window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417');
×
Rozszerzanie diety niemowlaka krok po kroku

Czy wiesz, jak wspierać rozwój dziecka poprzez żywienie? W pierwszych miesiącach życia maluszek karmiony jest wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym, z którym otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Z upływem czasu samo mleko przestaje dziecku już wystarczać i wtedy rodzice muszą podjąć nowe wyzwanie - konieczne staje się rozszerzanie diety niemowlaka, czyli wprowadzanie do jadłospisu różnorodnych produktów z poszczególnych grup spożywczych. Jeśli zastanawiasz się, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka, na czym polega rozszerzanie diety niemowlaka krok po kroku i dlaczego prawidłowe żywienie w pierwszych trzech latach życia jest takie ważne, zachęcamy Cię do lektury naszego nowego wpisu blogowego. Owocnego czytania!

Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka?

Pierwsze kluczowe pytanie związane z rozszerzaniem diety niemowlaka dotyczy momentu, w którym należy zacząć podawać maluszkowi nowe potrawy. Czas ten jest ściśle określony. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii Hepatologii i Żywienia Dzieci z 2021 roku, zaleca się, aby dietę niemowlaka zacząć rozszerzać po ukończeniu 6. miesiąca życia. W tym czasie mleko jako jedyny pokarm nie ma już wystarczającej ilości składników odżywczych i energii, niezbędnych do prawidłowego wzrastania organizmu. Co ważne układ pokarmowy półrocznego dziecka jest już na tyle rozwinięty, by móc trawić nowe składniki pokarmowe. Maluch osiąga także dojrzałość nerwowo-mięśniową, dzięki której potrafi kontrolować ruchy głowy i szyi i jeść z łyżeczki. Ponadto większość 6-miesięcznych maluchów całkiem nieźle radzi sobie ze spożywaniem posiłków o różnych konsystencjach.

Jakie sygnały ze strony dziecka wskażą ci, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka? Podstawowym z nich jest stabilne siedzenie z podparciem lub bez. Ponadto Twoja pociecha powinna wykazywać zainteresowanie jedzeniem, które objawia się wyciąganiem ku niemu rączek i wkładaniem podanego produktu do ust, a następnie próbą przeżucia pokarmu i połknięcia go. Poza tym dane maluchowi jedzenie nie jest wypychane przez niego językiem. Jeśli zauważysz, że Twoja pociecha krztusi się podczas jedzenia, wyraża niechęć do spożywania posiłków lub brak jej apetytu, warto udać się z dzieckiem do pediatry, który pomoże w rozpoznaniu możliwych przyczyn trudności w jedzeniu.

Rozszerzanie diety u niemowlaka – co będzie Ci potrzebne?

Początkowe miesiące, w których maluch wzbogaca swój jadłospis, są tak naprawdę nauką jedzenia, a nie jedzeniem w ścisłym tego słowa znaczeniu. Większość składników odżywczych niemowlę wciąż otrzymuje wraz z mlekiem, a podawane mu dodatkowo pokarmy mają na celu zapoznanie dziecka z nowymi smakami i konsystencjami oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Kosztowanie nowych produktów niechybnie skończy się na tym, że wszystko wokół malucha będzie brudne, włącznie z nim samym. Z tego względu warto mieć pod ręką śliniaczek w postaci apaszki lub fartuszka. Rodzice małych dzieci cenią sobie wodoodporne śliniaki silikonowe z kieszonką, do której trafia upuszczone jedzenie. Równie przydatny jest śliniak apaszka zawiązywany pod szyją. Chroni on ubranko przed ulewaniem, ślinieniem się i zabrudzeniami powstałymi podczas karmienia.

