×
Porady dla Taty cz.3 - Błagam, tylko nie w samochodzie, czyli poród dziecka

O tym, że twoja partnerka rodzi, najpewniej dowiesz się, gdy na waszym łóżku pojawi się kałuża, a ty zostaniesz nagle poinstruowany o wycieczce do szpitala. Jedziecie tak szybko, jak to tylko możliwe, a ty przypominasz sobie te wszystkie sceny z filmów, gdzie to taksówkarz odbierał poród. Jest jednak kilka konkretnych przypadków, a raczej objawów, po których możesz poznać, że ten czas się zbliża. Jakich? Czytaj dalej! 

Etapy porodu - kiedy zobaczysz swojego potomka?

Rozmawialiśmy już o testach ciążowych, zmianach, które zachodzą lub zaszły już w waszym życiu i o etapach ciąży, czas poruszyć temat samego porodu. Z pewnością wiesz czy to z telewizji czy z internetu czy od kobiet w swoim życiu, że jest to bardzo bolesna sprawa. Poród możemy podzielić na kilka etapów:

  • Pierwszy etap to skurcze porodowe. Występują one w związku z rozwieraniem się szyjki macicy. Są bolesne, z pewnością szybko się o tym dowiesz czy to poprzez krzyk czy ściskanie twojego ramienia.
  • Druga faza to pełne rozwarcie, czyli zmieści się nie tylko dziecko, ale i łożysko, które twoja partnerka także musi wydalić.
  • Trzecią fazę szacuję się na około 2 godziny od urodzenia łożyska, wtedy wraz z matką możecie zobaczyć swoje dziecko.

Kiedy jechać do szpitala, tak aby na pewno zdążyć?

W filmach ten schemat wygląda bardzo prosto — kobieta dostaje skurczy lub właściwie lekko boli ją brzuch. Funkcjonuje sobie jak gdyby nigdy nic. Sprząta, gotuje, ogląda telewizję. Nagle staje i co się dzieje? Odchodzą jej wody. Zaczyna się panika, łapie nerwowo co tylko wpadnie jej w ręce i goni męża, aby jak najszybciej wsiadał do samochodu. W praktyce jednak wcale nie jest to takie szybkie.

Zazwyczaj na kilka dni przed samym porodem pojawiają się skurcze. Mogą być zarówno krótkie, jak i trwać kilka godzin. Na bieliźnie partnerki pojawi się spora ilość gęstego różowego lub brunatnego śluzu. Wody płodowe to nie do końca eksplodujący balon z wodą. Czasem się po prostu sączą, a innym razem płyną gwałtownym strumieniem.

Skąd wiedzieć, że to dobry moment na wycieczkę do szpitala? Z pewnością partnerka cię o tym poinformuje i nie sposób byłoby to przegapić, jednak pamiętaj, że wody płodowe powinny mieć przeźroczysty kolor. Jeśli są brązowe lub zielonkawe to oznaka, że natychmiast musicie jechać do szpitala. Skurcze występują co mniej niż 5 minutu? Odpalaj samochód!

Co dzieje się po przyjeździe do szpitala?

Wchodzicie do budynku, idziecie do konkretnej sali i co teraz? Przez następne kilka godzin, położna będzie pojawiać się w pokoju co około 2 godziny i oceniać rozwarcie. Szyjka macicy musi mieć rozwarcie na około 10 centymetrów, aby można było "spokojnie" urodzić dziecko. Oczywiście słowa takie jak “spokojnie”, “łatwo” itp. całkowicie opuszczają twoje ciało. Wyobraź sobie, że ktoś wbija ci nóż w żebro, a twoja ukochana mówi “spokojnie, wcale aż tak nie boli, na pewno zaraz ci przejdzie”. 

Bóle porodowe — jak bardzo boli poród? Skala

Istnieje wiele żartów na temat porodu, niektóre mówią, że ból jest taki spory, że kobieta przed poczuć się tak, jak mężczyzna podczas przeziębienia. Istnieje nawet wiele urządzeń, które mają zademonstrować płci męskiej, z czym musi zmierzyć się kobieta. Większość takich eksperymentów kończy się dość źle dla faceta. 

Według skali Morfeusza poród ocenia się na poziomy od 6 do 8 w zależności od tego czy jest to pierwsze dziecko oraz czy kobieta regularnie ćwiczy jogę. Dla porównania poparzenia czy amputację ciała ocenia się na 8-10 (śmiertelny), a ból przy chorobie nowotworowej na 5-6 (poważny). Choć Ty sam, nigdy nie poczujesz takiego bólu, możesz sobie wyobrazić, jak źle jest. 

Ile trwa pobyt w szpitalu po porodzie?

Dziecko przyszło na świat, ale co dalej? Twoja partnerka musi zostać w szpitalu, a ty wracasz do domu. To, ile zostanie ona w placówce, zależy od porodu.

  • W przypadku naturalnego porodu hospitalizacja trwa 2-3 dni.
  • W przypadku cesarskiego cięcia 3-5 dni.

Tak naprawdę istotne jest też to, jak ona sama się czuje i jak czuje się wasze dziecko. Wszelkie choroby z pewnością wydłużą czas hospitalizacji.To dobry moment, aby upewnić się, że niczego jej nie brakuje. Jeśli w pośpiechu nie zabraliście torby z wszystkimi rzeczami, pojedź do domu i przywieź między innymi koszule nocne, szlafrok, kapcie, skarpetki, bieliznę, ręcznik, przybory kąpielowe i majtki siateczkowe, bowiem nadchodzi połóg. 

Czym jest połóg?

Połóg to nic innego jak okres po porodzie, który trwa około 6 tygodni. Z twojej partnerki będą wychodzić tzw. odchody połogowe. Powstają one nie tylko na skutek gojenia się krocza, ale także obkurczania i zmniejszania się macicy, która do urodzenia dziecka musiała się oczywiście "zwiększyć". Waszymi przyjaciółmi stają się podkłady połogowe, wkładki i siateczkowe majtki.

Partnerka urodziła, dziecko jest zdrowe, zaczyna się rozwijać. Teraz czas na wychowanie, pieluszki i karmienie. Każdego dnia będziesz patrzył, jak twój brzdąc się rozwija. Jak nawiązać z nim dobrą i głęboką więź? O tym dowiesz się za tydzień!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!