×
Porady dla Taty cz.2 - Ciąża oczami mężczyzny, czyli pozytywny test ciążowy to nie koniec świata

Etapy ciąży, czyli na co musisz się przygotować

Ciąża to bardzo ciężki okres, zarówno dla kobiety, która musi zmagać się z bólami brzucha, wzdęciami, dodatkowymi kilogramami, jak i dla mężczyzny, który, choć chce ją wspierać, to nie za bardzo wie jak. Z pewnością znasz to uczucie bezradności. Niezależnie od tego, co zrobisz, ona jest wściekła. To tylko chwilowe, bo zaraz rzuca ci się na szyję, a chwile później płacze na reklamach w telewizji.

Kobieta przed ciążą już jest w ciąży, czyli kilka słów o etapach ciąży

Można powiedzieć, że czas między 1. tygodniem ciąży a 3. tygodniem jest nieistotny. Ciężko nam się z tobą nie zgodzić. Jeśli już wiecie o tym, że zostaniecie rodzicami to faktycznie, nie musicie zwracać na to szczególnej uwagi. Jako ciekawą informację powiemy ci, że 1. tydzień ciąży zaczyna się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem. W takim stanie kobieta jest od co miesiąc, ale to czy zamieni się to w małe bobo rosnące w jej brzuchu czy kolejną paczkę tamponów w koszu na śmieci, to już zależy od was.

Pierwsze objawy ciąży, czyli wymioty, senność i panika

Jeśli do zapłodnienia doszło, z pewnością dowiecie się o tym w kolejnych tygodniach (4-6). To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze oznaki, że coś jest na rzeczy. Na tym etapie już najpewniej wystąpią wymioty. Brak okresu wzbudza wasze podejrzenia. Płód jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany, zatem zalecany jest spokój zarówno u niej, jak i u ciebie.

To idealny moment na test ciążowy. Wynik pozytywny oznacza, że około 6. tygodnia ciąży twoja wybranka będzie zajmować toaletę znacznie częściej niż ty. Nie tylko w grę wchodzą poranne wymioty, ale też oddawanie moczu. Pęcherz twojej kobiety można porównać do pęcherza wiewiórki. Jeśli chcesz jechać z nią gdzieś na dalszą wycieczkę, przygotuj się na zatrzymywanie się co chwilę na stacji. Mama twojego przyszłego dziecka może mieć wyostrzony węch (więc dokładnie popsikaj pachy dezodorantem) i nie bądź zdziwiony, jeśli zaśnie na kanapie czy podczas leżenia w wannie — to zupełnie normalne.

Kiedy kobieta zaczyna przybierać na wadze? 

Od 7 tygodnia zaczyna się jedzenie dziwnych potraw, później senność, zmęczenie. Aż do 12 tygodnia ciąży możliwe są mdłości, dopiero później zaczynają ustępować. W 13 tygodniu ciąży twoja kobieta zacznie nabierać kształtów — nie komentuj, nie zwracaj uwagi na rozstępy, większe uda, brzuch czy piersi. Tydzień później, czyli w 14 tygodniu ciąży wybieracie się wspólnie na badania i poznajecie płeć dziecka. Teraz już śmiało, można zacząć kompletować wyprawkę, jeśli zależy wam na konkretnej kolorystyce.

Co dzieje się w poszczególnych trymestrach ciąży?

Ile tygodni trwa ciąża? Ciąże możemy podzielić na trymestry. Prawidłowy czas to 280 dni, czyli aż 40 tygodni. Około 21-22 dnia ciąży serce twojego dziecka zacznie bić.

W drugim trymestrze ciąży nerki waszego dzidziusia pracują, na twarzy pojawia się mimika, a u twojej wybranki zmienia się pigmentacja wokół sutków, na brzuchu i na twarzy. Zazwyczaj w drugim trymestrze matka odczuwa, że dziecko się przemieszcza, obraca czy rusza nóżkami lub rączkami. Dziecko waży już ponad 700 g. Natomiast w trzecim dziecko z 700 g przechodzi na około 3500 g (tyle ważą zazwyczaj dzieci podczas porodu, w 37-40 tygodniu ciąży). Z pewnością zauważycie to oboje. Tutaj ponownie — nie komentuj dodatkowych kilogramów czy rozstępów.

To dla ciebie za dużo? Spróbuj aplikacji “Adoptuj życie”, “Moja ciąża” lub “HiMommy - ciąża i dziecko”. Codziennie zobaczysz, jak zmienia się twój maluszek. Ile ma centymetrów, jak duży jest, ile waży, co się właśnie wykształca. Możesz zaskakiwać swoją wybrankę takimi ciekawostkami. Z pewnością doceni twoje zaangażowanie.

Jak ciąża wpływa na kobietę? Co TY musisz zrobić?

Tak naprawdę każda kobieta inaczej reaguje i ma inne objawy czy “skutki”. O ile dziecko rozwija się prawidłowo, nie ma powodów do obaw. Musisz swojej kobiecie dać tyle wsparcia, ile to możliwe. Jednocześnie uczulamy cię na wszystkie “dobre ciocie” i “kochane mamusie”. Twoja wybranka potrzebuje spokoju. Jeśli to wasz pierwsze dziecko, to z pewnością stresu wam nie brakuje. Chcecie wszystko zrobić idealnie.

O ile faktycznie odczuwacie taką potrzebę (oboje!), to nie ma powodów, aby odmawiać rad i wskazówek. Często jednak kochana mamusia, czyli jej teściowa zamienia się w eksperta od ciąży, porodu, wychowywania i umeblowania pokoiku zgodnie z zasadami feng shui. Zatem od razu zadbaj o to, aby nie weszła wam na głowę. Rady są fajne, tylko wtedy kiedy o nie prosimy i faktycznie ich potrzebujemy. Z pewnością nie chciałbyś, aby ktoś mówił ci, że wszystko robisz źle, lepiej będzie tak, a najlepiej to w ogóle zrobiłbyś, jakbyś się posłuchał w 100%.

Ciąża może być dla was piękna, umocnić wasz związek, zbliżyć was jeszcze bardziej do siebie. Często w tym okresie opuszcza was poczucie wstydu, dyskomfortu. Nie ma na to miejsca. Jeśli ona prosi cię o podcięcie włosów w miejscach intymnych, bo sama nawet nie widzi swoich stóp przez ogromny brzuch, to ty to robisz, bez skrępowania i gadania. Przede wszystkim wspierajcie się nawzajem i wspólnie obserwujcie, jak wasze dziecko się rozwija.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Sprawdź nasze najnowsze promocje! %%