window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-10827022417'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-N8327BQ');
×
Rozejście mięśni prostych brzucha w ciąży – czy można mu zapobiec i jak leczyć już powstałe?

W trakcie ciąży ciało kobiety zmienia się z tygodnia na tydzień, tworząc i pielęgnując Nowe Życie. Wiele zmian jest całkowicie naturalnych i przyjmowanych z ogromną radością, inne bywają kłopotliwe i budzą niepokój u przyszłych mam. Jedną z takich zmian może okazać się rozejście mięśnia prostego brzucha.

Rozejście mięśni prostych brzucha w ciąży

Jeszcze kilka lat temu o negatywnych skutkach rozejścia mięśnia prostego brzucha (RMPB – diastasis musculorum rectorum) wiedziało niewiele kobiet, a problem bagatelizowany był nawet przez lekarzy. Na szczęście obecnie świadomość zjawiska jest co raz większa, choć wciąż niewystarczająca by zmniejszyć skalę występowania go wśród przyszłych mam.

Rozejście mięśni prostych brzucha w ciąży to proces fizjologicznie naturalny, występujący około 37 tygodnia ciąży (czyli w ostatnim jej etapie). Mięśnie brzucha muszą się nieco przesunąć aby zrobić miejsce dla rosnącego płodu, dlatego rozejścia mięśni doświadcza niemal każda kobieta w ciąży. Problem pojawia się jednak gdy połączenie między mięśniami, tzw. kresa biała, która w normalnych warunkach jest wąska — staje się zbyt szeroka a po porodzie samoistnie się nie zmniejsza.

W większości przypadków rozstęp leczy się sam w ciągu 8-24 tygodni po porodzie. Na sprawność procesu samoistnego leczenia i końcowy efekt ma znaczenie wielkość rozejścia oraz stan całek kresy białej, a także ułożenie dziecka w macicy i ogólna sprawność organizmu. Przyjmuje się, że problem z nadmiernym rozejściem mięśni w czasie ciąży, pojawia się, kiedy przekracza ono 3 cm.

Rozejście mięśni prostych brzucha w ciąży zwiększa m.in. wysoka waga urodzeniowa dziecka, ciąża mnoga, kolejna ciąże, nieprawidłowa postawa, nadmierna praca mięśni brzucha w ostatnim trymestrze ciąży, a także predyspozycje genetyczne. Na większość tych czynników nie mamy wpływu, możemy jednak wesprzeć mięśnie proste brzucha poprzez wyeliminowanie do końca ciąży oraz w pierwszym okresie połogu ćwiczeń angażujących mięśnie skośne brzucha (ćwiczenia związane z obracaniem lub zginaniem tułowia w bok). Pomocne również może okazać się wzmacnianie mięśni brzucha i dna macicy jeszcze przed ciążą. Dodatkowo w okresie ciąży warto zadbać o prawidłową postawę ciała, która nie tylko zmniejszy ryzyko powikłań związanych z rozejściem się mięśni ale również poprawi krążenie, zniweluje dolegliwości bólowe w plecach.

Aby rozpoznać wystąpienie u siebie RMPB wystarczy wykonanie prostego i samodzielnego testu. Połóż się na plecach i zegnij nogi w kolanach, tak aby stopy pozostały na ziemi. Następnie lekko unieś głowę - jak przy robieniu brzuszków. Ręką z palcami skierowanymi w dół, dotknij mięśni brzucha od mostka do pępka. Jeśli w brzuchu wyczujesz "dziurę" i możesz w nią włożyć trzy, cztery palce, oznacza to, że cierpisz na rozstęp mięśni prostych brzucha.

W przypadku stwierdzenia u siebie rozejścia się mięśnia prostego brzucha warto jak najszybciej podjąć pierwsze kroki niwelujące dolegliwość. Odpowiednio szybko wdrożona rehabilitacja czy fizjoterapia może znacznie zniwelować nieestetyczny wygląd brzucha dotkniętego RMPB (dzięki działaniu hormonów ciążowych praca z rozejściem jest łatwiejsza w pierwszych miesiącach od porodu) ale przede wszystkim oszczędzić kobiecie innych przykrych skutków osłabienia mięśni brzucha po porodzie.

Leczenie może zająć od 12 tygodni do 6-9 miesięcy, a czasem nawet i roku. Im większe rozejście i gorszy stan kresy oraz mięśni głębokich brzucha, tym dłużej potrwa skuteczna terapia. Na szczęście RMPB to stan odwracalny i rozstęp mięśni prostych brzucha można zamknąć (nawet po kilku latach od ostatniego porodu) dzięki sumiennej i regularnej pracy z rehabilitantem lub fizjoterapeutą oraz skorygowaniu złych nawyków w postawie i wykonywaniu codziennych czynności.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

WIOSENNA PROMOCJA %% Rabaty do -60%