×
Porady dla Taty cz.4 - Jak nawiązać ZDROWĄ więź z dzieckiem? Tata na medal

Dziecko przyszło na świat, a ty już na samą myśl o wychowaniu masz ochotę schować się pod łóżko i nie wychodzisz. Zapewne teraz już wpadłeś w panikę. Z jednej strony musisz coś zrobić, z drugiej boisz się, że coś zrobisz nie tak, jak trzeba. Spokojnie, mamy dla ciebie kilka wskazówek.

Rola ojca w wychowaniu dziecka

Na temat roli ojca w opiece i wychowaniu dziecka panuje wiele różnych mitów i "dziwnych" przekonań. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jest ona istotna, co potwierdzają setki badań naukowych. Oczywiście, ojciec z jednej strony kształtuje osobowość dziecka, a z drugiej uczy go życia, tego, jak się zachować, co robić czy nawet w późniejszym okresie — jak coś naprawić.

Dzieci wychowujące się bez ojca, często odczuwają tego skutki w dorosłym życiu. Wtedy zaczynają rozumieć, jak istotny wpływ na nich ma nie tylko ojciec, ale i to jakim on jest człowiekiem, w jaki sposób odnosi się do mamy i jaką tworzy z nią relację. Warto pamiętać, że choć brak ojca jest przykry, z pewnością jest lepszy niż burzliwe, konfliktowe czy nawet przemocowe relacje.

Stereotypowy tata, czyli czego NIE robić?

Zastanów się przez chwilę — jakie TY miałeś relacje ze swoim ojcem? Był on obecny w twoim życiu czy raczej widywałeś się z nim sporadycznie? Może tak bardzo lubił internetowe kawały, że wyszedł po mleko i nigdy nie wrócił. Śmiechom nie było końca. Niestety, takie sytuacje mają miejsce coraz częściej i jest to bardzo przykre. Dziecko potrzebuje obu rodziców, zarówno matki, jak i ojca. Oczywiście musicie z partnerką być dobrymi rodzicami. Takimi, którzy mają sporo cierpliwości, potrafią wysłuchać, wspierać i spędzić miło czas.

Z pewnością nie wolno ci unikać odpowiedzialności. Stworzyliście nowe życie razem, zatem razem musicie je wychować. Wiemy, jak to jest. Dziecko woli mamę, bardzo często nie ma znaczenia, jak się starasz, ono i tak woli twoją żonę. Głowa do góry, twoja córka czy syn kochają cię, nawet jeśli nie potrafią okazać tego jeszcze w prawidłowy sposób.

Twoja żona karmi dziecko, przebiera je, wstaje do niego w nocy, przygotowuje posiłki, bawi się z nim. Może to robić, ponieważ przebywa na urlopie wychowawczym, a tobie nadal każą chodzić do pracy. Z jednej strony chcesz jej pomóc, z drugiej wiesz, że kilkugodzinny nocny dyżur przy łóżeczku, może kosztować cię nawet utratę pracy, a na pewno już skończy się to zdenerwowanym przełożonym. Jak więc zająć się dzieckiem, jeśli ona robi wszystko?

Jak zbudować i wzmacniać więź z dzieckiem?

Co możesz zrobić, aby być jak ta popularna marka butów (Superstary od Adidasa)? Trzy paski to za mało. Wiele zależy od wieku twojego dziecka. Z początku oczywiście spędzaj z nim czas, rozmawiaj z nim. Wiemy, że to jak rozmowa z wściekłą żoną — nic nie słyszy, nic nie rozumie, ale naprawdę dziecko to doceni.

Im będzie ono starsze, tym bardziej musisz dbać o waszą relację. Rozmawiaj z nim na wszystkie tematy. Unikaj klasycznych sformułowań jak np.:

  • "Ja w Twoim wieku to..."
  • "A Kasia co dostała ze sprawdzianu?"
  • "Mnie inni nie interesują tylko ty"
  • "Co ty możesz wiedzieć o życiu i problemach?"

Ważny jest nie tylko kontakt fizyczny, ale i ten psychiczny. Dziecko musi czuć w tobie wsparcie. Traktujcie się jak dwójka najlepszych przyjaciół, a z pewnością w mgnieniu oka zauważysz jak mocna i dobra więź was łączy. Jeśli się zdenerwujesz i masz ochotę wybuchnąć, zawsze zastanów się. Pomyśl o tym, jak na ciebie te X lat temu działały takie zdania. Zapewne jak płachta na byka, prawda? No właśnie. Przed sobą masz córkę lub syna, który jest do ciebie podobny. W końcu to też twoje dziecko. Skąd pomysł, że zareaguje inaczej?

Relacje dziecka z mamą, a relacje dziecka z tatą różnią się od siebie. Pamiętaj, aby się nie porównywać do swojej partnerki czy żony. To że córka za kilkanaście lat do mamy przyjdzie z poradą związkową, nie oznacza, że ty jesteś gorszy. Do ciebie najpewniej zadzwoni, gdy popsuje się jej spłuczka lub samochód. Rodzice to dwie osoby i każda z tych osób odgrywa jakąś rolę w rodzinie. To jak dużą rolę będziesz pełnił jako ojciec, zależy tylko od ciebie.

Jak spędzać czas z dzieckiem?

Kluczowym elementem budowania i umacniania więzi z dzieckiem jest wspólne spędzanie czasu. Z pewnością widziałeś te wszystkie memy o zostaniu sam na sam z dzieckiem, płaczem za żoną i dorysowywaniem wąsów na twarzy niemowlaka. Cóż, jeśli oboje się przy tym śmiejecie to nic w tym złego. Możesz być ojcem, mężczyzną, samcem alfa z ogromnym bicepsem, ale jeśli córka mówi ci, że masz ubrać spódniczkę i pić kawę z nią i innymi księżniczkami to pijesz kawę i serwujesz ciastka. Nie zapomnij o zasadach savoir-vivre przy stole! Każda forma spędzania wspólnego czasu jest dobra, o ile wywołuje uśmiech na waszych twarzach.

To już ostatni artykuł z serii “Porady dla Taty”, mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom zniwelowaliśmy nieco twój poziom stresu. Pamiętaj, że wychowanie dziecka to trudne zadanie, ale jeśli oboje świadomie decydujecie się na potomka to niestety nie da się tego przełożyć na później czy przeskoczyć. Im szybciej się zaczniesz przygotowywać, tym lepiej.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!