×
Trzydniówka u dziecka – objawy i leczenie, wszystko co musisz wiedzieć

Trzydniówka u dziecka – o tej chorobie wieku dziecięcego słyszał prawdopodobnie każdy rodzic, jednak nie wszyscy wiedzą, po czym ją poznać. Trzydniówka u dzieci to potoczna nazwa rumienia nagłego, określanego też jako gorączka trzydniowa lub wysypka różowa. Wywołuje ją wirus opryszczki HHV-6 i HHV-7. Na pojawienie się choroby trzydniowej wskazuje m.in. gorączka i drobne czerwone krostki na ciele dziecka. W jakim wieku najczęściej pojawia się rumień nagły i na czym polega leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa? Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej!

Trzydniówka u dziecka – przyczyny

Nie od dziś wiadomo, że małe dzieci mają skłonność do częstych infekcji. Jest to spowodowane niedojrzałym układem odpornościowym, który musi poradzić sobie z różnymi drobnoustrojami spotykanymi po raz pierwszy w życiu. W przypadku trzydniówki patogenem są wirusy opryszczki typu VI i VII - wirus HHV-6 i HHV-7. Przenoszą się one z człowieka na człowieka drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt. Wysypka różowa jest zaraźliwa - maluch może złapać infekcję zarówno od dorosłego, jak i od innych dzieci. Co ważne, zarażać mogą nawet te osoby, u których nie są widoczne objawy choroby. Jeśli dziecko nie ma jeszcze symptomów chorobowych, ale rozwija się u niego trzydniówka, przebywające z nim w przedszkolu czy żłobku dzieci również prawdopodobnie będą chore.

Trzydniówka u dziecka – w jakim wieku najczęściej się pojawia?

Trzydniówka najczęściej dotyka małe dzieci. Praktycznie nie występuje u dzieci do 2. miesiąca życia, gdyż są one chronione przez przeciwciała matczyne. Na gorączkę trzydniową chorują głównie maluchy między 6. a 15. miesiącem życia. Blisko 90% przypadków zachorowań dotyczy dzieci do 2 roku życia. Po 3.-4. roku życia choroba ta występuje już bardzo rzadko. Twoja pociecha może “złapać” gorączkę trzydniową o dowolnej porze roku, choć najwięcej zachorowań dotyczy okresu wiosennego i jesiennego.

Trzydniówka-jak długo dziecko zaraża?

Okres wylęgania trzydniówki wynosi 5-15 dni. Po tym czasie następuje okres zakaźności, który trwa tydzień. Jak długo dziecko zaraża przy trzydniówce? Dziecko może zarażać inne osoby przez cały okres występowania wysypki. Wirus przenosi się poprzez kaszel i kichanie oraz kontakt z zainfekowanymi przedmiotami. Nawet jeśli maluch nie miał kontaktu z innymi osobami, źródłem zarażenia mogą być rodzice będący bezobjawowymi nosicielami choroby. Jeśli przechodziłaś trzydniówkę, w Twoim organizmie mogły pozostać wirusy opryszczki w formie utajonej. Po aktywacji, patogeny przenoszą się wraz ze śliną, wystarczy więc, że rodzic poliże smoczek dziecka, a następnie poda go smykowi, a wirusy wnikną do organizmu malucha.

Trzydniówka-objawy

Jeśli u Twojego malucha pojawi się trzydniówka objawy będą obejmować nagłe podwyższenie temperatury ciała do 40 stopni Celsjusza oraz ogólne pogorszenie samopoczucia, drażliwość, niekiedy katar i kaszel. W gorączkowej fazie u dziecka może rozwinąć się zapalenie spojówek, ostre zapalenie ucha środkowego, wymioty, ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych na szyi czy biegunka. Gorączka trwa średnio 2-5 dni, choć najczęściej są to 3 dni i to stąd pochodzi nazwa choroby. Po tym czasie temperatura obniża się i w tym momencie pojawiają się drobne czerwone krostki na ciele dziecka. Drobnoplamistą wysypkę poznasz po jasnoczerwonych plamkach, grudkach lub pęcherzykach umiejscowionych głównie na tułowiu niemowlęcia. Wysypka po trzydniówce z czasem rozprzestrzenia się i obejmuje też twarz, ramiona, okolice karku, niekiedy i kończyny. W pierwszym dniu wysypka szybko powiększa się, a następnie ustępuje w ciągu 1-2 dni. U niektórych dzieci wysypka po trzydniówce jest krótkotrwała i zanika nawet po 1-2 godzinach. Co ważne, w trzydniówce nie obserwuje się świądu, więc choroba nie jest dla dziecka uciążliwa. Po wysypce skóra może ulegać łuszczeniu, ale nie pozostają żadne przebarwienia.

Co zrobić, gdy pojawi się trzydniówka u dziecka?

Charakterystycznym objawem trzydniówki jest gorączka. Jeśli jedynie ten symptom zaobserwowałaś u swojej pociechy, wystarczy, że podasz jej leki przeciwgorączkowe i zadbasz o odpowiednie nawodnienie. Gorączka to niespecyficzny objaw, który występuje m.in. przy ząbkowaniu, infekcji dróg moczowych, zapaleniu płuc czy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Nie ma więc możliwości postawienia diagnozy na takiej podstawie. Dopiero wysypka skórna będzie stanowić dla ciebie podpowiedź, na co choruje twoje dziecko. Jak już wiesz z powyższego tekstu, w rumieniu nagłym wysypka pojawia się po ustąpieniu gorączki. Jeśli Twoje dziecko gorączkujące dłużej niż 3 dni, a zastosowane leki nie dają poprawy, powinnaś udać się do lekarza. Pediatra oceni występujące objawy kliniczne i wykluczy inne choroby o podobnym przebiegu, w tym odrę i różyczkę. W uzasadnionym przypadku zleci wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, w tym morfologii krwi, OB i CRP.

Trzydniówka u dziecka–leczenie

Gdy Twoje dziecko zachoruje na trzydniówkę, nie wpadaj w panikę. Podstawą leczenia jest obniżenie gorączki za pomocą leków: paracetamolu lub ibuprofenu (można podawać go dzieciom po 3. miesiącu życia). Pamiętaj, że dawkę leków trzeba dostosować do masy ciała dziecka, a nie jego wieku. Nie zapomnij też o u uzupełnianiu płynów. Dodatkowo można stosować chłodne okłady na czoło. Takie leczenie objawowe jest zupełnie wystarczające, gdyż trzydniówka jest chorobą samoograniczającą się. Jeśli nie pojawią się żadne inne niepokojące symptomy, rumień nagły możesz spokojnie leczyć w domu.

Czy trzydniówki można uniknąć w przyszłości?

Niestety nie istnieje szczepionka ani żaden lek chroniący przed chorobą trzydniową. Chorzy mogą zarażać nawet przed pojawieniem się pierwszych objawów, trudno jest więc uniknąć infekcji. Jedynymi działaniami profilaktycznymi jest dbanie o higienę: częste mycie rąk oraz unikanie korzystania z tych samych sztućców podczas próbowania potraw podawanych dziecku.

Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis blogowy dał ci dużą dawkę wiedzy i nie zapomnisz, o czym mogą świadczyć drobne czerwone krostki na ciele dziecka i jak długo dziecko zaraża przy trzydniówce. Choć trzydniówka u dziecka jest chorobą zakaźną, jej przebieg nie jest ciężki, a objawy szybko ustępują. Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w innych blogach. Miłego czytania!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!