×
Starania o dziecko. Część 3. Dieta a płodność - jak za pomocą odżywiania zwiększyć szanse na ciążę?

Czy istnieje dieta, która wpływa na płodność i zwiększa szanse na zajście w ciążę? W ostatniej części cyklu chcielibyśmy przyjrzeć się dokładniej właśnie temu tematowi. W poprzednich wpisach wspomnieliśmy, że zdrowy styl życia jest niezwykle ważny podczas starań o dziecko. Teraz wyjaśniamy dokładniej, czy płodność można wspierać odpowiednim odżywianiem. Zachęcamy do czytania!

Styl życia a starania o dziecko

Nie od dziś wiadomo, że zdrowy styl życia to podstawa do zachowania dobrostanu fizycznego i psychicznego. Właściwe odżywianie się oraz umiarkowana aktywność fizyczna są najlepszą profilaktyką chorób cywilizacyjnych. Ale czy to, co jemy i ile się ruszamy może zwiększać szanse na posiadanie dziecka? W ostatnich czasach temat diety dla płodności stał się niezwykle popularny i zaczęto w tym kierunku przeprowadzać badania. Jak się okazuje, niektóre składniki diety są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania narządów rodnych i przebiegu procesów rozrodczych. 

Jak masa ciała wpływa na płodność?

Masa ciała jest ważnym czynnikiem determinującym płodność. Zarówno jej nadmiar (nadwaga lub otyłość) jak i niedobór (niedowaga) zmniejszają prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Badania wykazały, że otyłość wydłuża czas oczekiwania na zajście w ciążę i jest jedną z przyczyn niepłodności. Kontrolowana utrata masy ciała u osób z nadmierną wagą i cyklami bezowulacyjnymi może przywrócić owulację i zwiększyć wskaźnik płodności aż o 5-10%. W przypadku kobiet z niedowagą, korzystny efekt przynosi również przybranie na wadze.

 Problemy z płodnością u osób z nieprawidłową masą ciała wynikają z nadmiaru lub niedostatecznej ilości tkanki tłuszczowej i związanymi z tym zaburzeniami w wydzielaniu hormonów. Tkanka tłuszczowa wytwarza m.in leptynę, adiponektynę, rezystynę i wisfatynę. Leptyna bierze udział w procesie dojrzewania płciowego i odgrywa znaczącą rolę w płodności. Jej nadmiar prowadzi do nieprawidłowości w rozwoju pęcherzyków i dojrzewaniu oocytów. Z kolei adipokiny odpowiadają za regulację procesu owulacji, decydują również o implantacji zarodka i przebiegu ciąży.

Tłuszcze i białko w diecie a płodność

Jednym ze składników diety, który ma istotne znaczenie w jadłospisie kobiet starających się o dziecko jest białko. Jak wykazały badania, wysoka podaż białka zwierzęcego, w tym kurczaka, indyka i w mniejszym stopniu mięsa czerwonego wiązała się z wyższym o 32% ryzykiem niepłodności. Produkty te przyczyniają się do wydzielania hormonu wzrostu, który zwiększa produkcję testosteronu i zaburza dojrzewanie oocytów. Zdecydowanie bardziej korzystne jest spożywanie białka roślinnego, które zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, poprawia przepływ krwi przez narządy rodne i sprzyja implantacji zarodka. Ilość białka w diecie nie powinna przekraczać 15% zapotrzebowania. Najlepiej jest spożywać białko pochodzące z roślin strączkowych (groch, soja, soczewica, fasola, ciecierzyca), orzechów, pestek dyni, słonecznika i sezamu.

W diecie nie może zabraknąć tłuszczów, a w szczególności jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, przede wszystkim pochodzenia roślinnego. Można je znaleźć w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, oleju słonecznikowym, oleju z pestek winogron, tłustych rybach morskich, orzechach i nasionach. Niska zawartość tłuszczu w diecie wpływa na skrócenie fazy lutealnej cyklu miesiączkowego, rzadsze występowanie miesiączek i wyższe ryzyko przedwczesnego porodu.

Składniki odżywcze zwiększające płodność

Odpowiednia ilość witamin i minerałów w diecie ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. Planując zajście w ciążę należy zwrócić uwagę na zawartość w diecie następujących składników odżywczych:

  • kwasu foliowego - dzięki niemu dojrzewa odpowiednia liczba pęcherzyków Graffa oraz dochodzi do prawidłowego połączenia plemnika z oocytem; kwas foliowy znajduje się w kaszy gryczanej, ryżu brązowym, brokułach, brukselce, kalafiorze, szpinaku i orzechach;
  • witamin z grupy B - wraz z kwasem foliowym odpowiadają za właściwy przebieg owulacji; występują w pełnoziarnistych produktach zbożowych, orzechach, warzywach i produktach mlecznych;
  • żelaza - pierwiastek ten zmniejsza ryzyko niepłodności związanej z brakiem owulacji; najwięcej żelaza dostarczamy spożywając czerwone mięso, jaja, zielone warzywa liściaste, nasiona roślin strączkowych;
  • cynku - warunkuje prawidłowy przebieg owulacji i cyklu menstruacyjnego, wpływa na metabolizm hormonów: estrogenów, progesteronu i androgenów; cynk zawierają: pestki dyni, fasola, kasza gryczana, jaja, produkty mleczne;
  • witamina C - bierze udział w budowie błony śluzowej macicy, wywiera wpływ na konsystencję śluzu szyjki macicy; znajdziemy ją w owocach dzikiej róży, papryce, kiwi, brukselce, brokułach, porzeczkach, truskawkach, pomarańczach;
  • selenu - odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu rozrodczego kobiety, jego niedobór zwiększa ryzyko poronień i powikłań ciąży; źródłem selenu są jaja, ryby morskie (łosoś, halibut, dorsz), orzechy brazylijskie, mąka pełnoziarnista.

Czego unikać w diecie w czasie starań o dziecko? 

Niektóre produkty zwiększają ryzyko niepłodności, dlatego należy ich unikać. Owulację zaburzają węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym, których znaczna ilość znajduje się w słodyczach, ciastach, chipsach, białym pieczywie i makaronie. Równie niekorzystne jest spożywanie produktów zawierających tłuszcze trans. Są one obecne w produktach typu fast food, niektórych twardych margarynach i pieczywie cukierniczym. Do wzrostu ryzyka niepłodności przyczynia się również dieta uboga w błonnik.

Mamy nadzieję że cykl poświęcony staraniom o dziecko dostarczył Wam cennych informacji, które przyczynią się do lepszego zrozumienia kwestii płodności. Dzięki znajomości faz cyklu menstruacyjnego oraz stosowaniu zdrowej diety szanse na zajście w ciążę są zdecydowanie wyższe! Warto też wiedzieć, jak problemy z zajściem w ciążę wpływają na relację w związku i umieć wspólnie się wspierać w tym trudnym czasie.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!