Drugim akcesorium, bez którego trudno wyobrazić sobie rozszerzanie diety u niemowlaka są krzesełka do karmienia. Taki mebelek jest nie tylko wygodny, ale i bezpieczny, ponieważ pozwala dziecku na przyjęcie pozycji siedzącej. W takim ustawieniu znacznie łatwiej jest połykać kęsy pokarmów. Krzesełko do karmienia powinno być stabilne i komfortowe w użyciu. Oznacza to, że przy jego wyborze koniecznie trzeba zwrócić uwagę na: konstrukcję produktu (powinna być lekka, ale i solidna), bezpieczeństwo (obowiązkowo potrzebne są pasy bezpieczeństwa) i praktyczność (dobrze, aby krzesełko rosło wraz z dzieckiem). Kluczowym elementem krzesełka do karmienia jest tacka, odpowiednio duża i łatwa do wyczyszczenia. Nie obędzie się też bez naczyń i sztućców do karmienia. Dla małych dzieci polecane są talerzyki z przegródkami oraz silikonowe miseczki z przyssawką. Specjalnie dla małych rączek zostały też stworzone łyżeczki i widelce z uchwytem kątowym, które łatwiej jest wziąć do dłoni.

Jak rozszerzać dietę niemowlaka?

Podstawowa zasada stosowana przy rozszerzaniu diety niemowlaka brzmi: “rodzic/opiekun decyduje, kiedy i co zje dziecko, natomiast dziecko decyduje, ile zje”. Oznacza to, że możesz podawać maluchowi przygotowywane przez siebie dania, ale nie powinnaś zmuszać go do jedzenia, a jedynie zachęcać. Kolejność wprowadzania produktów do diety malucha również ma znaczenie. Dziecko przyzwyczajone jest do słodkiego smaku mleka, dlatego zaleca się, aby w jadłospisie niemowlaka w pierwszej kolejności znalazły się warzywa. Dopiero po 2 tygodniach od podania warzyw daj mu pierwsze owoce.

Nowe produkty dodawaj do jadłospisu pojedynczo z odstępem 3-5 dni, koniecznie w niewielkiej ilości. Takie działanie ma na celu obserwację dziecka i rozpoznanie ewentualnych objawów nietolerancji pokarmowej, takich jak zaczerwienienie skóry, wysypka czy biegunka. Bardzo często zdarza się, że maluch odrzuca podawany mu produkt. Nie zniechęcaj się i nie rezygnuj z przygotowania dziecku ponownie tego samego posiłku. Czasem dziecko potrzebuje aż 10-15 prób, by oswoić się z nowym smakiem i zaakceptować go.

Jak rozszerzać dietę niemowlaka w kontekście konsystencji pokarmów? Przez pierwsze dwa miesiące maluch powinien jeść gęste kaszki i potrawy w postaci gładkiego puree, a gdy będzie już sobie z nimi dobrze radził, możesz podawać mu papki i puree z grudkami. W 9-10 miesiącu życia niemowlę poradzi sobie z drobno posiekanymi pokarmami oraz miękkimi produktami pokrojonymi na kawałki. Roczny maluch może otrzymywać rozdrobnione dania jedzone przez dorosłych pod warunkiem, że nie są one solone, słodzone i ostro przyprawione. Pomimo tego, że u 6-miesięcznego dziecka dopiero pojawiają się zęby mleczne, nie stoi to na przeszkodzie, by niemowlę uczyło się gryzienia i żucia pokarmów.

Rozszerzenie diety niemowlaka krok po kroku

Rozszerzanie diety dziecka tuż tuż, a Ty nie wiesz, jak się za to wszystko zabrać? Poniższe informacje pomogą Ci przygotować się do tego zadania.

