window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-10827022417'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-N8327BQ');
×
Twoje maleństwo przyszło na świat. Część 2. Jak prawidłowo opiekować się dzieckiem w pierwszym miesiącu życia?

W poprzednim wpisie blogowym wyjaśniliśmy, jakim procedurom medycznym poddawany jest maluch w pierwszych chwilach życia i dlaczego działania te są tak ważne. Dziś chcielibyśmy przybliżyć Wam temat opieki nad noworodkiem i rozwiać najczęstsze wątpliwości dotyczące m.in. karmienia, przewijania i noszenia malucha. Miłego czytania!

Opieka nad noworodkiem w szpitalu

Opieka nad noworodkiem rozpoczyna się tuż po porodzie, co jest dla świeżo upieczonej mamy dużym wyzwaniem ze względu na wyczerpanie organizmu. Na szczęście kobiety mogą liczyć na pomoc położnych i pielęgniarek, a także innych osób bliskich wskazanych przez pacjentkę. Zadaniem personelu medycznego jest wskazanie kobiecie prawidłowych pozycji do karmienia i metod przystawiania dziecka do piersi. Osoby towarzyszące mogą uczestniczyć w przewijaniu i ubieraniu dziecka oraz nawilżaniu i natłuszczaniu jego skóry. Partner jako najbliższa osoba powinien wspierać kobietę w czasie pobytu w szpitalu i służyć jej pomocą.

Hospitalizacja po narodzinach dziecka trwa zwykle 2-3 dni jeśli poród był naturalny oraz 3-5 dni w przypadku porodu cesarskim cięciem. Pobyt w szpitalu może wydłużyć się, jeśli u noworodka lub jego mamy wystąpią komplikacje zdrowotne. W takim przypadku konieczne może okazać się doposażenie młodej mamy w większą liczbę ubrań dla niej i dla noworodka oraz dostarczenie innych akcesoriów codziennego użytku.

Jak ubrać noworodka i bezpiecznie przewieźć go do domu?

Gdy nadejdzie dzień, w którym rodzice mogą opuścić szpital, priorytetem staje się bezpieczne przewiezienie noworodka do domu. Maluch powinien być ubrany adekwatnie do panującej pogody, czyli tak, aby nie zmarzł, ale też nie został przegrzany. W ciepłe dni wystarczą bawełniane śpioszki lub body, cienka czapeczka i kocyk. W chłodniejszy dzień trzeba założyć maluchowi sweterek i skarpetki. Gdy temperatura na zewnątrz będzie niższa niż 10 st. Celsjusza, potrzebny będzie kombinezon, ciepła czapka i grubszy kocyk.

W przypadku powrotu do domu samochodem konieczne jest przewiezienie dziecka w foteliku samochodowym, który zabezpiecza dziecko w razie wypadku, a także chroni przed wstrząsami. Noworodka nie wolno trzymać podczas jazdy na rękach. Jest to nie tylko niezgodne z przepisami drogowymi, ale i bardzo niebezpieczne, ponieważ dziecko nie ma zapewnionej żadnej amortyzacji. Mama powinna usiąść z tyłu, aby mieć dziecko stale w zasięgu wzroku. W czasie podróży nie powinno się puszczać głośnej muzyki, otwierać szeroko okien lub włączać klimatyzacji. Jeśli podróż potrwa dłużej, warto zaplanować postoje, w czasie których będzie można nakarmić noworodka lub zmienić mu pieluchę. 

Pierwsze dni w domu 

Pierwsze dni z maluchem w domu upłyną na nauce różnych czynności pielęgnacyjnych oraz karmieniu. Na początku wszystko może wydawać się trudne, ale jest to kwestia wprawy. Z czasem rodzice nauczą się rozumieć sygnały wysyłane przez dziecko, którego podstawowym narzędziem komunikacji jest płacz. Świeżo upieczona mama ma prawo być zmęczona, dlatego nie warto oczekiwać od siebie, że po drodze nie napotka się żadnych problemów i wątpliwości. Trzeba dać sobie czas i pozwolić na chwile słabości. 

W czasie połogu mogą pojawić się różne dolegliwości, ponieważ organizm dopiero zaczyna się regenerować. Dlatego też warto oddać część obowiązków partnerowi bądź innym bliskim osobom, które oferują młodej mamie pomoc. Wszak opieka nad maluchem to tylko jeden z obowiązków. Rodzice będą musieli znaleźć jeszcze czas na pranie, prasowanie, gotowanie i sprzątanie domu. 

Karmienie noworodka i laktacja

Karmienie to jeden z kluczowych elementów opieki nad noworodkiem. Nie ma chyba mamy, która nie zastanawiała by się nad tym, “jak to będzie”. Pierwsze karmienia odbywają się w szpitalu, więc młoda mama może nabrać nieco wprawy pod okiem położnych. W razie potrzeby powinna też poprosić personel medyczny o pomoc lub wyjaśnienie niepokojących jej kwestii. 

