window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-10827022417'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-N8327BQ');
×
Stymulacja rozwoju niemowlaka kluczem do przyszłego sukcesu

Intelektualny rozwój dziecka można stymulować już od pierwszych chwil jego życia, a nawet jeszcze w łonie matki. Istnieje wiele sposobów na wspomaganie kreatywności, inteligencji i pamięci dziecka. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Dieta

Każdy przyszły rodzic marzy o wychowaniu małego geniusza. Na iloraz inteligencji dziecka ma wpływ wiele czynników, m.in. predyspozycje genetyczne i środowisko. Chcąc zapewnić dziecku jak najlepszy rozwojowy start kobieta już w ciąży może pomagać w kształtowaniu inteligencji dziecka. Jak? Poprzez dietę bogatą w kwasy Omega. Kwasy tłuszczowe mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój zarówno płodu jak i dziecka po narodzinach. Ponadto kwas DHA to podstawowy budulec mózgu i całego centralnego układu nerwowego, a także siatkówki oka, dlatego jego wysoka zawartość w diecie ciężarnej jak i malucha jest tak ważna.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kobiety w ciąży powinny przyjmować nie mniej niż 500 mg DHA dziennie, jednak z uwagi na niskie spożycie ryb i innych źródeł DHA w Polsce zalecana jest suplementacja dawką 600 mg. Dodatkowo kobiety w ciąży o wysokim ryzyku przedwczesnego porodu powinny przyjmować 1000 mg dziennie pod nadzorem lekarza. Warto wiedzieć, że naukowcy z Uniwersytety Harvarda udowodnili, że każde dodatkowe 100 mg tego kwasu tłuszczowego w diecie ciężarnej podnosi poziom IQ dziecka o 0,13 punktu.

Diety bogatej w kwasy tłuszczowe, w tym w DHA, nie należy jednak kończyć wraz z porodem. Po narodzinach, mózg dziecka nadal się rozwija dlatego również karmiąc piersią należy spożywać produkty bogate w kwasy tłuszczowe. W późniejszym czasie, podczas poszerzania diety Malucha również warto pamiętać o naturalnych źródłach kwasów Omega.

Bodźce

Tuż po porodzie najlepszym sposobem wspomagania rozwoju intelektualnego dziecka jest stymulowanie poprzez bodźce. Już noworodek potrafi skupiać wzrok na twarzach bliskich, odczytując z nich emocje, reakcje i sygnały utwierdzające go w poczuciu bezpieczeństwa i miłości. Zbliżanie twarzy do dziecka i pozwalanie mu patrzeć na robione miny wspomaga nie tylko rozwój mózgu dziecka ale również jego zmysłu wzroku. Ponadto proste formy, kształty w żywych, wyrazistych kolorach są tym co noworodki uwielbiają gdy ich wzrok nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Dlatego też obecnie tak dużą popularnością cieszą się tabliczki i książeczki z czarno-białymi obrazkami, na których Maluchy chętnie skupiają uwagę. To pierwsza lekcja koncentracji i porównywania dla noworodka. Starsze Maluchy warto zachęcać do odkrywania własnego odbicia w lustrze. Początkowo dziecko nie wie, że po drugiej stronie ma „kolego”, szybko jednak zorientuje się, że ma wpływ na to, co dzieje się w odbiciu, a to na pozór błahe odkrycie będzie wymagało dużej gimnastyki umysłu. Będzie to pierwszy krok, by zrozumieć znaczenie słowa „ja”.

Nie od dziś wiadomo, jak duży wpływ na dziecko mają również dźwięki. Głośne nagłe hałasy mogą Malucha wystraszyć — spokojne, przyjemne melodie lub kojący głos rodzica są w stanie dziecko uspokoić. Dźwięki jednak mają równie duży wpływ na rozwój mózgu. Najprostszymi sposobami na wspomaganie rozwoju zmysłu słuchu jest czytanie dziecku, śpiewanie a nawet puszczanie muzyki klasycznej. Mówienie do dziecka lub czytanie mu nie tylko buduje więź ale również ćwiczy pamięć dziecka i koncentrację, a w późniejszym czasie poszerza zasób słownictwa Malucha. Słuchanie muzyki oraz wspólne muzykowanie (nawet to poprzez zabawę za pomocą dostępnych w domu przedmiotów codziennego użytku) kształtują poczucie rytmu i rozwijają talent muzyczny. Ponadto badania naukowe udowodniły, że rytmiczne kołysanie dziecka przy muzyce stymuluje układ przedsionkowy mózgu — dzieci często kołysane w późniejszym czasie lepiej się uczą.

Ogromne znaczenie ma również dotyk. Codzienny, delikatny masaż stymuluje zakończenia nerwowe w skórze, uwrażliwiając ją na bodźce. Sprawia, że tworzy się więcej połączeń między neuronami. Specjaliści polecają wykonywanie tzw. masażu Shantala prawie wszystkim niemowlakom, ze względu na jego dobroczynny wpływ na rozwój, niwelowanie dolegliwości kolki, wspomaganie rozwoju mowy i ułatwianiu karmienia.

Zabawy

Najlepszym sposobem nauki dla starszego dziecka, jest ta poprzez zabawę. Obecnie na rynku dziecięcym dostępne są liczne zabawki edukacyjne stymulujące rozwój. Rodzice już od narodzin dziecka mogą wybierać maty edukacyjne, wielofunkcyjne stoliki, kolorowe pałąki z grzechotkami i bardziej zaawansowane interaktywne gry, elektroniczne zabawki na tabletach do nauki kończąc. Tego typu produkty są doskonałą pomocą dla opiekunów dbających o prawidłowy rozwój — jednak najlepszym sposobem na zwiększanie inteligencji dziecka jest wspólna zabawa.

Produktywne spędzanie czasu jest ogromnie ważne zarówna dla dziecka jak i rodziców: buduje więź, poczucie bezpieczeństwa i zaufania oraz co tu dużo mówić — jest przyjemne! Dodatkowo różnego rodzaju zabawy i gry mogą wspierać wyobraźnię, pamięć, kreatywność, umiejętność logicznego myślenia, a także rozwijać talenty i sprawność fizyczną. Co najważniejsze nie muszą być infantylne lub wymagać dużej ilości rekwizytów. Najprostsze pomysły bywają najlepsze, dlatego obserwuj dziecko, zapamiętuj co sprawia mu największą frajdę — może to być prosta zabawa w memory, twórcze malowanie farbkami lub lepienie z plasteliny, a może turlanie piłki czy zabawa w berka?

Jeszcze lepiej gdy zabawa łączy w sobie elementy eksperymentu i odkrywania. Dziecko uczy się nie tylko zasad rządzących światem, ale niejednokrotnie odkrywa w sobie zainteresowanie nauką co może zaowocować w późniejszym okresie edukacji szkolnej. Ponadto uczy się cierpliwości, przestrzegania poleceń i w naturalny, ciekawy sposób przyswaja wiedzę.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

 Wielkanoc z Rabatami %% do -60%