×
Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki a układ pokarmowy niemowlęcia

Układ trawienny noworodka po narodzinach nie jest w pełni wykształcony i przygotowany do pracy. Podczas pierwszych karmień przystosowuje się do nowej formy pokarmu, przez co wiele Maluchów w początkowych dniach i tygodniach życia boryka się z różnego rodzaju zaburzeniami układu pokarmowego. Jedną z głównych przyczyn problemów z trawieniem u niemowląt jest fakt, iż ich jelita nie są jeszcze skolonizowane przez zdrowe bakterie. Wielu lekarzy, aby zmniejszyć dolegliwości dzieci, zaleca stosowanie probiotyków, prebiotyków lub symbiotyków.

Probiotyki

Probiotykami nazywamy dobre kultury bakterii zamknięte w suplementach, zamieszkujące jelita każdego człowieka i uzupełniające niedobór tych naturalnych. Probiotyki pozytywnie wpływają na odporność dziecka, regulując pracę jelit i zapobiegając problemom żołądkowo-jelitowym. Noworodki otrzymują wiele dobroczynnych składników wraz z mlekiem matki, które pobudza wzrost i aktywność mikroflory jelitowej, ze względu na wysoką zawartość węglowodanów będących pożywką dla bakterii. Uzupełnianie tworzących się naturalni kultur bakterii jelitowych jest zatem niezwykle ważne na przykład w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym lub przyjmujących leki.

Zawarte w probiotykach dobre bakterie jelitowe tworzą ochronną warstwę dla układu pokarmowego i chronią organizm przed inwazją drobnoustrojów. Ponadto probiotyki normują mikroflorę jelit i zapobiegają rozwojowi zakażeń grzybiczych, gdyż jak wiadomo, kwaśne środowisko jest nielubiane przez zarazki i grzyby, a dzięki probiotykom łatwiej utrzymać właściwe pH.

Prebiotyki

Prebiotyki dla dzieci to substancje zawarte w pożywieniu, które poprawiają funkcjonowanie mikroflory w jelitach. Najprościej mówiąc prebiotyki są żywnością probiotyków. Do takich substancji zalicza się: skrobię oporną, polisacharydy (pektyny, guma guarowa i owsiana) i oligosacharydy. Są to składniki nietrawione przez układ pokarmowy człowieka, dzięki czemu w niezmienionej postaci docierają do jelit i tam odżywiają mikroflorę bakteryjną.

Dorosły człowiek dostarcza organizmowi wiele prebiotyków wraz z pożywieniem np. jedząc produkty pszeniczne, cebulę, czosnek, banany, cykorię, pory, szparagi a także schłodzone ziemniaki, makaron czy kaszę. W przypadku niemowląt sprawa jest nieco trudniejsza gdyż ich głównym pokarmem jest mleko, które choć bogate w cenne składniki odżywcze, to np. w przypadku mieszanek i mleka modyfikowanego nie zawsze całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie małego organizmu w prebiotyki.

Symbiotyki

Symbiotyk to najkorzystniejsza forma suplementu w przypadku potrzeby dodatkowego pobudzenia wzrostu prawidłowej mikroflory jelitowej u niemowląt. Symbiotyk bowiem to połączenie probiotyków z prebiotykami. Taką formę wsparcia dla jelit niemowlęcia warto podawać zwłaszcza w trakcie antybiotykoterapii, kiedy sam probiotyk przy antybiotyku może okazać się niewystarczający dla prawidłowego odbudowania flory bakteryjnej w jelitach Maleństwa.

Dodatkowo synbiotyki sprawdzą się znacznie lepiej niż sam probiotyk lub prebiotyk w przypadku noworodków, u których najszybciej urozmaicą i wzmocnią słabo rozwiniętą mikroflorę jelitową.

W zależności od producenta, probiotyki, prebiotyki oraz synbiotyki można podawać maluszkowi od urodzenia, po pierwszym miesiącu życia dziecka, po trzecim miesiącu albo dopiero po czwartym. Preparaty wspierające florę bakteryjną w większości przypadków mogą być podawane także dzieciom uczulonym na białko mleka krowiego. Przyrządzając pokarm z probiotykiem, trzeba uważać, by woda nie była cieplejsza niż zaleca producent — w zbyt gorącej cenne składniki mogą stracić swoje właściwości.

Na koniec warto zaznaczyć, że nie tylko noworodki i niemowlęta skorzystają z suplementacji produktów probiotycznych. O prawidłową florę bakteryjną powinny dbać również kobiety w ciąży.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!