window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417');
×
Ulewanie u noworodka – co warto wiedzieć

Ulewanie u noworodka i niemowlaka to nic innego jak cofanie się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej. Maluchy ulewają pokarm zarówno podczas jedzenia, jak i po nim. Na szczęście dolegliwość ta jest dla dzieci całkowicie bezbolesna. Z kolei dla rodziców ulewanie jest dość kłopotliwe i męczące. Pojawia się więc pytanie, jak przetrwać częste ulewanie u noworodka? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się więcej!

Dlaczego niemowlę ulewa?

Ulewanie noworodka pojawia się z bardzo prostej przyczyny jaką jest niedojrzały przewód pokarmowy. U małych dzieci zawodzi mięsień dolnego zwieracza przełyku, który odpowiada za zamknięcie drogi między przełykiem a żołądkiem. W ten sposób treść pokarmowa cofa się z powrotem do przełyku. Dziecko nie potrafi jeszcze odruchowo połknąć napływającego do gardła pokarmu i ulewa.

Kiedy najczęściej występuje ulewanie noworodka? M.in. wtedy, gdy niemowlę je szybko i łapczywie, połykając przy tym dużą ilość powietrza. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nieprawidłowa technika karmienia bądź źle dobrany smoczek, przez który mleko przepływa zbyt szybko. Gdy karmisz dziecko mlekiem z butelki, pamiętaj o tym, aby dobrać do niej odpowiednią wielkość smoczka. Smoczek ze zbyt dużymi dziurami sprawi, że maluch nie będzie nadążał za wypływem mleka, a do jego brzuszka dostanie się niepotrzebne powietrze, co spotęguje ulewanie.

Maluchy mają skłonność do ulewania pokarmu, gdy są przekarmiane. Żołądek niemowlaka jest bardzo mały, nic więc dziwnego, że nie jest w stanie pomieścić nadmiaru pokarmu. Niekiedy zdarza się ulewanie u noworodka po każdym karmieniu. Mimo to ulewające dzieci prawidłowo przybierają na wadze i zdrowo rosną.

Jak odróżnić ulewanie od wymiotów u niemowląt?

Ulewanie u niemowląt ma łagodny przebieg i nie powoduje u dziecka dyskomfortu. Z ust malucha wydostaje się wtedy niewielka ilość pokarmu, zazwyczaj o objętości 2-3 łyżeczek. Ulewanie może wystąpić zarówno po karmieniu, jak i pomiędzy posiłkami. Ulany pokarm jest nadtrawiony, przez co ma kwaśny zapach i konsystencję twarogu. Poza ulewaniem u dziecka nie obserwuje się żadnych innych niepokojących objawów.

Wymioty różnią się od ulewania tym, że są gwałtowniejsze – treść pokarmowa wydostaje się z ust pod większym ciśnieniem, wręcz chlusta. Dziecko jest wtedy niespokojne, może płakać i mieć gorączkę. Przyczyną wymiotów u malucha może być refluks żołądkowo-przełykowy bądź inne choroby przewodu pokarmowego. Podczas wymiotowania pojawia się ból i pieczenie w przewodzie pokarmowym. Częste wymioty prowadzą do utraty masy ciała, dlatego gdy tylko zauważysz ten objaw u swojego dziecka, udaj się z maluchem do pediatry.

Ulewanie u noworodka – jak sobie z nim radzić?

Jeśli czytasz ten artykuł, zapewne zmagasz się z ulewaniem u dziecka. Stale zabrudzone ubrania podczas karmienia malucha nie są niczym przyjemnym, dlatego warto zastanowić się, co można zrobić, by zmniejszyć częstość ulewań.

Oto sposoby na ulewanie noworodka:

  1. Popraw technikę karmienia piersią. Maluch musi być tak przystawiany do piersi, aby mógł dobrze chwycić brodawkę. Wybierz najbardziej odpowiadającą ci technikę karmienia: klasyczną, spod pachy lub na leżąco. Karm dziecko na żądanie, czyli tak często, jak tego potrzebuje. Dzięki temu zapobiegniesz sytuacji, w której maluszek jest głodny i zjada za dużo pokarmu naraz.
  2. Popraw technikę karmienia butelką. Podczas karmienia układaj dziecko w pozycji neutralnej, czyli takiej, w której butelka jest w jednej linii z głową, szyją i tułowiem dziecka. Dobierz też odpowiedni smoczek dbając o to, by szybkość przepływu mleka była dopasowana do wieku dziecka.
  3. Zadbaj o to, aby po karmieniu dziecku odbiło się. Tym sposobem maluch pozbędzie się nagromadzonego w żołądku powietrza, co zmniejszy ryzyko ulania pokarmu. Po jedzeniu możesz ułożyć malucha na chwilę na boku. Czasem może zdarzyć się, że dziecko ulewa mimo odbicia. Jak już wspomnieliśmy, przyczyny cofania się treści pokarmowej mogą być różne. Nawet jeśli dziecko ulewa mimo odbicia, nie rezygnuj z odbijania. Łykane podczas jedzenia powietrze może wywoływać dyskomfort w brzuchu.
  4. Masuj brzuch niemowlaka, dzięki czemu wspomożesz pracę jelit. Masaż można wykonać po około godzinę po karmieniu. Jak wykonać masaż? Rozgrzane dłonie połóż na brzuchu dziecka i wykonuj nimi naprzemienne ruchu zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Pamiętaj o tym, że ulewanie nie jest wskazaniem do przerwania karmienia piersią. Czasem, gdy problem z ulewaniem jest poważny, rozważa się wprowadzenie preparatów zagęszczających lub antyrefluksowej mieszanki mlecznej.

Kiedy niemowlę przestaje ulewać?

Ulewanie pojawia się nawet u 50-85% niemowlaków w pierwszych tygodniach życia. Dolegliwość ustępuje zazwyczaj między 6. a 24. miesiącem życia dziecka. W drugim półroczu życia częstotliwość ulewania u dzieci zdecydowanie zmniejsza się. Szacuje się, że u 90% niemowlaków ulewanie mija do 1. roku życia. W tym wieku układ pokarmowy niemowlęcia jest już znacznie bardziej dojrzały, poprawia się też napięcie zwieracza przełyku.

Podsumowując, ulewanie u noworodka to fizjologiczne zjawisko, które dotyczy znacznego odsetka dzieci. W przeciwieństwie do wymiotów, ulewanie nie jest groźne, choć może być nieco męczące dla rodziców opiekujących się maluchem. Zdarza się, że dziecko ulewa mimo odbicia, ponieważ przyczyną ulewania bywa nie tylko połykanie powietrza podczas jedzenia, ale i przekarmianie dziecka czy smoczek o zbyt dużym przepływie. Gdy maluch ulewa, zadbaj o prawidłową technikę karmienia i odbijanie po posiłku. I najważniejsze – nie zamartwiaj się! Ulewanie mija wraz z wiekiem.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt