×
Sposoby na problemy z laktacją

Laktacja spędza sen z powiek zarówno przyszłym jak i świeżo upieczonym mamom. Problemów z nią obawiają się nawet doświadczone w temacie kobiety. Na zaburzenia produkcji mleka wpływ może mieć wiele czynników. Na szczęście jednak są też sposoby, by w naturalny sposób poradzić sobie z nieidealną laktacją.

Produkcja mleka wydaje się czymś prostym i naturalnym — po narodzinach dziecka pojawia się w raz z nim pokarm. Żadna kobieta nie zakłada problemów z laktacją, a jednak w większości przypadków już na sali poporodowej musi pojawić się doradca laktacyjny by pomóc nam „rozkręcić laktację”. Wiele młodych mam mówi wręcz o „walce o mleko” w pierwszych dniach po porodzie.

Za produkcje mleka odpowiedzialna jest głównie prolaktyna — hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, którego znaczny wzrost obserwuje się właśnie w okresie karmienia piersią. Dodatkowo duży wpływ na wytwarzanie pokarmu ma również oksytocyna. Po porodzie znaczna utrata krwi, przemęczenie, zdenerwowanie i stres mogą upośledzać prawidłowe wytwarzanie tych dwóch ważnych dla produkcji pokarmu hormonów. Do tematu karmienia zatem warto podejść na spokojnie aby negatywnymi emocjami nie zaburzać naturalnych procesów w organizmie stymulujących laktację.

Innym czynnikiem mającym ogromny wpływ na pojawienie się wystarczających ilości mleka jest technika i częstotliwość przystawiania dziecka do piersi. Częste karmienia, całkowite opróżnianie piersi i efektywne ssanie przez dziecko zwiększają szanse na zdrową laktację. Przystawiaj zatem dziecko do piersi gdy tylko ma ochotę ssać, nie zmieniaj piersi gdy pierwsza nie jest już całkowicie opróżniona (zanim przystawisz maluszka do drugiej piersi, zmień mu pozycję przy pierwszej) i zwracaj uwagę, czy Maluch prawidłowo ssie (unikaj zbyt „płytkiego” chwytania przez dziecko — pierś powinna wypełniać całą buzię dziecka, w ustach musi znaleźć nie tylko brodawka piersi, ale też jak największa część otoczki). Nie unikaj karmienia i budzenia na nie dziecka w nocy. Organizm wydziela wówczas więcej prolaktyny, a więc i pokarmu w piersiach jest więcej. Dodatkowo nocny pokarm jest bogatszy w tłuszcze, więc dziecko karmione nocą szybciej przybiera na wadze.

Problemy z laktacją

Wiele kobiet skarżących się na słabą laktacje decyduje się na pomoc kupując laktator. Regularne opróżnianie piersi (nawet po karmieniu) stymuluje produkcję mleka zwłaszcza w początkowych dniach po porodzie, gdy noworodek nie jest w stanie wypić całego mleka, powinno się je odciągnąć. Tak odciągnięte mleko może zostać podane dziecku w późniejszym czasie jeśli zostało prawidłowo przechowane.

Przy zaburzeniach laktacji nie można zapominać o zbilansowanej diecie i prawidłowym nawadnianiu organizmu. Wśród produktów uznawanych za najbardziej mlekopędne wymienia się: płatki owsiane, orzechy (migdały, nerkowce, orzechy brazylijskie), nasiona kopru włoskiego, słód jęczmienny (w suplementach), nasiona kozieradki, siemię lniane i czosnek. Dodatkowo w diecie karmiącej mamy powinny znaleźć się: ziemniaki, marchew, szparagi jasne, avocado, ogórek zielony, pomidor, sałata, cukinia, banany, melon żółty, arbuz, jabłka, maliny.

Na rynku wspomagaczy laktacji prym wiodą herbatki i napary. To naprawdę dobry sposób aby dostarczyć potrzebnych dla laktacji składników mineralnych przy jednoczesnym dbaniu o nawadnianie organizmu. Dostarczanie wystarczających ilości wody jest niezwykle ważne przy produkcji mleka, dlatego warto pamiętać o szklance wody podczas każdego karmienia.

Problemy z laktacją to jednak nie tylko jej brak. Równie często młode mamy uskarżają się na tak zwany nawał mleka. Jest to zjawisko prawidłowe i w pełni fizjologiczne, świadczące o prawidłowym rozwoju laktacji. Nawał mleczny pojawia się najczęściej około trzeciej-piątej doby po porodzie, ale z czasem samoistnie ustępuje. Najważniejsze w okresie nawału pokarmu jest częste przystawianie dziecka do piersi — przynajmniej osiem razy na dobę. Można również wspomóc się laktatorem, jednak takie wyjście może spowodować, że ilość nadmiaru mleka nie będzie spadała.

Najlepszą jednak radą na wszelkie problemy z laktacją jest zwykłe "Nie poddawaj się!". Idealna laktacja istnieje i choć początki często bywają trudne to jednak dzięki cierpliwości i stosowaniu się do kilku prostych zasad możesz ją osiągnąć.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Sprawdź promocje z okazji Back to School! Rabaty do -50%