window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-10827022417'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-N8327BQ');
×
Sposoby na ból okolic intymnych po porodzie

Połóg dla wielu kobiet jest czasem bolesnej rekonwalescencji, zwłaszcza gdy w trakcie akcji porodowej doszło do pęknięcia lub nacięcia krocza. Choć gojenie się tej rany może powodować duży dyskomfort jest kilka sposobów na złagodzenie dolegliwości bólowych.

Sposoby na ból okolic intymnych po porodzie

Ból krocza po porodzie pojawia się praktycznie u każdej kobiety, która rodziła siłami natury. Połóg po porodzie bez użycia kleszczy, nacinania krocza (lub pęknięcia) krocza i jego zszywania jest stosunkowo najmniej bolesny. Konieczność nacięcia lub niewielkie pęknięcie krocza powoduje ranę, która zazwyczaj potrzebuje około dwóch tygodni na wygojenie się (szwy ściągane są po około 5-6 dniach).
Choć połóg przetrwać musi każda świeżo upieczona mama, na szczęście istnieją sposoby na łagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości. Co robić, by zmniejszyć ból, przyspieszyć proces gojenia i ułatwić sobie życie?

Pierwszą i jedną z najważniejszych broni w walce z bólem po porodzie siłami natury są poduszki poporodowe (tutaj link) wypełnione granulatem. Ich specjalna budowa pozwala na swobodne siadanie bez obawy o ucisk rany krocza. Zazwyczaj poduszki te przypominają kształtem koło do pływania z otworem w środku. Lekarze zalecają aby nie przebywać w pozycji siedzącej zbyt długo ze względu na ucisk krocza i brak dostępu powietrza do rany, ale dzięki specjalnej poduszce poporodowej karmienie czy pielęgnacja noworodka może okazać się znacznie wygodniejsza w połogu.

Kolejnym ważnym elementem niwelującym ból krocza po porodzie jest właściwa higiena rany. Częste przemywanie jej (najlepiej po każdej wizycie w toalecie) delikatnym płynem antybakteryjnym oraz specjalnymi preparatami aptecznymi przyspieszy jej prawidłowe gojenie. Wiele kobiet z powodzeniem stosuje również tzw. nasiadówki z ziołowych naparów (kwiatu lawendy, rumianku, nagietka, arniki) o działaniu łagodzącym, odkażającym i przeciwzapalnym. Warto tu wspomnieć również o wodzie z nadmanganianem potasu, który cechuje się działaniem utleniającym oraz odkażającym i doskonale sprawdzi się w pielęgnacji rany poporodowej.

Okolice intymne należy delikatnie lecz dokładnie osuszać jednorazowym ręcznikiem lub strumieniem powietrza z suszarki (uwaga jednak na zbyt gorące powietrze!), tak aby zminimalizować możliwość przeniesienia na ranę zanieczyszczeń, powodujących infekcje i zapalenia. Częste zmienianie podkładów poporodowych i podpasek, wietrzenie rany gdy tylko to możliwe i korzystanie z przewiewnej, bawełnianej bielizny również sprzyja szybszemu gojeniu się uszkodzeń w obrębie krocza. Dodatkowo ćwiczenie mięśni Kegla (podtrzymujących pochwę i odbyt), poprawia krążenie krwi w okolicach narządów rodnych, tym samym przyspieszając regenerację rany. Ponadto duże ilości płynów oraz dieta wzbogacona w błonnik pokarmowy zapobiega zaparciom i trudnościom w wypróżnianiu się, a jest to szczególnie ważne, gdy podczas porodu doszło do uszkodzenia zwieracza odbytu. Dieta na zaparcia pomaga zapobiegać zastojom stolca w jelitach, które utrudniają gojenie się poporodowych ran krocza.

Silniejszy ból pomogą złagodzić chłodne okłady (pamiętajmy jednak by nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry, gdyż może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego), apteczne maści (np. nagietkowa) oraz bezpieczne leki przeciwbólowe (takie jak np. paracetamol).

Jeśli jednak dolegliwości bólowe trwają zbyt długo (powyżej miesiąca), wystąpi silne zaczerwienienie, krwawienie, obrzęk lub nieprzyjemny zapach, ból powróci po okresie połogu lub wystąpią inne niepokojące dolegliwości konieczna może okazać się wizyta u lekarza, gdyż zakażenie okolic intymnych w połogu może okazać się niebezpieczne jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

 Wielkanoc z Rabatami %% do -60%