×
Twoje maleństwo przyszło na świat. Część 3. Jak podzielić się obowiązkami przy opiece nad pociechą?

Przyjście dziecka na świat to ogromna zmiana w życiu świeżo upieczonych rodziców. W poprzednich wpisach cyklu mówiliśmy o tym, co czeka mamę w szpitalu tuż po porodzie oraz jak wygląda opieka nad noworodkiem w pierwszym miesiącu życia. Ostatnią część cyklu chcielibyśmy poświęcić bardzo ważnemu aspektowi, a mianowicie kwestii dzielenia obowiązków przy maluchu. Jak rozmawiać z partnerem o swoich potrzebach i co zrobić, gdy młodej mamie brakuje wsparcia?

Jakie obowiązki czekają na przyszłych rodziców?

Kiedy noworodek przychodzi na świat, rodzice muszą nauczyć się “instrukcji obsługi” małej istoty. W przypadku narodzin pierwszego dziecka i braku doświadczenia w opiece nad maluchami, opiekunowie wkraczają w nowy, nieznany świat. Ich oczekiwania weryfikuje rzeczywistość, która nie zawsze jest tak piękna jak ta kreowana na instagramowych zdjęciach. Słodki, śpiący maluch to piękny obrazek, ale takie chwile zwykle trwają krótko. Warto więc zdać sobie sprawę z tego, że ludzie przede wszystkim dzielą się miłymi wspomnieniami, a gorsze chwile pozostają w ukryciu, dlatego macierzyństwo ma zarówno jasne jak i ciemne strony.

Opieka nad noworodkiem to w głównej mierze wielokrotne zmienianie pieluch w ciągu dnia, karmienie na żądanie, usypianie i uspokajanie, pielęgnacja ciała, kąpanie i spacery. Malutkie dzieci nie mają jeszcze uregulowanego rytmu dobowego, dlatego trzeba przygotować się na częste pobudki w nocy. W pierwszym miesiącu życia należy udać się z maluchem do lekarza (zazwyczaj po 2 tygodniach od urodzenia), w celu oceny stanu zdrowia i stworzenia dziecku dokumentacji medycznej, która posłuży potem do śledzenia jego rozwoju. 

Dlaczego kobiety często nie uzyskują wsparcia podczas opieki nad dzieckiem?

Choć podział obowiązków może wydawać się czymś oczywistym, nierzadko zdarza się, że rodzice nie mogą się między sobą dogadać w tej kwestii. Wciąż dominuje stereotyp kobiety - gospodyni domowej, której jedną z ról życiowych jest zajmowanie się domem. Pomimo aktywności zawodowej obydwu partnerów, w wielu przypadkach to kobieta poświęca więcej czasu na obowiązki domowe. Gdy dodatkowo rodzi się dziecko, młoda mama idzie na urlop macierzyński, w czasie którego to głównie na nią spada odpowiedzialność za dziecko i praktycznie całodobowa opieka nad maluchem. 

Niestety opieka nad dzieckiem nie zawsze jest doceniana i traktowana na równi z pracą zawodową. Tymczasem wymaga ona wszechstronności, zaangażowania i posiadania odpowiednich kompetencji. Zdarza się, że partner kobiety tłumaczy się zmęczeniem po pracy i potrzebą odpoczynku, a młoda mama czuje się przytłoczona nadmiarem obowiązków i brakiem pomocy. W takiej sytuacji potrzebna jest rozmowa z partnerem i ustalenie reguł wspólnej opieki i czasu wolnego. Najważniejsze jest zasygnalizowanie swoich potrzeb i wyjaśnienie, jak dużo wysiłku wymaga zajmowanie się małym dzieckiem. Warto jasno powiedzieć, czego oczekuje się od drugiej osoby i nie liczyć na to, że partner się tego domyśli. Jeśli w związku pojawiają się problemy z komunikacją i para nie może dojść do porozumienia, warto wspólnie skorzystać z pomocy psychologa.

Jak podzielić się obowiązkami rodzicielskimi? 

Plan obowiązków powinien być dopasowany do aktualnej sytuacji. Jeśli ojciec dziecka nie przebywa na urlopie, powinien wspomóc partnerkę w obowiązkach po powrocie z pracy. Dobrze jest spisać ustalone reguły na kartce, tworząc tzw. checklistę. Zadania powinny być dokładnie określone, dzięki czemu można uniknąć nieporozumień. Przykładowo jeden z rodziców może zajmować się praniem i rozwieszaniem ubrań, drugi wyrzucaniem śmieci i prasowaniem. Jeśli kobieta wstaje do dziecka w nocy, karmi go i przewija, obowiązek zmiany pieluch wieczorem może przypadać tacie. Kiedy mama chce mieć chwilę dla siebie, partner powinien zapewnić jej tę możliwość. 

Kluczem do sukcesu jest wspólne przyporządkowanie wszystkich obowiązków. Robienie zakupów, sprzątanie mieszkania, kąpanie malucha - warto dokładnie określić, w jaki dzień i kto się tym zajmie. Pozostawienie niektórych obowiązków bez przydziału może skutkować tym, że nikt ich nie wykona, a partnerzy będą mieć do siebie wzajemne pretensje.

Urlop tacierzyński i ojcowski - ile trwają i kiedy przysługują?

Urlop brany przez tatę nowo narodzonego dziecka cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki niemu ojcowie mogą bardziej zaangażować się w opiekę nad maluchem i spędzić z nim więcej czasu. W Kodeksie Pracy wyodrębnia się dwa typy urlopów, które mogą wziąć ojcowie. Pierwszym z nich jest urlop ojcowski przysługujący w wymiarze 2 tygodni. Można go wykorzystać w ciągu pierwszych 2 lat od urodzenia dziecka. Pracownik w tym czasie otrzymuje 100% wynagrodzenia. 

Drugim rodzajem urlopu jest urlop rodzicielski, potocznie nazywany urlopem tacierzyńskim. Stanowi on część urlopu przysługującego matce dziecka, a jego długość zależy od wymiaru urlopu macierzyńskiego. Ten z kolei uzależniony jest od liczby urodzonych dzieci: w przypadku 1 dziecka urlop wynosi 20 tygodni, 2 - 31 tygodni, 3 - 33 tygodnie, 4 - 35 tygodni, 5 i więcej - 37 tygodni. Kobiecie po porodzie przysługuje 14 tygodniowy urlop, z którego nie może zrezygnować. Po tym czasie może wrócić do pracy, kontynuować urlop lub zamienić swój urlop na urlop dla ojca dziecka. Będzie on wynosił 6 tygodni w przypadku 1 dziecka, 17 - gdy urodziło się dwoje dzieci, 19 - po narodzinach trojga, 21 w przypadku czworga dzieci oraz 25 po narodzinach pięciorga lub więcej dzieci.

Mamy nadzieję, że dzięki temu cyklowi przybliżyliśmy Wam różne aspekty opieki nad noworodkiem, a to sprawi, iż pierwszy miesiąc z maluchem okaże się łatwiejszy niż przypuszczaliście. Przyjście na świat dziecka wiąże się nie tylko z wieloma obowiązkami, ale i radością czerpaną z bycia razem. Warto o tym pamiętać w trudnych chwilach.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!