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazały, że aż 92% kobiet napotkało trudności w karmieniu noworodków w ciągu pierwszych trzech dni od narodzin. Karmienie może być utrudnione np. w wyniku obrzęku piersi lub bólu brodawek z powodu ich pękania i krwawienia. Niektóre noworodki nie potrafią na początku prawidłowo chwycić piersi i potrzeba czasu, aby nauczyły się efektywnego ssania. Zdarza się też, że w piersiach znajduje się zbyt mało lub zbyt dużo mleka. Każdemu z tych problemów można zaradzić. Kiedy dziecko ma problemy z ssaniem, czasem wystarczy zmienić pozycję karmienia albo zastosować nakładki na brodawki. W tej kwestii najlepiej zasięgnąć porady u doradcy laktacyjnego. Ból brodawek można złagodzić za pomocą wkładek hydrożelowych lub maści z lanoliną. W przypadku samoczynnego wypływu mleka warto zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne, które umieszcza się w staniku. Chronią one przed powstawaniem śladów na bieliźnie i bluzce.

Między 2. a 6. dobą po porodzie gwałtownie wzrasta produkcja mleka, co potocznie nazywane jest nawałem pokarmu. Piersi stają się wtedy ciężkie i twarde, co nie tylko uprzykrza życie mamie, ale i może sprawiać, że noworodek będzie miał trudności z ssaniem pokarmu. W rozluźnieniu piersi pomocne jest odciągnięcie niewielkiej ilości mleka za pomocą laktatora lub wykonanie delikatnego masażu. Jeśli po karmieniu w piersiach wciąż zalega mleko i w tym przypadku warto odciągnąć je laktatorem, co powinno przynieść ulgę.

Przewijanie noworodka

Pęcherz moczowy noworodka jest bardzo mały, dlatego dziecko często oddaje mocz, a stolce pojawiają się nawet kilka razy dziennie. Jak rozpoznać, że to czas na zmianę pieluszki? Każdą niedogodność w pieluszce maluch sygnalizuje płaczem. Oczywiście płacz nie zawsze musi oznaczać tego rodzaju dyskomfortu, ale z czasem wielu rodziców tak dobrze radzi sobie z interpretowaniem mimiki i rodzaju płaczu malca, że bezbłędnie odgaduje, co próbuje im przekazać dziecko. Zazwyczaj zmiana pieluszki konieczna jest po każdym karmieniu, czyli u najmłodszych dzieci co 2-3 godziny. Daje to średnio 10 pieluch w ciągu doby. Zachowanie stałej higieny i częsta zmiana pieluch jest ważna także ze względu na bardzo delikatną i wrażliwą skórę maluszka, która jest skłonna do podrażnień i odparzeń.

Choć przewijanie dziecka na początku może wydawać się trudne, rodzice będą zmieniać maluchowi pieluchę tyle razy, że wkrótce zdobędą w tym wprawę. Dziecko można przewijać praktycznie na każdej płaskiej powierzchni, ale istnieją też różne sprzęty ułatwiające tę czynność. Mowa tu o przewijakach oraz matach do przewijania. Przed rozpoczęciem przewijania należy zgromadzić w zasięgu ręki wszystkie niezbędne akcesoria i kosmetyki. Po zdjęciu brudnej pieluszki najlepiej wyrzucić ją do specjalnych worków neutralizujących zapach. Następnie zwilżoną chusteczką przeciera się pupę dziecka, potem delikatnie osusza skórę i nakłada krem ochronny. Aby założyć pieluchę należy ugiąć nóżki dziecka i przyciągnąć je do jego brzuszka, dzięki czemu pupa zostanie uniesiona i będzie można wsunąć pod nią rozłożoną pieluchę. Drugim krokiem jest zapięcie napów/rzepów po obydwu stronach bioder. I gotowe!

Noszenie noworodka i układanie go do snu

Noworodek szczególnie mocno domaga się bliskości i dotyku, dlatego naturalnych odruchem mamy jest noszenie go na rękach. Małe dzieci uwielbiają kołysanie i tulenie w ramionach, ponieważ stan ten przypomina im życie płodowe, kiedy słyszały bicie serca matki i czuły jej ciepło. Podczas pierwszych dni opieki nad maleństwem warto skupić się na prawidłowej technice podnoszenia. Najważniejsze jest każdorazowe podpieranie główki dziecka. Aby podnieść noworodka, należy ułożyć jedną rękę wzdłuż ciała dziecka i delikatnie obrócić malucha na bok. Druga ręka wędruje pod główkę dziecka. Następnie opiekun przysuwa noworodka do swojego brzucha, układając dziecko w pozycji fasolki. Głowa dziecka stabilizowana jest stawem łokciowym, a nogi wspiera się przedramieniem.

Równie istotne jest prawidłowe układanie noworodka do snu. Jedyną bezpieczną pozycją do snu jest położenie dziecka na plecach z główką lekko odchyloną do boku. Maluch powinien leżeć w linii prostej, a jego główkę należy co jakiś czas delikatnie obracać, aby zapobiec zniekształceniu kości czaszki. Absolutnie nie należy zostawiać noworodka samego w pozycji na brzuchu, ponieważ takie ułożenie uniemożliwia dziecku swobodne oddychanie i zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

 Wielkanoc z Rabatami %% do -60%