1. Liczba posiłków uzupełniających podawanych niemowlakowi jest następująca:

 • 6-8-miesięczne niemowlę: 1-3 posiłki w ciągu dnia
 • 9-11-miesięczne niemowlę: 3-4 posiłki w ciągu dnia
 • 12-24miesięczne niemowlę: 3-4 posiłki w ciągu dnia

Maluch powinien być karmiony mlekiem na żądanie, otrzymując w 6. miesiącu życia średnio 4. posiłki mleczne dziennie, każdy o wielkości porcji 150-160 ml, natomiast od 7. do 12. miesiąca życia 3 posiłki mleczne dziennie o wielkości porcji 170-180 w 7. i 8. miesiącu życia i 190-220 ml w 9.-12. miesiącu życia. Nie zawsze dziecko ma taki sam apetyt, dlatego podane wartości są orientacyjne

2. Jak rozszerzać dietę niemowlaka? Wprowadzaj do niej stopniowo:

 • gluten, który znajduje się w produktach zbożowych;
 • warzywa w formie puree - gotowane i miksowane;
 • owoce;
 • mięso;
 • jaja;
 • ryby, najlepiej tłuste ryby morskie, w tym łosoś norweski, pstrąg, dorsz, sardynki, śledź atlantycki;
 • przetwory mleczne.

Poza zalecanym wprowadzeniem w pierwszej kolejności warzyw, kolejność dawania dziecku produktów jest dowolna, jednak nie zapomnij, by jadłospis Twojego dziecka był urozmaicony. Pamiętaj też, że do 1. roku życia niemowlęciu nie wolno podawać: cukru, soli, grzybów, miodu, mleka krowiego, a do 4 roku życia herbaty z kopru włoskiego. Nie obawiaj się podawać produktów potencjalnie alergizujących (mleko krowie, jaja, orzeszki ziemne, inne orzechy, ryby i owoce morza) - badania wykazały, iż ich eliminowanie nie zmniejsza ryzyka wystąpienia u dziecka alergii pokarmowej.

3. Od 6. miesiąca życia podawaj dziecku do picia wodę. Do 1. roku życia nie proponuj maluchowi soków, a jeśli chcesz je wprowadzić do diety rocznego dziecka, podawaj je do 3. roku życia w niewielkich ilościach (½ szklanki dziennie). Soki są niewskazane ze względu na ryzyko rozwoju próchnicy i otyłości.

4. Pierwszy posiłek uzupełniający wprowadź na miejsce tego posiłku mlecznego, z którego dziecku najłatwiej jest zrezygnować. Podobnie postępuj z eliminacją kolejnych posiłków mlecznych. Od 8. miesiąca życia możesz dać dziecku do ręki przekąskę do samodzielnego jedzenia, a po 1, roku życia posiłki o dowolnej konsystencji.

Jakie korzyści daje prawidłowe rozszerzanie diety u niemowlaka?

Rozszerzanie diety dziecka to ważne wydarzenie, które ma duży wpływ na dalszy rozwój malucha. Produkty trafiające do jadłospisu niemowlaka nie pozostają bez wpływu na jego zdrowie. Zgodnie z koncepcją programowania żywieniowego, dieta w pierwszych 3 latach życia ma niezwykle istotne znaczenie na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i kostnego oraz zmniejszenie ryzyka niektórych chorób. Już od najmłodszych lat kształtują się nawyki żywieniowe i preferencje osobnicze. Zróżnicowany jadłospis to najlepszy start w przyszłość.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wpisowi rozszerzanie diety dziecka nie będzie miało przed tobą tajemnic. Twój trud włożony w opiekę nad niemowlakiem naprawdę ma znaczenie! Jeśli interesują Cię inne tematy parentingowe, zajrzyj do naszych pozostałych artykułów. Zapraszamy!

Bibliografia:

 1. Halina Weker i Marta Barańska., “Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym”, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014.
 2. Halina Szajowska i wsp., ”Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci”, Standardy Medyczne, Pediatria, 2021.
 3. Jacek Mrukowicz i wsp., “Poradnik żywienia niemowląt., Medycyna Praktyczna, 2014.
Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 08:00 do 16:00

Kontakt

Zapisz się do newslettera i odbierz

20 zł w prezencie na pierwsze zakupy!

Newsletter