window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417');
×
Rotawirus u niemowlaka – co musisz wiedzieć?

Rotawirusy należące do grupy reowirusów to jedna z najczęstszych przyczyn biegunek i wymiotów wśród dzieci. Rotawirus u dzieci jest na tyle popularny, że maluch ma naprawdę sporą szansę zrazić się nim w pierwszych lat życia. Na szczęście z zagrożeniem można skutecznie walczyć. Przeczytaj, jak rozpoznać rotawirus u niemowlaka, poznaj objawy i jaka dieta przy rotawirusie będzie najlepsza dla młodego organizmu.

Skąd bierze się rotawirus u dzieci?

Patogen rotawirusa przebywa głównie w miejscach, gdzie występuje silne natężenie ruchu i pojawiają się problemy z utrzymaniem czystości. To jedna z tzw. chorób brudnych rąk. Znajdziesz go w:

 • supermarketach,
 • restauracjach,
 • galeriach handlowych,
 • windach,
 • przedszkolu.

Rotawirusy są roznoszone drogą pokarmową. Wystarczy więc, że dziecko dotknie poręczy w publicznym środku transportu, a następnie przez nieuwagę przyłoży dłoń do buzi. Częstym źródłem zakażenia rotawirusem u niemowlaków lub dzieci są także pokarmy podawane na surowo, bez uprzedniej obróbki termicznej – owoce, warzywa, surówki.

Okazuje się jednak, że nawet unikanie kontaktu fizycznego z przedmiotami w zatłoczonych miejscach nie rozwiązuje problemu. Objawy rotawirusa u dzieci często pojawiają się w wyniku zakażenia drogą kropelkową, wskutek kichania lub kasłania przez chorą osobę z otoczenia. Niestety w tym przypadku problemu nie likwiduje nawet częste mycie rąk ani odkażanie powierzchni, ponieważ rotawirusy wykazują wysoką trwałość w środowisku.

Dobrą wiadomością jest jednak to, że na dziewięć odmian rotawirusa jedynie trzy z nich są zakaźne dla ludzi, przy czym jedna (wariant A) powoduje większość problemów.

Czasami może Ci się wydawać, że rotawirus u niemowlaka wziął się znikąd. Jeżeli jednak pomimo bezpiecznej diety, u dziecka występują objawy zbliżone do zatrucia pokarmowego, musisz uważać i działać szybko!

Rotawirus–objawy u dzieci i niemowląt

Rotawirus u dzieci jest szczególnie niebezpieczny. Główne objawy zarażenia to intensywne i częste wymioty oraz biegunka, które w młodym organizmie szybko mogą doprowadzić do osłabienia organizmu. Mniej popularne objawy obejmują:

 • gorączkę,
 • czasowe zaburzenie funkcji wątroby,
 • infekcje dróg oddechowych,
 • przejściową nietolerancję laktozy.

Rotawirus u niemowlaka jest jednak szczególnie groźny ze względu na odwodnienie. To także jedna z przyczyn, które najczęściej prowadzą do ciężkich powikłań, a w krytycznych sytuacjach nawet do zgonu.

Jak postępować, gdy widzisz objawy rotawirusa u dziecka?

W przypadku wystąpienia u dzieci objawów rotawirusa trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który oceni stan zdrowia malucha i doradzi najlepszy sposób postępowania.

Kiedy zakażenie dotyka niemowlę lub noworodka, jest bardzo prawdopodobne, że niezbędna okaże się hospitalizacja. Po przetransportowaniu dziecka do szpitala najczęściej jest ono podłączane do kroplówki, która dostarcza do młodego organizmu wodę, sole mineralne oraz składniki odżywcze. W ten sposób można zapobiec ogólnoustrojowemu odwodnieniu.

W przypadku, kiedy objawy rotawirusa u dzieci nie zagrażają życiu, konieczne jest wdrożenie leczenia domowymi metodami. Przede wszystkim, dbaj o nawodnienie. Oczywiście najlepiej działają elektrolity (są też chętnie spożywane przez najmłodszych z uwagi na ich słodki smak). W ostateczności wystarcza jednak nawet sama woda podawana w ilościach zdecydowanie przekraczających standardowe pojenie. Pozwoli to zapobiec dalszemu wyniszczaniu ustroju przez patogen. Objawy z6680,14-01*-,+9701akażenia utrzymują się przez czas od 3 do 7 dni.

Jaka dieta przy rotawirusie jest najlepsza?

W trakcie choroby wiele dzieci traci apetyt. Jest to całkowicie naturalne, choć przysparza rodzicom wielu zmartwień. Co możesz zrobić, aby Twoja pociecha nie unikała jedzenia za wszelką cenę?

 • dieta przy rotawirusie powinna być lekkostrawna – unikaj potraw smażonych, pieczonych, a także pokarmów zawierającą dużą ilość błonnika (np. śliwki, gruszki, płatki owsiane, otręby),
 • serwuj niewielkie posiłki w krótkich odstępach czasu, nadmiar treści podrażnia zmęczoną tkankę żołądka,
 • spróbuj podawać soki owocowe rozcieńczone wodą, zawierają witaminy i wartościowe mikroelementy, które odżywiają organizm.

Dieta przy rotawirusie to przede wszystkim picie dużych ilości płynów! Jeżeli dziecko zdecydowanie odmawia jedzenia, nie zmuszaj go na siłę.

Czy groźne powikłania po rotawirusie są możliwe?

Wielu rodziców martwią powikłania po rotawirusie i jest oczywiście uzasadnione.

Najczęściej występującą konsekwencją zakażenia, która pojawia się u aż 35% chorych, jest uszkodzenie enterocytów, czyli komórek jelita cienkiego. Objawia się to częstymi wzdęciami, bólami brzucha i problemami z przyswajaniem składników odżywczych z jedzenia. Tego typu powikłania po rotawirusie często przechodzą wraz z upływem czasu, choć niekiedy warto rozważyć suplementację mikrobiotykami uzupełniającymi florę jelitową.

Znacznie rzadziej występują problemy natury neurologicznej (np. drgawki ogniskowe, zapalenie mózgu). W krańcowych przypadkach odnotowano nawet niedrożność porażenną jelita i zadzierzgnięcie jelita. Takie schorzenia dotykają jednak zaledwie 0,08% małych pacjentów.

Jeżeli widzisz, że Twoje dziecko wypróżnia się znacznie częściej niż zwykle lub zaczyna wymiotować bez widocznych przyczyn, reaguj natychmiast! Rotawirus jest szczególnie groźny dla najmłodszych, dlatego trzeba jak najszybciej podjąć niezbędne działania.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 08:00 do 16:00

Kontakt

Zapisz się do newslettera i odbierz

20 zł w prezencie na pierwsze zakupy!

Newsletter