×
Starania o dziecko. Część 2. Jak trudności z zajściem w ciążę wpływają na związek?

Zdawać by się mogło, że starania o dziecko to jeden z najbardziej wyczekiwanych i ekscytujących momentów w związku. Czasem jednak zdarza się, że wielomiesięczne próby zajścia w ciążę kończą się niepowodzeniem, a początkową radość przyćmiewa zwątpienie. Partnerzy zaczynają oddalać się od siebie, pojawiają się trudności w komunikacji.... Jak radzić sobie w takiej sytuacji i co zrobić, aby ratować związek?

Lęk przed niepłodnością

Wiele par obawia się niepłodności już po kilku miesiącach bezowocnych starań o dziecko. Zupełnie niesłusznie! Średni czas oczekiwania na zajście w ciążę wynosi pół roku, ale nawet po 6 miesiącach nieudanych prób nie ma się jeszcze czym martwić. Podstawą do diagnostyki niepłodności są co najmniej roczne, regularne starania o dziecko, które nie przynoszą rezultatu. Po tym czasie oboje partnerów powinno udać się do lekarza - kobieta do ginekologa, a mężczyzna do androloga. Diagnostyka niepłodności jest długotrwałym procesem, w czasie którego konieczne jest wykonanie wielu badań. Przed postawieniem rozpoznania nie warto zakładać, że jest się bezpłodnym. Warto jednak pamiętać o tym, że trudności związane z zajściem w ciążę nie leżą tylko po stronie kobiety, ale i mężczyzny. Przyczyną braku ciąży mogą więc być zarówno zaburzenia owulacji, jak i zmniejszona ruchliwość plemników czy niedrożność nasieniowodów.

Istnieje wiele czynników, które nasilają problemy z zajściem w ciążę. Jednym z nich jest stres. Przewlekły stres ma bardzo negatywny wpływ na organizm: prowadzi do wzrostu kortyzolu oraz hamuje wydzielanie prolaktyny i testosteronu. Zaburzenia hormonalne u kobiet są przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania jajników, zakłócenia procesów owulacji i dojrzewania ciałka żółtego. U mężczyzn stres powoduje spadek stężenia testosteronu oraz obniżenie gęstości nasienia. Napięcie wywołane stresem nie tylko rozregulowuje gospodarkę hormonalną, ale też prowadzi do szeregu negatywnych emocji i stanów, takich jak lęk, problemy z koncentracją, apatia, spadek nastroju czy bezsenność. Powstaje efekt błędnego koła - nasilający się niepokój wzmaga stres, który zakłóca funkcjonowanie organizmu i utrudnia utrzymanie dobrych relacji rodzinnych.

Poczucie osamotnienia i niezrozumienia

Reakcje partnerów na trudności z zajściem w ciążę mogą się od siebie różnić, co często powoduje wzajemne poczucie niezrozumienia, ale też osamotnienie. Nietrudno wtedy o wzajemne oskarżenia, powtarzające się kłótnie i drobne sprzeczki. Wielu kobietom towarzyszy w tym czasie poczucie winy wynikające z błędnego założenia, iż to one są odpowiedzialne za brak dziecka. Brak możliwości zaspokojenia potrzeb macierzyńskich prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości, utraty zainteresowania codziennymi aktywnościami, a nawet do stanów depresyjnych i izolacji społecznej. Presja ze strony społeczeństwa i powielany stereotyp konieczności posiadania dzieci jako wyznacznika kobiecości potęgują poczucie braku spełnienia.

Mężczyźni rzadziej wyrażają swoje emocje i niechętnie udają się do lekarza z problemami o podłożu seksualnym. Kulturowo mężczyzna przedstawiany jest jako osoba silna, zdrowa, pozbawiona problemów fizycznych. Zaburzenia erekcji wciąż są tematem tabu, ponieważ dla wielu mężczyzn są powodem do wstydu, co powoduje spadek poczucia własnej wartości. Problemy z niepłodności mogą wywoływać gniew, złość, niepokój, smutek, rezygnację, bezsilność czy poczucie, że się zawiodło.

Strach przed utratą kontroli nad własnym życiem

Niemożność zajścia w ciążę może być interpretowana jako utrata kontroli nad życiem i brak wpływu na przyszłość. Taka konkluzja psychicznie obciąża partnera, wzbudza w nim rozpacz i bezsilność. Potwierdzenie diagnozy niepłodności wiąże się z koniecznością przygotowania się do zmiany planów i akceptacji nowej sytuacji. Wspólna walka o posiadanie dziecka może zbliżyć do siebie partnerów, ale przedłużająca się, nieskuteczna terapia niesie ze sobą ryzyko konfliktów i pogorszenia relacji.

Jak radzić sobie z trudnymi emocjami w związku?

Chęć posiadania dziecka jest dla wielu par jednym z najważniejszych celów życiowych. Kiedy pojawiają się pierwsze trudności z zajściem w ciążę, sytuacja ta budzi duży niepokój i niepewność. Nie warto wtedy wpadać w panikę, lecz przeanalizować, jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy. Na początku dobrze jest przyjrzeć się cyklowi menstruacyjnemu i sprawdzić, kiedy wypadają dni płodne. Być może niemożność zajścia w ciążę wynika ze stresu albo nieprawidłowego trybu życia. Zanim partnerzy zaczną się wzajemnie oskarżać, dobrze jest poszukać przyczyn braku ciąży i wykonać badania profilaktyczne, a po roku prób udać się do lekarza.

Czas, w którym para stara się o dziecko powinien przebiegać w atmosferze wzajemnego zrozumienia i wsparcia. Niedobrze jest narzucać sobie presję i koncentrować wszystkie myśli na dziecku. Trzeba znaleźć czas na inne aktywności i pasje, które sprawiają radość i pozwalają na wspólne spędzanie czasu. Najważniejsza w związku jest komunikacja i wyrażanie swoich potrzeb. Warto rozmawiać, mówić wprost o czym się myśli i czego się oczekuje, ale również słuchać tego, co ma do powiedzenia druga osoba. Dobrze jest się otworzyć i opowiedzieć o swoich emocjach. Nie można zapominać o sferze intymnej - celem zbliżeń nie powinna być jedynie chęć poczęcia dziecka, ale i czerpanie przyjemności, poczucia bliskości i miłości. 

Jeśli czujesz, że nie dajesz sobie rady, a twój związek przeżywa kryzys, nie wahaj się skorzystać wraz z partnerem z pomocy psychologa. 

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!