w ciąży?

Dzidzia w brzuchu szybko rośnie. Już po chwili okazuje się, że ty i twoja partnerka jesteście w tej samej kategorii wagowej. W teorii moglibyście teraz zacząć chodzić na boks, w praktyce ona ciągnie cię na szkołę rodzenia. Próbujesz się opierać, ale już po chwili wiesz, że nie ma to kompletnie sensu. Zaraz ogromne piłki staną się twoimi najlepszymi przyjaciółmi. Mówiąc, że chcesz obejrzeć piłkę, chyba nie do końca miałeś to na myśli. Lepsze to niż nic. 

W trakcie ciąży kobiecie przybywa około 10-15 kilogramów, do tego dochodzi masa dziecka, łożyska (3-4 kg) i 1 litr płynu owodniowego, czyli wody płodowe, które mają za zadanie ochronić dziecko przed urazami. Nie tylko kobiecie rośnie brzuch i zaczyna podbierać ci coraz więcej ubrań z szafy, ale i zaokrąglają się uda, biodra czy powiększa się biust.

Jak wspierać partnerkę?

Niewątpliwie ciąża, choć piękna to jest bardzo trudnym etapem w życiu każdej kobiety. Zachcianki, waga, samopoczucie, wpływ ciąży na organizm to wszystko to kwestie bardzo indywidualne. To, że u twojej mamy, babci, siostry czy koleżanki poszło wszystko sprawnie i bez problemu to nie oznacza, że w waszym przypadku będzie tak samo. Kobiety ciężarne często są rozdrażnione, łatwo się denerwują i irytują, a mąż czy partner, który nie chce słuchać, co mają do powiedzenia, jest jak płachta na wściekłego już byka.

Przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość. Jeśli mówi i narzeka na Kasię, która ma biurko obok niej — słuchaj. Czasem nie musisz nawet nic komentować czy doradzać, a po prostu wysłuchaj. Powiedz, że Kasia to wredna małpa, a później zaproponuj coś do jedzenia. Może zadziała. Z kobietami w ciąży nigdy nie wiadomo. Warto próbować. 

Twoja partnerka musi poczuć w tobie oparcie i nie tylko te fizyczne, choć to równie istotne, ale i psychiczne. Trzymaj ją za ręce, przytulaj, głaszcz, mów miłe słowa. Jeśli się denerwuje — spokojnie, nie ma w tym nic dziwnego. Z pewnością też byś się denerwował, gdyby coś cię kopało w brzuch, prawda? Bądź dla niej też oparciem fizycznym. Ciąża potrafi nieźle wymęczyć. Zrób obiad, posprzątaj w domu, zaproponuj, że dzisiaj ty zmywasz, a na kolację zamawiacie coś z restauracji. Taka pomoc jest nieoceniona.

Jak zbudować więź z dzieckiem, kiedy jest jeszcze w brzuchu?

Te małe bobo, które rozwija się i rośnie w brzuchu twojej drugiej połówki to twój przyszły syn lub córka. Zadbaj o waszą relację już teraz. Mów do niej, puszczaj dziecku muzykę. Możliwości jest naprawdę sporo. Może i twój przyszły niemowlak nie do końca rozumie co do niego mówisz, czym jest ta „praca”, czym jest ten „okropny szef” i czym jest „ten nowy serial na Netflixie”, ale przyzwyczaja się do twojego głosu.

Z muzyką też ostrożnie. Wiele rodziców puszcza dziecku muzykę klasyczną, aby to się uspokoiło i rozwijało się bez żadnego stresu. To może zadziałać, o ile dwugodzinna playlista utworów Mozarta nie denerwuje kobiety. Wrzuć na luz także z polskim rapem czy muzyką rockową. Dzidzia nie musi wiedzieć, czym jest „szacunek ludzi ulicy” od razu po urodzeniu. Powiesz jej lub jemu o tym, gdy będzie nieco starsza/starszy.

Nie denerwuj się za dwóch, czyli oboje wrzućcie na luz na tyle na ile to możliwe

Najważniejsza, a zarazem najprostsza rada na sam koniec — spokój. Stres w ciąży jest bardzo niewskazany, a może nawet negatywnie wpłynąć na płód, dziecko czy ciężarną kobietę. Na okres tych kilku miesięcy dajcie sobie spokój z wszystkim, co jest denerwujące i wprawia was w zaniepokojenie. Oczywiście, nie da się zrobić tak, że jednego dnia robisz test ciążowy, a drugiego pstrykasz palcem i wszystkie problemy, które mieliście wcześniej, magicznie znikają. Każdy by tak chciał.

Musicie dużo ze sobą rozmawiać, czytać. Zaangażuj się w ciąże. Jesteś w pracy i masz chwilę wolnego? Sprawdź poradniki w internecie, blogi, poczytaj książki na ten temat. Pokażesz w ten sposób, że zależy ci na komforcie twojej rodziny i chcesz być gotowy na każdą możliwą sytuację czy scenariusz. To klucz do sukcesu. Powodzenia!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

 Wielkanoc z Rabatami %% do -60%