window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-10827022417'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-N8327BQ');
×
Sposoby na bolesne ząbkowanie

Przez wyrzynanie się pierwszych ząbków przejść musi każdy Maluch, a wraz z nim jego rodzice. Bywa to czas trudny dla obu stron, zwłaszcza gdy ząbkowanie okazuje się być bardzo bolesne. Istnieją jednak sposoby na złagodzenie bólu i gadżety ułatwiające przejście przez ten okres.

Co na bolesne ząbkowanie

Moment, w którym rozpocznie się ząbkowanie jest bardzo indywidualny dla każdego dziecko. U niektórych niemowląt pojawi się już nawet około 3 miesiąca życia, inne pierwszymi ząbkami pochwalą się dopiero około roku – niestety nie ma na to reguły. Kolejność pojawiania się uzębienia również bywa bardzo zróżnicowana, zazwyczaj jednak jako pierwsze wyrzynają się dolne, przednie ząbki (jedynki i siekacze).

Przebijanie się ząbków poprzez dziąsło bywa dla dziecka nie tylko bolesne — w konsekwencji prowadzić może u Malca do rozdrażnienia, płaczu, problemów z uśnięciem, spadku apetytu, a nawet wystąpienia gorączki. Objawy bólowe złagodzić można kilkoma domowymi sposobami.

Najprostszym sposobem może okazać się podanie schłodzonego w lodówce gryzaka np. wodnego. Chłodny gryzak przyniesie nie tylko ulgę w bólu ale potencjalnie zmniejszy opuchliznę nabrzmiałych dziąseł. Pamiętaj jednak, by gryzaki zawsze chłodzić w lodówce — nigdy w zamrażalniku — zamrożone mogą bowiem uszkodzić wrażliwą śluzówkę jamy ustnej niemowlęcia, a nawet doprowadzić do odmrożeń. Równie efektywnie, choć w inny sposób, zadziałają gryzaki wyposażone w specjalne masujące wypustki i faktury. Dziecko gryząc tego typu przyrząd w naturalny sposób wykona masaż wrażliwych dziąseł uśmierzając tym samym ból i swędzenie.

Jeśli niemowlę nie stawia oporu masaż dziąseł może wykonać również samodzielnie rodzic palcem lub specjalną silikonową szczoteczką. Tego typu masaż warto zacząć powoli i delikatnie by wyczuć czy dziecku taka forma łagodzenia bólu odpowiada, niechęć do masażu z pewnością zakomunikuje płacząc lub zaciskając usta — przede wszystkim nie można wykonywać go na siłę gdyż może przynieść to odwrotny skutek. Masować można również policzki dziecka — taka forma masażu pozwoli mięśniom twarzy rozluźnić się a niemowlakowi poczuć się komfortowo i bezpiecznie, co pozwoli mu przynajmniej na jakiś czas zapomnieć o bólu.

Innym skutecznym sposobem może okazać się naturalna ziołowa herbatka. Na ząbkowanie polecane są szczególnie napary z melisy (naturalnie uspokaja dziecko i łagodzi rozdrażnienie), z owoców dzikiej róży (zawierających witaminę C i przeciwutleniacze, a więc dodatkowo działających dobrze także na odporność dziecka), z rumianku (łagodzącego stany zapalne), kocimiętki, a także goździków. Do tego typu napojów nie dodajemy cukru, a chcąc dodatkowo złagodzić objawy można napar wmasowywać bezpośrednio w dziąsła za pomocą gazika.

Niektóre mamy w przypadku bolesnego ząbkowania stosują alternatywne sposoby na jego łagodzenie – jednym z bardziej znanych (zwłaszcza wśród celebrytów) są bursztynowe koraliki. Uważa się bowiem, że naturalny bursztyn posiada właściwości przeciwzapalne, uśmierzające ból i wspomagające leczenie ran poprzez wytwarzane przez siebie związki eteryczne wchłaniane przez organizm. Decydując się na takie rozwiązanie, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, eliminując ryzyko uduszenia się lub połknięcia bursztynu: korale powinny być krótkie, by dziecko nie mogło za nie ciągnąć.

Ostatnią deską ratunku mogą okazać się środki lecznicze, np. homeopatyczny lek Camilia, zawierający składniki pochodzenia roślinnego. Nie ma w nim żadnych dodatków chemicznych, konserwantów, cukrów ani alkoholu, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny dla najmłodszych. Część preparatów żelowych przeznaczonych do łagodzenia objawów ząbkowania zawiera w swoim składzie działającą znieczulająco lidokainę, której warto unikać ze względu na jej potencjał do wywoływania silnych reakcji alergicznych (nawet przy prawidłowym stosowaniu).

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

WIOSENNA PROMOCJA %% Rabaty do -60%