×
Poród naturalny vs cesarskie cięcie

We wcześniejszych artykułach opisaliśmy obie formy porodów, wymieniając przy tym ich zalety jak i wady. Oba porody mogą wiązać się z innymi komplikacjami, ale niosą również za sobą inne korzyści dla kobiety i dziecka. Poniżej przedstawiamy porównanie cech obu porodów.

Zalety obu porodów dla mamy

Poród siłami natury

Poród poprzez cesarskie cięcie

Szybsza regeneracja organizmu kobiety — po porodzie naturalnym kobieta znacznie szybciej dochodzi do siebie i niemalże od razu może zająć się dzieckiem. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań już następnego dnia może opuścić wraz z dzieckiem szpital. Wcześniejsze ustalenie terminu porodu — jeśli cesarskie cięcie nie jest nagłą decyzją po nie udanej próbie porodu naturalnego to zazwyczaj jego termin jest z góry ustalony, dzięki czemu zarówno przyszła mama jak i partner mogą lepiej przygotować się do tego wydarzenia.
Regeneracja po porodzie jest dużo mniej bolesna — brak ran pooperacyjnych powoduje, że regeneracja jest nie tylko szybka ale i mniej bolesna dla kobiety, która wkrótce po porodzie może Stały nadzór lekarzy — w związku z tym, że cesarskie cięcie jest znaczną ingerencją w ciało kobieta i dziecko są pod stałą opieką sztabu specjalistów i lekarzy.
Możliwość uczestniczenia osoby towarzyszącej — obecnie większość szpitali umożliwia partnerowi lub innej bliskiej osobie uczestniczenie w porodzie naturalnym, co niejednokrotnie okazuje się ogromnym wsparciem dla przyszłej mamy. W przypadku powikłań cesarskie cięcie ratuje życie — gdy podczas porodu napotykane są powikłania, niejednokrotnie to właśnie cesarskie cięcie jest w stanie zagwarantować bezpieczne przyjście na świat noworodka.
Brak blizny pooperacyjnej — poród naturalny nie wiążę się z koniecznością przeprowadzenia nacięć powłok brzusznych w związku z tym nie pojawi się blizna pooperacyjna i związane z nią komplikacje. Poród jest bezbolesny — każda operacja wiąże się ze znieczuleniem, również poród poprzez cesarskie cięcie. Leki znieczulające gwarantują, że kobieta nie poczuje bólu skurczy ani tego związanego z nacięciem powłok brzusznych.
Możliwość szybkiego przystąpienia do karmienia piersią — zazwyczaj podczas porodu naturalnego podawana jest mniejsza ilość leków, a co za tym idzie są one szybciej wydalane z organizmu i mama może bez obaw rozpocząć karmienie piersią. Brak uszkodzeń związanych z porodem naturalnym — kobiety rodzące poprzez cesarskie cięcie nie muszą obawiać się takich urazów jak pęknięcie krocza czy jego celowe nacinanie w przypadku porodów zabiegowego.
Możliwość stosunkowo szybkiego zajścia w kolejną ciążę — poród naturalna nieznacznie ingeruje w organizm kobiety, dzięki czemu zazwyczaj nie ma przeciwwskazań przed kolejną ciążą i porodem w stosunkowo niewielkim odstępie czasu. Poród trwa krócej — poród poprzez cesarskie cięcie, zwłaszcza ten z góry zaplanowany, jest zdecydowanie krótszy niż poród naturalny, trwa około 45–60 minut.

