window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417');
×
Skaza białkowa u niemowląt - przyczyny, objawy, dieta

Skaza białkowa u niemowlaka to termin znany rodzicom małych dzieci. Jest to potoczne określenie alergii na białko mleka krowiego (ABMK), czyli nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na alergen przyjęty z pożywieniem. Możesz podejrzewać ją u swojego maluszka, jeśli pojawią się pewne objawy – skaza białkowa manifestuje się m.in. pokrzywką, biegunką, nudnościami czy nieżytem nosa. Czy alergia na białko mleka krowiego jest groźna i na czym polega dieta, którą należy wprowadzić po zdiagnozowaniu choroby?

Alergia na białko mleka krowiego – przyczyny

Alergia na białko mleka krowiego to najczęściej spotykany rodzaj alergii pokarmowej. Pojawia się u 2-6% niemowląt i małych dzieci wskutek niepożądanej odpowiedzi układu odpornościowego na zawarte w mleku składniki, takie jak: β-laktoglobulina, α-laktoalbumina czy kazeina. Noworodki i niemowlęta nie mają całkowicie rozwiniętego układu pokarmowego, dlatego trawienie pokarmów nie jest tak efektywne, jak u osób dorosłych. Jest to jeden z czynników mających wpływ na predyspozycje maluchów do rozwoju alergii na antygeny pokarmowe. Ponadto wyższe ryzyko zachorowania na skazę białkową występuje u dzieci, których rodzice mają atopię.

Skaza białkowa - objawy

Skaza białkowa u niemowlaka daje różnorodne objawy. Jeśli symptomy chorobowe pojawią się do dwóch godzin po spożyciu pokarmu (najczęściej obserwuje się je już po kilku minutach po zjedzonym posiłku), są to tzw. objawy natychmiastowe związane z reakcjami IgE-zależnymi. Gdy z kolei symptomy widoczne są dopiero po 48-72 godzinach, nazywane są objawami opóźnionymi i powstają w mechanizmie IgE-niezależnym. Warto pamiętać o tym, że u dziecka mogą pojawić się obydwa typy reakcji.

Po czym poznać, że u malucha występuje skaza białkowa? Objawy alergii na białko mleka krowiego są bardzo zróżnicowane i nie zawsze ograniczają się do jednego układu. Powinny zaniepokoić Cię:

  • objawy skórne: pokrzywka, wysypka grudkowo-krostkowa, zaczerwienienie, świąd, rumień, mrowienie, obrzęk naczynioruchowy;
  • objawy ze strony układu oddechowego: wyciek z nosa, świąd nosa, kichanie, kaszel, sapka u niemowląt, chrypka;
  • objawy ze strony układu pokarmowego: biegunka, nudności, zaparcia, bóle brzucha, kolka, ulewanie;
  • objawy ze strony spojówek: zaczerwienie oczu, świąd, łzawienie, obrzęk powiek.

Najbardziej niebezpieczna jest reakcja anafilaktyczna, której towarzyszą objawy ze strony układu krążenia, w tym spadek ciśnienia krwi i przyspieszona praca serca. Anafilaksja może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, czyli stanu zagrażającemu życiu dziecka.

Skaza białkowa u niemowląt - diagnostyka

Nawet jeśli zauważysz u swojej pociechy wspomniane wyżej objawy, nie musi to oznaczać, że Twoje dziecko ma alergię pokarmową. Nim podejmiesz samodzielnie jakiekolwiek kroki, koniecznie zgłoś się najpierw do specjalisty. Dopiero gdy lekarz zdiagnozuje alergię na białko mleka krowiego, można wdrożyć odpowiednie leczenie. Na jakiej podstawie stawia się rozpoznanie choroby? Skaza białkowa u niemowląt stwierdzana jest, gdy:

  • objawy ustępują całkowicie lub w znaczącym stopniu po eliminacji białek mleka krowiego (BMK) z diety;
  • po przeprowadzeniu doustnej próby prowokacji białkami mleka krowiego następuje zaostrzenie symptomów chorobowych.

Uzupełnieniem diagnostyki są punktowe testy skórne oraz oznaczenie stężenia IgE swoistych dla białek mleka. Wspomniana eliminacja białek mleka krowiego polega na wprowadzeniu diety bezmlecznej u matki, jeśli dziecko karmione jest naturalnie lub podawaniu niemowlęciu specjalnie dobranego rodzaju mleka modyfikowanego (mieszanki o wysokim stopniu hydrolizy lub mieszanki aminokwasowej), gdy dziecko karmione jest sztucznie. W pierwszym przypadku dieta eliminacyjna młodej mamy trwa zwykle 1-2 tygodnie, w czasie których obserwuje się stan kliniczny dziecka. Dalsze występowanie objawów jest wskazaniem do przedłużenia diety bezmlecznej. U dzieci z ciężkimi objawami alergii na białko mleka krowiego konieczne może być przerwanie karmienia piersią i rozpoczęcie podawania odpowiedniej mieszanki mlecznej.

Skaza białkowa u niemowląt - leczenie i dieta

Podstawą leczenia skazy białkowej u dziecka jest zmiana jadłospisu. U maluchów karmionych wyłącznie piersią to kobieta wyklucza z diety mleko i produkty mleczne. Starszaki, które mają już rozszerzaną dietę, również nie mogą spożywać produktów zawierających białka mleka krowiego. BMK mogą znajdować się także w takich produktach, jak budyń, czekolada, niektóre rodzaje chleba, herbatniki, sosy czy lody, dlatego w razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy dietetyka, który wskaże, co może być potencjalnym źródłem alergenu. Doradzi również, jak uzupełnić wapń w diecie malucha, który nie może jeść mleka i nabiału.

Mamy, którym lekarz zaleci czasową zmianę sposobu karmienia dziecka, muszą zaopatrzyć się w butelki do karmienia. Będą nimi podawały wskazany przez pediatrę hydrolizat białek mleka. Dla dzieci z łagodną i umiarkowaną postacią ABMK przeznaczone są mieszanki o wysokim stopniu hydrolizy, w których białka mleka krowiego są rozłożone na peptydy. W ciężkiej postaci alergii konieczne jest zastosowanie mieszanek elementarnych, w których białko podawane jest w postaci aminokwasów.

Czy wiesz już, czym jest skaza białkowa u niemowlaka i jakie objawy mogą na nią wskazywać? Im szybciej rozpoznasz u malucha niepokojące symptomy chorobowe, tym prędzej będzie można wprowadzić odpowiednie leczenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o żywieniu maluszka, przeczytaj inne wpisy blogowe dostępne na naszej stronie. Zapraszamy!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 08:00 do 16:00

Kontakt

Zapisz się do newslettera i odbierz

20 zł w prezencie na pierwsze zakupy!

Newsletter