×
Sensory Toys - zabawki Canpol opracowane przez ekspertów

Czy wiesz, że w ciągu 1. roku życia dziecka wielkość jego mózgu zwiększa się prawie trzykrotnie, a za każdym razem, kiedy noworodek użyje jednego ze zmysłów, tworzą się nowe połączenia neuronowe?

W czasie intensywnego rozwoju ważne są odpowiednie bodźce, dlatego z myślą o prawidłowej stymulacji zmysłów maluszków stworzyliśmy NOWĄ serię zabawek sensorycznych Sensory Toys, wspierających ich rozwój od pierwszych chwil. Czerwono-czarno-biały wzór stymuluje wzrok, łatwe w chwytaniu elementy trenują zdolności manualne i motoryczne, a piszczące i szeleszczące dźwięki pobudzają zmysł słuchu. 

Jak wspierać rozwój wzroku niemowlęcia?

Czy wiesz, że ćwicząc skupianie uwagi na przedmiocie wpływasz na rozwój inteligencji dziecka? Dowiedz się jakie zmiany w rozwoju wzroku zachodzą na przestrzeni 12. miesięcy od urodzenia.

Zmysł wzroku rozwija się najbardziej intensywnie w pierwszym roku życia dziecka, ale kształtuje się już na początku życia płodowego.

Po porodzie wzrok dziecka nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Noworodek nie rozpoznaje jeszcze ostrości, poszczególnych kolorów i głębi, mruży oczy w odpowiedzi na ostre światło. Kilkudniowy maluch rozpoznaje wyraz twarzy rodzica na odległość 30 cm. Świat zewnętrzny dla takiego maluszka jest szary, bez kształtu i barwy, a w dodatku zupełnie nieruchomy. W kolejnych dniach rozwój wzroku następuje jednak bardzo szybko i pod koniec 1. miesiąca życia maluch powinien już skupiać uwagę na światłach i przedmiotach znajdujących się w odległości 20-30 cm od jego twarzy. Możliwe też, ze zaczyna rejestrować ruch, a nawet podejmować (niezdarne jeszcze na tym etapie), próby wodzenia wzrokiem za poruszającym się przedmiotem.

Około 2-3 miesiąca życia dziecko nawiązuje pierwszy kontakt wzrokowy z rodzicem. Nie jest on jednak jeszcze całkiem uświadomiony. W pierwszym półroczu rozwija również takie umiejętności jak: sięganie rączkami w kierunku widzianych obiektów, chwytanie i przyciąganie przedmiotów do ust, sprawne wodzenie wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami.

W pierwszych 3. miesiącach życia maluch widzi na odległość 40-60 cm. Dostrzega poszczególne fragmenty twarzy, takie jak usta, oczy, rozpoznaje zmiany w mimice i odpowiada uśmiechem na uśmiech.

Pierwszymi kolorami jakie dostrzega maluch i to już w pierwszych miesiącach życia są: czarny, biały i czerwony. W tej właśnie tonacji niemowlę dostrzega obrazy mniej więcej do ukończenia 3 miesiąca życia

Rozwój wzroku w drugim półroczu życia dziecka

Gdy maluch skończy pół roku dostrzega więcej barw, śledzi ruch przedmiotów i rozpoznaje poszczególne kształty

Obserwuje otoczenie w pełnym polu widzenia. Lubi także obserwować ruch przedmiotów, wyrzuca zabawki i patrzy w którym miejscu upadną.

W drugim półroczu, szczególnie między 5. i 7. miesiącem życia dziecka intensywnie rozwija się koordynacja oko-ręka w połączeniu z rozwojem motoryki, czyli chwytania i manipulowania przedmiotami w dłoni, potrząsania zabawkami, uderzania nimi. Ruchy nabierają celowości. W tym okresie rozwija się również pamięć wzrokowa. Maluch rozpoznaje to co mu znane (osoby, przedmioty). Zapamiętuje mimikę twarzy. Po ukończeniu 12.miesiąca życia osiąga poziom widzenia dorosłego człowieka.

Gdy maluch skończy rok

W drugim roku życia dziecko ćwiczy pamięć wzrokową, zapamiętuje kształty, kolory, elementy otoczenia, miejsca, w których przebywa. Rozróżnia przedmioty i potrafi układać obrazki z elementów w całość.

Jak wspierać rozwój zmysłu wzroku przy pomocy zabawek?

Tak jak w przypadku większości kompetencji w okresie wczesnodziecięcym, najlepsze efekty osiąga się poprzez aktywną zabawę. Warto wiedzieć, że stymulacja wzroku wpływa pozytywnie nie tylko na samo widzenie, ale także na rozwój mózgu niemowlęcia.

W pierwszych tygodniach życia dziecka wybierz zabawki w kontrastowych kolorach: czerni, czerwieni i bieli, przedstawiające proste geometryczne kształty Na tym etapie to właśnie one będą najbardziej interesujące dla Twojej pociechy. Pastele i bardziej skomplikowane wzory zostaw na później.
Zabawki z kolekcji Sensory Toys idealnie sprawdzą się podczas pierwszych zabaw, a wszystko dzięki kontrastowym kolorom, prostym, geometrycznym kształtom i dodatkowymi intrygującymi malca elementami - jak np. piszczki, grzechotki, czy też bezpieczne lusterka, w których dziecko może obserwować swoje odbicie i zmieniającą się mimikę.