 

Zalety dla dziecka

Poród siłami natury

Poród poprzez cesarskie cięcie

Kolonizacja naturalną florą bakteryjną — podczas porodu siłami natury, noworodek przechodzi przez drogi rodne kobiety przez co ma kontakt z jej naturalną florą bakteryjną. Kontakt z nią powoduje wzmacnianie się jego odporności już od momentu porodu W przypadku zagrożeń ratuje życie dziecka — poród nie zawsze przebiega gładko, czasem zdarza się, że tylko szybkie cesarskie cięcie może uratować zagrożone życie noworodka lub jego mamy.
Pozytywny stres  — poród naturalny to ogromny stres dla mamy ale i dziecka, jednak jest to stres pozytywny i jak najbardziej potrzebny, daje bowiem dziecku sygnał do pełnej gotowości po znalezieniu się w zupełnie nowych, obcych warunkach. Brak powikłań związanych z niedotlenieniem — poród poprzez cesarskie cięcie pomaga wyeliminować powikłania z wiązane długotrwałym niedotlenieniem organizmu noworodka
Szybkie przystąpienie do karmienia — również dla noworodka ważne jest szybkie karmienie piersią. Pokarm bowiem zawiera wiele ważnych i potrzebnych do prawidłowego rozwoju składników. Szczególnie cenna jest siara, która pojawia się tuż przed mlekiem właściwym podczas pierwszych prób karmienia. Szybkie nawiązywanie więzi z tatą — po porodzie operacyjnym kobieta nie może od razu zająć się dzieckiem, zazwyczaj więc opieka angażuje bardziej tatę, dzięki czemu maluch szybciej nawiąże z nim więzi np. poprzez zastąpienie mamy w kangurowaniu tuż po porodzie.

Wady obu porodów

Poród siłami natury

Poród poprzez cesarskie cięcie

Bóle porodowe — to najczęściej wymieniana wada porodu naturalnego. Każda kobieta posiada inną tolerancję na ból jednak każda zgodnie stwierdza, że poród jest bolesny — obecnie jednak istnieje wiele bezpiecznych sposobów na zmniejszenie bolesności porodu. Długa regeneracja organizmu — cesarskie cięcie to znaczna ingerencja w organizm, wiążąca się z dłuższym czasem rekonwalescencji. Co za tym idzie, po porodzie poprzez cesarskie cięcie dłużej wraca się nie tylko do zwykłej aktywności fizycznej ale wydłuża się przerwa jaka powinna nastąpić pomiędzy kolejnymi ciążami.
Możliwość wystąpienia bolesnych i niebezpiecznych powikłań okołoporodowych — zazwyczaj wymieniane są tu wszelkiego rodzaju pęknięcia i rozcięcia krocza, ale również pęknięcia pochwy czy macicy, niedotlenienie płodu itp. Możliwość wystąpienia bolesnych i niebezpiecznych powikłań okołoporodowych — w przypadku cesarskiego cięcia do najczęstszych komplikacji zalicza się wszelkiego rodzaju powikłania pooperacyjne, np. zakażenie rany.
Długość porodu naturalnego — poród siłami natury może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Jest to czas pełen dużego wysiłku fizycznego i intensywnego bólu. Zazwyczaj brak możliwości towarzyszenia osoby bliskiej — niestety nie wszystkie polskie szpitale dopuszczają osobę towarzyszącą do uczestniczenia w porodzie poprzez cesarskie cięcie — jest to bowiem dość poważna operacja.
Mniejsza sprawność seksualna po porodzie — podczas regeneracji narządów rodnych po porodzie należy zachować wstrzemięźliwość, a odzyskanie pełnej sprawności seksualnej sprzed ciąży może nastąpić dopiero po około roku. Zagrożenie niepłodnością — zarówno blizna poporodowa, jak i wystąpienie komplikacji podczas cesarskiego cięcia mogą skutkować problemami z zajściem w kolejną ciążę.
Wystąpienie komplikacji skutkujących podjęciem decyzji o cesarskim cięciu — czasem, pomimo decyzji o porodzie naturalnym konieczne jest finalne wykonanie cesarskiego cięcia. Brak możliwości wstawania do 24 godzin po porodzie — zazwyczaj po cesarskim cięciu kobieta musi przez kilkanaście godzin leżeć, przez co nie może zająć się nowo narodzonym potomkiem.
Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!