Cała kolekcja Sensory Toys swoimi kontrastowymi kolorami pobudza zmysł wzroku noworodka i niemowlęcia, dodatkowo posiada bezpieczne lusterka w których dziecko widzi swoją twarz i zmieniającą się mimikę. Jeszcze nie ma świadomości, że to jego odbicie. Bawi się więc z „kolegą”.

Jak wspierać rozwój dziecka poprzez dotyk już od pierwszych chwil?

Dotyk pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju emocjonalnym i fizycznym dziecka. Dzięki zmysłowi dotyku maluch poznaje świat i buduje relacje z innymi bazujące na bliskości i bezpieczeństwie. Podpowiadamy w jaki sposób wspierać rozwój dziecka w tym zakresie

Zabawa z różnymi fakturami

Do pierwszych zabaw wykorzystujemy głównie zabawki dostarczające maluchom bodźców wzrokowych. Kolejne zabawki mogą, a nawet powinny stymulować jednocześnie kilka zmysłów. W czwartym miesiącu życia kiedy dzieci zaczynają dotykać i próbują chwytać przedmioty, warto zapoznawać je z różnymi fakturami i materiałami, z których są wykonane.

Zabawką doskonale pobudzającą zmysł dotyku jest miękka, otwierana książeczka Sensory Toys. Jej poszczególne elementy są wykonane z materiałów o różnych fakturach: gładkich i chropowatych, szeleszczących i puszystych.. W książeczce ukryte jest również lusterko, w którym maluch może obserwować swoje odbicie. . Książeczka zawiera też odpinane elementy, dzięki którym dziecko ćwiczy motorykę rączki, a jej kontrastowa kolorystyka przyciągnie uwagę nawet kilkutygodniowego malucha .

Inną również pozytywnie wpływająca na rozwój zmysłu dotyku zabawką z kolekcji Sensory Toys jest kontrastowa zawieszka do wózka lub fotelika .Dziecko zainteresowane ruchomymi elementami zawieszki chętnie wyciąga do nich rączki i próbuje się nimi bawić. Zabawka kryje wiele niespodzianek, które z pewnością zajmą malca na długi czas. Posiada dzwoneczek, grzechotkę oraz elementy szeleszczące, elastyczne gryzaki i bezpieczne lusterko.

Jak wspierać rozwój słuchu u dziecka poprzez zabawę?

Głos mamy i taty

Małe dzieci uwielbiają słuchać głosu opiekunów. Nawet noworodkowi możesz zacząć czytać pierwsze wierszyki, czy proste rymowanki. Jeśli potrafisz śpiewaj mu również piosenki, naśladuj odgłosy zwierząt lub pobaw się z maluszkiem w powtarzanie dźwięków, które wydaje.

Zabawki z grzechotką

Dzieci lubią także odgłosy grzechotki. Na początku maluch nie potrafi jednak sam chwytać i bawić się zabawką, dlatego wsparcie rodzica jest tu niezbędne. Do pierwszych zabaw idealnie sprawdzą się miękkie, zabawki pluszowe z grzechotką w kontrastowych ,biało-czerwono-czarnych barwach, które maluszek widzi jako pierwsze. Dzięki temu w trakcie zabawy stymulowany będzie nie tylko zmysł słuchu, ale również wzroku.

Zabawki z pozytywką

Karuzele z różnorodnymi melodiami, czy zabawki z pozytywką również pobudzają zmysł słuchu dziecka. Ważne, by dźwięki te nie były jednak zbyt głośne. Przy delikatnej melodii dzieciom łatwiej jest się wyciszyć i usnąć.

Dla noworodka możesz wybrać kontrastową karuzelę z pozytywką z kolekcji Sensory Toys, która swoją melodią będzie pozytywnie wpływać na rozwój zmysłu słuchu, a swoimi kontrastowymi barwami będzie stymulować zmysł wzroku malucha. Z czasem, gdy ten zacznie wyciągać w jej stronę rączki i próbować chwycić za ruchome elementy będzie też pozytywnie oddziaływać na jego rozwój motoryczny. Zabawki można łatwo odpiąć od karuzeli i podać je zaciekawionemu malcowi do zabawy.

Rozwój poprzez zabawę.

Wszystkie produkty z kontrastowej kolekcji Sensory Toys wyposażone są w bardzo ważne elementy wspierające rozwój dziecka już od pierwszych tygodni życia. Nie tylko umilają one czas maluchowi, ale też stymulują prawidłowy rozwój dziecięcych zmysłów oraz ich integrację w jeden spójny, prawidłowo funkcjonujący system. Ich forma i kolorystyka są idealnie dopasowane do aktualnych możliwości poznawczych dziecka. Kolekcja została zaprojektowana z myślą o niemowlętach i noworodkach do 12 miesiąca życia. Nie bez przyczyny! To właśnie w tym okresie zachodzi najwięcej zmian w rozwoju psychoruchowym dziecka i w tym też okresie, poprzez dostarczanie odpowiednich bodźców, mamy największy wpływ na jego dalszy prawidłowy rozwój.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!